Mikä on havainto joka on todiste jumalan luomistyöstä? Miten se luotiin ja millä mekanismilla?
Ei mitään loruja ja liirumeita raamatusta ja evoluutiosta ja epäjumalista vaan ihan suoraan itse asiasta.
Kerro todiste jumalan luomistyöstä
13
172
Vastaukset
- kohtalokaspuute
Armo.
- eienäälässyttämistä
Miten voin ymmärtää armon havaintona sekä miten armo luotiin ja millä mekanismilla?
- Epäjumalienkieltäjä
Luonnon monimuotoisuuden syntytavalle "todiste" on käytännössä se, että havainnot luonnosta selittyvät parhaiten juuri kyseisellä selitysmallilla.
Esimerkkejä:
Se, että linnut ovat niin yhtenäinen ja selvästi muista taksonomisista ryhmistä selityy luomisella koska X (X ei saa olla "Jumala nyt sattui näin haluamaan")
Se, että käytännössä kaikki monisoluiset eliöt lisääntyvät suvullisesti ja yksisoluisetkin vaihtavat geenejä keskenään selittyy luomisella koska Y (Y ei saa olla "Jumala nyt sattui näin haluamaan")
"Jumala nyt sattui näin haluamaan" ei kelpaa selitykseksi koska se selittäisi aivan hyvin minkä tahansa asiantilan. Selitys jolla voi selittää mitä tahansa täysin ristiriitaisia asiantiloja minkä tahansa asian suhteen ei selitä mitään.- Epäjumalienkieltäjä
Yksi sana oli tippunut pois. Piti kirjoittamani:
Se, että linnut ovat niin yhtenäinen ja selvästi muista taksonomisista ryhmistä EROTTUVA, selityy luomisella koska X (X ei saa olla "Jumala nyt sattui näin haluamaan")
"Koko maailma huutaen todistaa", sanaili Miikanaahum joitakin vuosia sitten. Kaameaa olisi elää hänen huutavassa maailmassaan.
- Epäjumalienkieltäjä
Kreationisteilla ei ole mitään loogisia perusteluja uskolleen.
"Todisteet" ovat möläytyksiä joissa keksitään joku satunnainen yksityiskohta ja huudetaan että juuri tämä on todiste. Perusteet vaan puuttuvat.
Se, että tähänkään ketjuun ei tule yhtään kreationistin vastausta osoittaa että ei kreationistit halua keskustella ja perustella. He haluvat mölistä. - uirewurwerqer
Luomistyön todiste vaatisi suuren kokonaisuuden joka selittää koko universumin toiminnan periaatteet siten että se on tarkoituksellisesti luotu.
- kdfjkdfgkdhk
uirewurwerqer kirjoitti:
Luomistyön todiste vaatisi suuren kokonaisuuden joka selittää koko universumin toiminnan periaatteet siten että se on tarkoituksellisesti luotu.
Ei vaadi, Jumalan luoma maailma on olemassa koko ajan.
- uirewurwerqer
kdfjkdfgkdhk kirjoitti:
Ei vaadi, Jumalan luoma maailma on olemassa koko ajan.
Hieno homma. Ei kiinnosta juttusi enempää.
- karmeedarra
Kun lepäsivät sunnuntain , Jumal jeppe porukoineen muuttanu viinin pirtuksi vahingossa . Kaamee darra porukalla ja katsoivat , ei helvetti mitä kuka sohlas , kukaan ei jaksanu korjata . Nyt sit eletään siinä potaskassa , zesus tulee joskus ku kerkii , jos viittii enää tänne paskapallolle laskeutua . SE tai he loivat meiät omaksi kuvakseen ,, kai ,, . Eli menkää alkoon tai lenkille iha sama , kukaan ei tuu ja auta . Korkeintaan tarpeeks suuri meteoriitti ni loppuis tää vaahtoominen ja menis pohjois-Korean umpipää siin samalla muitten kusipäitten mukana . Voi Vi,,u ku on hienoo!!
- JumalainenPeli
Lada Kalina
"Mikä on havainto joka on todiste jumalan luomistyöstä? Miten se luotiin ja millä mekanismilla?"
Todiste Jumalan luomistyöstä on maailmankaikkeus ja elämän olemassaolo. Luotiin Jumalan yliluonnollisella sanalla. Siinä on se mekanismi.Tätä on aikalailla turha kysyä sinulta, koska et ole kovinkaan kykenevä abstraktiin ajatteluun, mutta kysytään kuitenkin: osaatko kuvitella millainen olisi sellainen maailmankaikkeus, jota ei ole luotu?
Myönnetään, että aika vaativa kysymys sinulle - vähän kuin erityisoppilaalta kysyisi kuutosen kertotaulua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1205149Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu434810Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524427Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693988- 853414
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673289IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523271Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291160