dödsfall och katastrofer, men fennorna orkar tjata om pakkoruotsi. Vi har det alldeles för bra här i Finland.
Miljoner barn har ingen möjlighet att studera något språk eller någonting överhuvudtaget.
Miljoner barn har ingen möjlighet att studera något språk eller någonting överhuvudtaget.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Kaikille, jotka valittavat jatkuvasti pakkoruotsista, tekisi erittäin hyvää lähteä vähäksi aikaa vapaaehtoistyöhön johonkin maahan, jossa lapsilla ei ole edes välttämättä mahdollisuutta käydä koulua. Ehkä siinä tulisi vähän suhteellisuuden tajua siitä, mikä oikeasti on suuri ongelma, mikä ei.
Jag är alldeles av samma åsikt, folk är så bortskämda att det inte är klokt.
En litten försmak får man att jobba som frivillig där det delas ut gratis mat.Det finns värre bekymmer än ett skolämne.
Man måste komma ihåg att det dessutom handlar om en handfull gråtare som påstår att alla deras problem här i livet beror på 2 h svenska i skolan per vecka, fast skolan skulle vara avslutad för över 50 år sedan.
Förr hade man både handarbete och slöjd i skolan. Åtminstone för pojkar var bägge obligatoriska. Inte kommer jag ihåg att knorrandet skulle ha räckt längre än till första timmen då man satt med virknålen i handen och gjorde som tanten sade. Lätt och lärorikt.
Handarbete var inte så populärt bland pojkarna.
Inte huslig ekonomi heller, men nu kan man vid behov fålla sina egna jeans samt kocka allt möjligt som bonus. Förberedande och allmänbildande hette det och väl har det fungerat.
Peppu-Reino kirjoitti: "Man måste komma ihåg att det dessutom handlar om en handfull gråtare som påstår att alla deras problem här i livet beror på 2 h svenska i skolan per vecka, fast skolan skulle vara avslutad för över 50 år sedan."
Elämmeköhän me kaksi todellakin samassa unversumissa? En nimittäin ole vielä havainnut yhdenkään pakkoruotsiin kielteisesti suhtautuvan kirjoittajan tällä saitilla kertoneen omista kokemuksistaan niin, että hän olisi niistä katkeroitunut ja kohdistanut katkeruutensa pakko- ja virkamiesruotsiin. Omatkin esimerkkini ovat koskeneet vain sellaisia henkilöitä, jotka olen joissakin yhteydessä tavannut. Myönnän, etten ole työurallani hyötynyt lainkaan siitä kahdeksan vuoden ruotsin opiskelustani, mutta toisaalta, eipä se seitsemän vuoden saksan opiskelukaan minua ole auttanut muuta kuin saksalaisia poliisisarjoja seuratessa.
Useimmat meistä fennomaaneista ovat tässä projektissa mukana periaatteellisista syistä, tämä koskee erityiseti joukossamme olevia entisiä ruotsin opettajia. Joillakin on tosin lapsia tai muita sukulaisia, joille ruotsi on koitunut ongelmaksi. Meille seniorikansalaisille tämä on aika tuntematon asia, koska meidän aikanamme ruotsia luettiin 3-4 tuntia viikossa kahdeksan vuoden ajan. Vaikka olisi ollut kuinka huono kielipää, niin noin laajamittainen takominen taatusti tuotti ainakin jonkinlaisia tuloksia. Tuo aika ei muuten palaa, ei ainakaan ruotsin osalta.
Du+har+träffat+alla.+Denna+gång+svenskalärarinnor.+Förra+gången+träffade+du+färdiga++samt+"mer+eller+mindre+färdiga"+ingenjörer,+hela+5000+stycken.+Inte+illa.
Du+finns+överallt+och+har+kontaktyta+överallt.+Ändå+är+det+bara++0,002+%+som+röstar+på+dig.+Det+blir+bara+1+röst+per+50.000+väljare+eller+max.+60++röster+i+hela+Finland.
Sauli+Niinistö+fick+1.802.328+röster+i+det+förra+presidentvalet.+Han+var+i+samma+parti+som+du.+Nu+har+ditt+parti+slutit+upp+bakom+Sauli+igen,+fast+du+fanns+att+tillgå+med+dina+insikter+och+historier.+Hur+är+det+möjligt?
Peppu-Reino:+"Du+har+träffat+alla.+Denna+gång+svenskalärarinnor."
Olen+minä+aika+monia+tavannut.+Olen+kuitenkin+vastustanut+pakkorutsia+yli+40+vuotta+ja+viimeiset+reilut+kymmenen+vuotta+toiminut+aijoittain+liki+päätoimisesti+tosin+ilman+palkkaa.+Pelkästään+kahden+kansalaisaloitteen+nimien+keruun+aikana++olen+keskustellut+yli+5000:n+henkilön+kanssa+pakkoruotsista.+Kielten+opettajia+mahtui+tuohon+joukkoon+parisenkymmentä,+mutta+koska+olen+itse+ollut+kinnostunut+kielistä+jo+pitkään,+heitä+on+tullut+vastaani+muissakin+yhteyksissä.+Väitän,+että+ruotsin+opettajista+ehkä+vain+noin+kolmanness+vastustaa+pakkorutsia,+he+pelkäävät+ruotsin+opiskelun+vähentymisne+merkitsevän+itselleen+vähremmän+tunteja+ja+vähemmän+palkkaa.+Muiden+kielten+opettjaista+pakkoruosn+vastustajat+ovat+niskan+päällä+vähintään+suhteessa+kahdne+suhteessa+yhteen.
Peppu-Reino:+"Förra+gången+träffade+du+färdiga+samt+"mer+eller+mindre+färdiga"+ingenjörer,+hela+5000+stycken.+Inte+illa."
Sotket+tahallasi+asioita.+Olen+tuntenut+kaikkiaan+muutamia+kymmeniä+insinörejä.
Peppu-Reino:+"Du+finns+överallt+och+har+kontaktyta+överallt.+Ändå+är+det+bara+0,002+%+som+röstar+på+dig.+Det+blir+bara+1+röst+per+50.000+väljare+eller+max.+60+röster+i+hela+Finland."
Totta.+Vantaalla+sain+aikoinani+13+ääntä.++Jyväskylässä+äänimääräni+ovat+olleet+7+ja+3+ääntä.+Mutta+asiaa+selittää+hieman+se,+etten+ole+tehnyt+missään+vaiheessa+minkäänlaista+henkilökohtaista+vaalikampanjaa,+koska+tiesin,+etten+kumminkaan+tule+valituksi.+Olin+vain+täyttämässä+listoja.+Lisäksi+omasta+paikallisyhdiyksestäni+oli+ehdokkaina+miltei+20+henkeä.+Ääniharavat+ovat+toista+maata.+Tony+Halmekin+oli+ehdokkaana,+tosin+Helsingissä+ja+eduskuntavaaleissa,+mutta+hän+sai+kumminkin+yli+16000+ääntä.+Suoraan+äänimäärien+perusteella+hän+olisi+kumminkin+ollut+yli+1000+kertaa+parempi+poliitikko+kuin+minä.+Että+se+niistä+äänimääristä.+Se,+että+keskustelee+jonkun+ihmisen+kanssa,+ei+suinkaan+merkitse+sitä,+että+tuo+ihminen+välttämättä+äänestäisi+seuraavissa+vaaleissa+tuota+keskustelukumppaniaan.
Peppu-Reino:+"Sauli+Niinistö+fick+1.802.328+röster+i+det+förra+presidentvalet.+Han+var+i+samma+parti+som+du.+Nu+har+ditt+parti+slutit+upp+bakom+Sauli+igen,+fast+du+fanns+att+tillgå+med+dina+insikter+och+historier.+Hur+är+det+möjligt?"
Kokoomus+on+suosittu+puolue,+ja+Sauli+Niinistö+on+tehnyt+monta+asiaa+järkevästi+ja+päässyt+sillä+tavalla+kansan+suosioon.++Hyvä,+että+Kokoomuksellakin+on+välillä+presidentinvaaleissa+tosi+vahva+kortti+ehdokkaana.+RKP:n+tilanne+on+pari+pykälää+heikompi,+ja+tilanne+on+sikäli+koominen,+että+puolueen+presidenttiehdokas+on+tunnettu+pakkoruotsin+vastustaja,+minkä+johodosta+hän+aikoinaan+menetti+RKP:n+varapuheenjohtajuudenkin.+Nyt+EU-meppinä+Nils+Torvalds+toimi+ahkerasti+ja+taitavasti+Suomen+hiilinielukantaa+tukien+ja+sai+useat+epävarmat+mepit+Suomen+kannan+taakse.,+niin+että+meidän+puolemme+ehdotus+voitti+345+-+330.+Luonnosuojelujärjstöt+protestoivat,+mutta+Suomen+talouden+kannalta+tuo+päätös+oli+huomattavan+helpottava.
Så nu har mängden sjunkit drastiskt, men ändå kan man dra slutsatsen att 15.000 högskolestuderande inte blir färdiga p.g.a. tjänstemannasvenskan? Detta genom interpolation, en behändig metod då faktan för omväxlings skull är alternativ.
Inget understöd och kamp utan lön? Någon normal människa skulle begripa att det är kört.
Här gnäller man om pakkoruotsi och skrämmer upp folk med brandtal om muslimer och islam.
Just det vill terroristerna att vi inte mera vågar leva ett normalt liv.
Ääripopulistinen vihapuhe vetoaa aina parhaiten tietämättömiin ihmisiin, eli ihmisiin, jotka ovat alttiita uskomaan huhupuheita ja perustavat mielipiteensäkin mutu-tuntumaan.
Keneen vetoaa ääripopulistinen kivapuhe?
Narsissisten ser bara sej själv och anklagar andra för sina problem. Empati för andra saknas helt, därför bölar dom här och skiter totalt i alla hemskheter i världen.
Muut pohjoismaalaiset nauttivat tismalleen samaa ja oikeastaan suurempaa yltäkylläisyyttä kuin suomalaisetkin ilman yhden pikkukielen pakotusta yleissivistyksen tai pohjoismaalaisuuden nimissä. Keskustele älykkäästi. Perustele lähteitä käyttäen, miksi pakkoruotsin purkaminen EI olisi kannattava ja/tai helppo sijoitus Suomelle, äläkä leimaa vastapuolta välittömästi pikkumaiseksi, hemmotelluksi itkupilliksi.
"Muut pohjoismaalaiset nauttivat tismalleen samaa ja oikeastaan suurempaa yltäkylläisyyttä kuin suomalaisetkin ilman yhden pikkukielen pakotusta yleissivistyksen tai pohjoismaalaisuuden nimissä."
Så är det. De behöver inte ödsla sin tid på något så kapitalt onödigt som finskan.
Ruotsi on vain hieman suomea suurempi kieli. Jos ruotsin kielen opetus kaikille suomalaisille olisi tarkoituksenmukaista, niin se olisi sitä aivan varmasti suurelle osalle ruotsalaisistakin, vaikka pitäisimme norjaa ja tanskaa ruotsin murteina. Miksi asia ei kuitenkaan ole näin? Osaatko sanoa vai riittääkö sinulle suomen haukkuminen perusteeksi?
Skandinaavisten kielten hyödyllisyys suomeen nähden ei selitä paljoakaan, vaan syyt varallisuuseroihin löytyvät historia-, ilmasto- ja luonnonvaratekijöistä. Maat eivät ole Suomea huomattavasti varakkaampia tärkeämmän äidinkielen takia, vaan kielipolitiikasta huolimatta. Se ei tarkoita, etteikö Suomi voisi hyötyä tarkoituksenmukaisemmasta kielipolitiikasta.
Siis suomen opetus ruotsalaisille olisi myös tarkoituksenmukaista.
Varför ljuger du? Kolla EU statistik. Svenska begrips av en fyrdubbel mängd människor i jämförelse med finskan. Finskan duger bara i Finland och inte ens där överallt.
Precis, om språket vore sådär bra och användbart borde man ju kunna använda det i hela fosterlandet, men nehepp...
Inte får man några välbetalda jobb om man endast kan finska.
Etkö ymmärrä lukemaasi? En valehdellut tai jättänyt mitään sanomatta, vaan otin selvästi huomioon muiden skandinaavien kyvyn ymmärtää ruotsia sanomalla: "vaikka pitäisimme norjaa ja tanskaa ruotsin murteina." Tästäkin huolimatta olisi ainakin parin miljoonan ruotsalaisen suomen osaaminen oikeutettavaa pitkälle samoilla taloudellisilla ja ulkopoliittisilla perusteilla kuin millä pakkoruotsia puolustetaan. Kummallista väittää että jos skandinaaviskaa puhuvia on neljä kertaa enemmän niin kaikkien suomalaisten tulisi osata ruotsia eikä yhdenkään riikinruotsalaisen suomea.
Är där nu inte en halv miljon med finska rötter i Sverige, säkert talar många finska.Det ges ju också undervisning i modersmålet om man inte är "svensk ".
Toki, mutta täysiverisiä ensimmäisen polven muuttajia on elossa alle 200 000 ja on arvioitu että jopa kolmannes ensimmäisen polven muuttajista tulee suomenruotsalaisista suvuista. Kun otetaan huomioon myös kantaruotsalaisten lähes sataprosenttinen suomen osaamattomuus, ei päästä edes lähellekään yhtä miljoonaa hyvässä suomen osaamisessa.
Varför har inte Sverigefinnarna varit intresserade att jobba för finska språkets ställning i Sverige då ?
Finskan är ju ändå officiellt minoritetsspråk där.
Många andra invandrargrupper har både ministrar och personer på höga poster i Sverige.
Ruotsissa pysyneitä muuttajia ei alun perinkään ollut valtavasti, korkeintaan 300 000. Miksi suomenruotsalaisten osuus suomalaisista on laskenut alle puoleen viimeisen sadan vuoden aikana vaikka kieli on aina ollut vähintään tasa-arvoinen suomen kanssa? Ovatko suomenruotsalaiset vieläkin laiskempia kielensä puolustamisessa?
Vi har iallafall ett eget parti.
Ruotsin kieli on ollut satoja vuosia etuoikeutetussa asemassa. Teillä on ollut paljon enemmän aikaa ja tilaisuuksia hankkia omaisuutta. Köyhyys se perinteisesti on ihmisiä ulkomaille ajanut. Köyhät sukunsa jättäneet muuttajat eivät noin vain elinvoimaisia puolueita perustele.
Någon skrev att där finns mycket finlandssvenskar i Sverige, de har då alla varit fattiga antagligen när de flyttat dit ?
Hur är det nu möjligt ?
"Varför har inte Sverigefinnarna varit intresserade att jobba för finska språkets ställning i Sverige då ?"
Tämä sama kysymys voidaan esittää (ja on esitetty jo) palstan fennomaaneille ja Suomalaisuuden liitolle - mutta vastausta on turha odottaa. Aihe on selvästi tabu.
"Aihe on selvästi tabu."
Se on tabu Ruotsin enemmistökielisten kielipolitiikassa.. Vasta, kun EN (Euroopan neuvosto) sai Ruotsin säätämään pitkin hampain vähemmistökielille vähemistökieliaseman, vieläpä "hajota ja hallitse" -periaatteella (meänkieli on mukamas oma kielensä, vaikka se on selvästi nimeään myöten suomen kielen murre), suomenkieliset ovat vähitellen uskaltautuneet peräämään kielellisiä oikeuksiaan. Mutta ikimaailmassa ruotsinsuomalaisten kellokkaille ei pälkähdä päähän sitä vaatimusta, minkä RKP:n svekomaanit kuvittelevat kuuluvan kannattajiensa kielellisiin oikeuksiin: enemmistölle säädetty vähemmistökielipakko.
Jos SL esittäisi Ruotsille neuvotteluja maiden suurimpien vähemistöjen symmetrisestä asemasta, se tulkittaisiin sietämättömäksi sekaantumiseksi Ruotsin kielipolitiikkaan.
Finskhetsförbundet har väl aldrig brytt sig om sina landsmän i Sverige ?
"Finskhetsförbundet har väl aldrig brytt sig om sina landsmän i Sverige?"
Eivät ruotsinsuomalaiset ole Suomen kansalaisten, sinunkaan, maanmiehiä (= saman maan kansalaisia). Euroopan neuvostokin (EN) onnistui vasta monen vuoden patistelun jälkeen Ruotsin säätämään lain maan vähemmistökielistä. Vielä vähemmän siihen olisi SL pystynyt. Se olisi jullistettu Ruotsissa sen kielipolitiikkaan sekaantumisesta. EN:n rahkeet sekaantumiseen sentään riittivät.
"Jos SL esittäisi Ruotsille neuvotteluja maiden suurimpien vähemistöjen symmetrisestä asemasta, se tulkittaisiin sietämättömäksi sekaantumiseksi Ruotsin kielipolitiikkaan."
Miksi SL esittäisi tällaista? Sehän on (on olevinaan) poliittisesti sitoutumaton kansalaisjärjestö. Se voi monella muulla tavalla tehdä yhteistyötä Ruotsissa asuvien suomalaistaustaisten ihmisten kanssa ja heidän hyväkseen.
Kysymys kuuluu: Tekeekö se mitään?
Kysymys kuuluu: Tekeekö se mitään?
Kyllä se tekee. Nykyään ilman puoluetta toimiva ministeri on SuoLi:n nokkahenkilö ja se on ilmoittanut kulkevansa mestarinsa jalanjäljissä. Käytännössä se tarkoittaa halua kaiken suomenruotsalaisiin liittyvän tuhoamisen. Siinä se sitten olikin.
Nyt pellehermannin aikaa vie oopperan yli 100.000 €:n sekoilut sisäisen nokkimisen ansiosta. Taitaa tulla kylmää kyytiä 04/2019 - ja paljon luppoaikaa?
Efter 20 - 30 år i folkhemmet Sverige är de nu knappast så fattiga mera.
"Miljoner människors hem är förstörda / dödsfall och katastrofer, men fennorna orkar tjata om pakkoruotsi."
Huomaatko itse, että svekot jaksavat jankuttaa kaikista katasrofeista huolimatta meidän fennojen tekemisistä tällä RKP:n sivustolla, joka sentään on Suomen ainoan kielipuolueen nimiin pyhitetty.
Ruotsin hirmumyrskystä ei saa puhua, kun taas Irma on salonkikelpoinen
-Miljoner människors hem är förstörda
dödsfall och katastrofer, men fennorna orkar tjata om pakkoruotsi.
Mulle sopii hyvin, että lopetetaan pakko- ja erityisesti virkamiesruåtsi ja annetaan säästyneet rahat vaikka hyväntekeväisyyteen.
Fenno förstår kanske det lästa, men med de attitydproblemen och tvångstankarna som fenno har, blir det bara mera gnäll om skolsvenskan. Något som inte har berört fennon ifråga på tiotals år. Konstiga prioriteringar.
-Konstiga+prioriteringar.
Vain+1%+väestöstä+on+sellaisia,+jotka+osaavat+ruåtsia,+mutta+eivät+suomea.
Pensionärer har så gott om fritid.Inget annat att göra.
"Vain+1%+väestöstä+on+sellaisia,+jotka+osaavat+ruåtsia,+mutta+eivät+suomea."
Och+denna+tvångstanke+(som+saknar+källa)+har+förstört+ditt+liv?
Vad+skulle+det+spela+för+roll+fast+det+skulle+vara+sant?+Det+har+ingen+inverkan+på+de+finskspråkiga+barnens+läsordning.
-Och denna tvångstanke (som saknar källa) har förstört ditt liv?
Ei kun se rampauttaa kansantalouden.
Yksi(jåpa alle) prosentti väestöstä on oikeasti kaksikielisyyden tarpeessa.
Kannattasko yhteiskunnan ylläpitää kaksinkertaista hallintoa tästä syystä.
Kannattasko kansakunnan kielivarantoa pitää suppeana pakkåruåtsin kautta tästä syystä.
RKPn mielestä kannattaa.
"Yksi(jåpa alle) prosentti väestöstä on oikeasti kaksikielisyyden tarpeessa."
Snacka om att hugga yxan i sten. Tvåspråkigheten är majoritetens beslut, men du vägrar att godkänna faktum.
Om något lamslår nationalekonomin, så är det de enspråkigt finskspråkiga orterna. De står helt enkelt inte på egna ben. Borde vi avskaffa dem alla eller bara återgå till Nöteborgsfredens gräns, då bördan skulle minska avsevärt?
-Tvåspråkigheten är majoritetens beslut
Siitähän tässä puhuttiinkin.
Toisessa keskustelussa todettiin että kyseessä on påliittisk besluuut.
Ei käytännön tarpeeseen liittyvä asia.
Eikä ainankaan enään nykyään ajankohrainen asia.
Pakkoruotsi ja kaksikielisyys maksaa paljon.
Varallisuus. on pois jokaiselta Suomessa asuvalta äidinkielestä riippumatta. Suomea ei saa pelkästään ruotsinkieliseksi millään.
Kannattaa siis luopua ruotsista.
Sadat miljoonat kärsivät nälästä, terveydenhuollon ja koulutuksen puutteesta ja siitä että hallitus voi ilman syytä karkoittaa heidät. laittaa vankilaan ja kiduttaa. Uskoisivatkohan he jos heille kerrottaisiin, että jossain joku vähemmistö valittaa kärsivänsä sorrosta kun heitä ei joka paikassa palvella omalla kielellään tai kaikki muut eivät halua opetella heidän kieltään?
Knappast skulle de heller förstå att någons hela liv blir förstört för att man studerar det andra inhemska språket någon timme i veckan.