No voi sun. Tällainen ohjelma on ollut kyllä odotettavissa. Eikö ketään muita mukana? Kaikki laulaa samaa laulua samalla sävelellä, toimittaja mukaanlukien. Viittiikö nostattaa verenpainetta ennen nukkumaan menoa?
2Äänestä
hghg
Kaipa nuo ovat kuitenkin eri aikaan haastateltavana.
1Äänestä
entaidaedeskatsoa
Mikä nyt on kun ei otettu sitä yhtä persua jota muut sitten voi kilpaa mollata. Taitaa olla tulossa taas aika yksikantainen näkemys asiaan. Tämä oli odotettavissa oi voi kuinka ala-arvosta.
Ja ketä pakkoveroylenanto enää kuvittelee hämäävänsä ??? Islam ei ole ongelma kun niitä ei päästetä tänne. Piste. Ei tarvi diskuteerata. Tai ne voi aukoo päätänsä netin kautta omista aavikon hiekkakuopistaan käsin.
0Äänestä
kaikille_tilaa_riittää
Miksei islamin suuria pappisystäviä ollut kutsuttu? Kai Sadinmaa, Irja Askola, Teemu Laajalahti, Kai Mäkelä? Ainakin joku heistä olisi voinut tulla kertomaan millaista ekumeniaa on suunnitteilla! Vai kertooko lestaSipilä, miten lestantit ottavat ilolla vastaan veljesuskonnon, islamin?
No ei keskusteluun otettu Filatoffia nauramaan hersyvää naurua homojen tappamiselle ? Että silleen.
1Äänestä
Rankaaasija
Onkohan lestaattorilla burka päällä?
1Äänestä
ViulunvoittajaNatolla
Varmaan neljänneks vieraaks oli aiottu Niinistöä (tätä Väinämöä) kipa päässä, mut YLEstä löyty sentään YKS kellä oli päässä vielä jokunen aivosolu, joka ilmotti ettei ehkä olis kauheen hyvä idis? :P
0Äänestä
HALLA-AHOjaHAKKARAINEN
Olisi oltava mukana, ettei ihan ihan paskanVALETTA tartteisi kuunnella !
Olisi reilua kysyä vierailta, miksi kaikki terroriteot ovat islamistien tekemiä? Miksi muut uskonlahkot eivät tee terroritekoja? Voisi keskustelu loppua lyhyeen. Koska kyseessä on ylen ohjelma, tulee kunnon aivopesua.
Huh. Sulla on asennetta kunhan käytät sen islamisaation purkamiseen. Sukran.
0Äänestä
rätithelkkariin
Haluavatko suvaitsevaiset joka naiselle kaavut? Suomi on ollut naisten oikeuksien edelläkävijä, mutta nykymeno tuntuu vähintään kummalliselta.
1Äänestä
Hyöhyötyy
Millaiset hyödykkeet odottaa kotonasi kysymys? Montako hyödykettä , onko neljä? Onko hyödykkeet samanaikaisesti sängyssä imaamin kanssa ? Jaksaako imaami kaikkia hyödykkeitä peräkkäin?
0Äänestä
mmsyntyy
Varmaan tulee uusi nyökyttelyn maailmanennätys, kun kaikki ovat kaikesta samaa mieltä.
1Äänestä
päätöntä_touhua
Kunnei vaan päät tippuisi.
1Äänestä
Kansan_rahoilla
YLE on pahempi kuin kaappirasisti: YLE on halveksuttavan roskan levittäjä, joka aiheuttaa todellista vahinkoa suomen kansalle.
1Äänestä
haistakaa.paska
Tiedossa iltasella siis jälleen paskapuhetta, puhetta aiheen vierestä, vääristelyä ja ongelmien välttelyä - ai niin, ja päälle hiukan päähän taputtelua.
1Äänestä
väsynyt.paskanjauhamise
Juu, saamme kuulla mm. miten ihanan autuaan feministisen, voimaannuttavan tasa-arvoista on naisten huivien ja burkhien käyttö. Ja kaikki musliminaiset käyttävät tietysti omasta tahdostaan näitä - puhumattakaan kuinka maltillista islamia se on... kuten kaikki muukin islamissa, ja kaikki muu paha johtuu vain ja ainoastaan lähtömaiden kulttuureista, joista taas ei ikinä puhuta mitään tai missään halaistua sanaakaan :P
1Äänestä
UnilääkettäKansalle
VAIN 3 suvakkia kivapuhelemassa keskenään?! Onks YLEn talous jo ihan kuralla, ku mukaan ei mahtunu vielä neljättä jotain sukankutomis-tieteen maisteri-suvakkia *köh* islam-asiantuntijaks?! YLEllä alkaa tatsi katoamaan!? :/
1Äänestä
KotimaanKunnostautujat
Islamia pelätään aivan turhaan.
Minä pelkään rajakkeja, rajakin tekemiä murhia tapahtuu Suomessa tilastojen mukaan joka toinen päivä.
1Äänestä
SuvakkiOnVajakki
Eli sähän sit väkisin tiedät useitakin tapauksia jossa "rajakki" on murhannu jonkun? Viittiks kertoa kyseiset tapaukset ihan tekijän nimellä ja mielellään pistää vielinkin niihin tuomioihin? :)
Vai meetkö suosiolla vaan pesettämään suus äidilläs? :) (koska tuskin noin aivovammanen sitäkään itse osaa tehdä? :/ )
Täs ois multa pari kivaa kyssää johon olis mukava (mutta ei tulla kyllä ikimaailmassa kysymään!) saada vastaus tossa "keskustelussa"!
1. Miksei islam-yhteisö tee mitään sille, että terroristisiksi tuomitut järjstöt irtaannutettais koko islamilaisesta maailmasta, kuten katolisen kirkon paavi pannojensa kanssa? Varsinkin kun pelkkä asioiden tuomitseminen ja voivottelu ei tunnu aikaansaavan mitään vaikutusta!
2. Miksei islamilainen maailma tee juuri mitään se eteen, että HE ITSE ehkäisisivät paremmin ettei noita terroristisia organisaatioita eds pääsisi muodostumaan muslimimaihin, kuten on ollu nähtävissä valitettavasti niin monessa maassa ja tapauksessa? Vaan aina tunnutaan tarvitsevan länsimaita sit näiden tuhoamiseen siinä vaiheessa kun nää on jo liian vahvoja ja levittäytyneitä!
3. Länsimaissa on useimmiten uskonnon vapaus, joten muslimit saa hyvin vapaasti harjoittaa uskontoaan kaikissa lönsimaissa. Koskas Islamistiset maat aikovat tehdä samankaltaisia uudistuksia et myös kaikissa muslimimaissa saisi harrastaa vapaasti mitä tahansa muutakin uskontoa kuin Islamia?
1. Koska ummah eli muslimimiesten solidaarinen yhteys kautta maapallukan 2. Maltillinen tai liberaali muslimi yhtä vaarassa saada kurkkuavohaava tai kiveniskemiä kuin vääräuskoinen eli pelko 3. Kuraania ei voi uudistaa edes tulkinnoin koska "jumalan" sanomisia niin että sitten hillutaan yhä samassa tukahtuneessa ilmapiirissä jo 1400 vuotta. Voi surkiaa.
0Äänestä
TosNyPariLopuks
1. Eihä. toi voi pitää paikkaansa, koska suvakit, ja maltilliset muslimit, on kivenkovaan väittäny et islamilla ei ole mitään tekemistä terrorismin kanssa?! Jos toi pitäis paikkaansa, niin silloinhan suvakit ja malttimyslit olis VÄÄRÄSSÄ!? Ja sehän on sula mahdottomuus? Koska ei kai nyt julkisuudessa sentään saa toistuvasti valehdella kenenkään siihen puuttumatta? 2. Just ja länsimaalaiset sit on vissiin luodinkestäviä, jotka joutuu sotimaan muslimienkin taistelut? 3. Luther pysty uudistamaan raamattuakin, joten ei se koraani pitäs en kummosempi kirja olla? Mut mistä löytyis muslimimaailmasta tarpeeks munakas heppu kellä riittäis pallien tilavuus alkaa tohon musu-Lutherin hommaan?
0Äänestä
gfgefgh78
Milloinkahan tuo lihapulla eunukki kuolee??
1Äänestä
Tulikojano
Sillinpäätä ei kukaan voi kääntää.
1Äänestä
maahantulijat.huomio
Te, muslimit vokeissa. Miksi ette ilmianna radikaaleja jos niistä tiedätte???
1Äänestä
PoliisiOnYstävä
Ja vaikka antaakin (kuten Turun tapaus osoitti!) niin vitunko väliä, kun yksikään poliisi ei sit tee asialle on vattua?!
Tollasen viestikön Suomen kusipää poliisit nyt sit halus antaa radikaaleja poliisille käryttäville tolkun ihmisille, et: Turhaan ilmottelette, kun me ei tehdä kuitenkaan asialle sen hevon huttua! :/
*ittu SATA prosenttia Suomen PolPoteista pitäs vaihtaa vaikka koulutettuihin marakatteihin! :/
2Äänestä
NEHÄNTIETÄÄ
Ja NE TUHANNET VIRANOMAISLTA KATEISSA OLEVAT OVAT MUIDEN MUSLIMIEN PIILOTTAMINA KAIKENMAALIMAN PITSERIOITTEN TAKAHUONEISSA JA KELLAREISSA MÄSSYTTÄMÄSSÄ PITSAA !
1Äänestä
JulkinenPälvinöyryytys
Pälvikaljuilija pitäisi munittaa mädillä kananmunilla julkisella paikalla mahdollisimman pian.
1Äänestä
aivopesuaparhaimmillaan
Tää on pakko katsoa, viihdettä koko rahalla. Abbas Bahmanpour: Naisia ei sovi kätellä ja homot pitäisi tappaa, siinä Mellunmäen moskeijan imaamin mielipiteitä. Anas Hajjar Suomen islamilaisen yhdyskunnan imaami, sanoo edustavansa maltillista islamilaista linjaa, mutta silti haluaa vahvistaa islamilaisen lain asemaa. Muslimiyhteisö on jo aikoja sitten esittänyt oikeusministeriölle lainmuutosta, joka mahdollistaisi sharia-tuomioistuimien perustamisen. Niissä voisi käsitellä esimerkiksi avioeroja islamilaiseen tapaan. NYT ALKAA
2Äänestä
YLEosaa
YLE-areena, suora lähetys: "Onko islamia syytä pelätä?"
KOSKAAN EI JÄRJETTÖMÄN MIELETÖNTÄ VALETTA PIDÄ PELÄTÄ-VAAN SILLE ON LYÖTÄVÄ LUU KURKKUUN ! AIVAN JÄRJETÖNTÄ TOUHUA ON SUOMEN KIRKON HYYSSÄÄMINEN NOITA JÄRJETTÖMIÄ KOHTAAN- OVAT VAIN HÄPÄISSEET TÄYSILLÄ KOKO RAAMATUN SANOMAN, KUN HEIDÄN TEHTÄVÄNSÄ ON SEISTÄ AIVAN TÄYSILLÄ JEESUKSEN KRISTUKSEN YLÖSNOUSEMUKSEN RINNALLA. JA JULISTAA MUSLIMEILLE JEESUSTA KRISTUSTA- EIKÄ HYVÄKSYÄ YHTÄÄN SITÄ MEKKAAN KUMARTELUA JA PAKANOIDEN MIELETÖNTÄ HÖPÖTYSTÄ !NIINKUIN JEESUS SANOI- OPETTAESSAAN RUKOLEMAAN, ETTÄ RUKOILKAA NÄIN- ÄLKÄÄKÄ HÖPÖTTÄKÖ KUIN PAKANAT
0Äänestä
EläHuuva
Onks sun skidit pikaliimannu sun CAPS LOCKin pohjaan? :/ Peruuta niitten viikkorahat kuukaudeks?
*hysss*
0Äänestä
ETKÄSITTENTAJUNNU
EläHuuva kirjoitti:
Onks sun skidit pikaliimannu sun CAPS LOCKin pohjaan? :/ Peruuta niitten viikkorahat kuukaudeks?
*hysss*
Asiasta vieläkään yhtää mitää
0Äänestä
realismi_____
puolassa on aika rauhallista ?
1Äänestä
rauhanuskontoseon
Nyt ne tuli kaks imaamia valehteleen. Komppaakohan Sipilä? Eikö yhtään toisen mielipiteen edustajaa?
1Äänestä
yleonsyöpä
Miksi YLE jaksaa jankuttaa tästä islamista joka päivä? Verorahoilla kansaa vastaan.
Ompa surkeen näkösiä rassukat. Nyt toimittajan pitäs kysyä rohkeasti miksi olette täällä? Tuskin noita imaameja on lähtömaissaan vainottu muslimien taholta.
1Äänestä
fsdfsjflsdf
kylläpä olivat haastatelleet oppineet suomen kieltä. Yksi monista! Yllä olevan jutun opettaja on aivan oikeassa. Go home we do not want you here in Finland!
0Äänestä
onneevaan
Imaami esitti homojen tappamista – demarikansanedustaja puhkesi nauramaan
Mellunmäen imaamina toimiva Abbas Bahmanpour totesi Ylen Islam-illassa suorasanaisesti, että homoseksuaalisuus on kielletty, ja että siitä seuraa shariassa kuolemanrangaistus. Ohjelmaan keskustelijana osallistunut työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtajana toimiva kansanedustaja Tarja Filatov (sdp.) ei nähtävästi pitänyt asiaa kummoisena pulmana, koska hän puhkesi nauramaan asiaa käsiteltäessä.
– Islam suhtautuu homoseksuaalisuuteen moraalisena paheena. Rangaistus annetaan, homoseksuaalinen akti nähdään eli itse penetraatio nähdään neljän todistajan silmin eli ellei ne avoimella jollain torilla tee niin silloin sitä rangaistusta ei tule. Erittäin harvoin, erittäin harvoin rangaistuksia, Bahmanpour kertoi.
Ohjelman juontajat pyysivät täsmennystä siihen, mikä on sharia-lain mukainen rangaistus homoseksuaalisesta teosta.
– Se on kuolemantuomio, Bahmanpour totesi.
Islamin opettaja Ahmad Fadil on sitä mieltä, että Suomessa pitäisi ottaa käyttöön sharialaki:
– Kyllä kyllä, totta kai. Meille sopisi sharia-laki, Fadil kommentoi.
Perussuomalaisten nuorisojärjestön puheenjohtaja Simon Elo tarttui Bahmanpourin lausuntoon ja esitti kummastuksensa siitä, miksi tällaisiin puheisiin ei kiinnitetä enempää huomiota: simon_elo_small_areena
– Aika mielenkiintoinen tilanne, kun perussuomalainen konservatiivin pitää alkaa puolustamaan seksuaalivähemmistöjä. Ja aika erikoisen maltillisesti suhtaudutaan siihen, että sanotaan että homoseksuaalien pitäisi saada kuolemantuomio. Tämä on se asia, missä islam on ristiriidassa länsimaisen ihmisoikeuskäsityksen kanssa.
Keskusteluun osallistunut perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immosen mitta tuli täyteen, kun hän kuuli Mellunmäen imaamin vahvistavan omin sanoin sen, että islamissa rangaistaan homoseksuaalisuudesta kuolemantuomiolla.
– Ja sitten me vielä keskustellaan, että pitäisikö sharia-laki ottaa käyttöön. Ei missään tapauksessa, Immonen puuskahti.
Ohjelmassa esitettiin pohdintoja sen puolesta, voisiko islam tulkita joitain koraanin kohtia uudelleen, paremmin nykyaikaan sopivaksi. Bahmanpouri ei hyväksynyt ajatusta uudelleentulkinnasta. Hänen mukaansa islamin laki on tullut jumalalta, ja että se on viimeisessä muodossa.
Elo nosti vielä ohjelman lopussa Bahmanpourin käsittämättömän kommentin esille ja vaati SDP:n Filatovilta ja vihreiden Heidi Hautalalta kantaa asiaan:
– Se mikä on minua tässä on huolestuttanut ja huolestuttaa yhä enemmän on se demarit ei uskalla puolustaa seksuaalivähemmistöjen tasa-arvoa ja vihreät eivät uskalla puolustaa seksuaalivähemmistöjen oikeutta elää Suomessa ilman tällaisia ajatuksia, Elo täsmensi.
Filatov vastasi naurulla.
1Äänestä
76767thg
Voi ************************************ mitä paskaa tuo nuori imaami höpisee. Äärioikeistosta? Kun toimittaja kysyi miksi kansa yhdistää terrorin ja islamin vanhempi kertoi kysymyksen jälkeen kommunismista ja rautarouvasta ja muusta. Onneksi ohjelma oli lyhyt.
1Äänestä
käykääpäkatsomassa
Yle oli laittanut Areenaansa ohjelmasta Pelätäänkö islamia turhaan tiedon:
OHJELMA EI OLE ENÄÄ KATSOTTAVISSA.
Syy moiseen?
0Äänestä
eipelkohuuliaheiluta
Ei Suomessa Islamia pelätä, johan siitä kertoo persujen kannatuksen romahduskin.
Suomi Ensin porukka kerännyt ääniä sekä itselleen ja Janitskinille jo yli vuoden, muuta eihän siitäkään mitään tule.
0Äänestä
YlenAntoaOksennusta23
Oli täysin etukäteen käsikirjoitettu näytelmä. Kysymykset ja vastakset mietitty tarkkaan etukäteen. Televisioteatteria by "Hyysärin YlenAnto".
0Äänestä
voi.äiteenpäevöö
Imaami = "mies" joka kulkee hameessa. Eihän noille mekkoukoille voi kuin nauraa :D
0Äänestä
838383838383
Mikä vitun äärioikeisto? Missä sellainen vaikuttaa? Vastarintaporukkako? Se 200 henkeä käsittävä pelleporukka, jota kaikki inhoavat ja joka estää normaalia kansalaista osallistumaan mielenosoituksiin, koska maine menisi niiden kanssa esiintyessä?
0Äänestä
MouhijärvenMoukariArvi
Loistava ohjelma ja loistavat vieraat, jäin vain kaipaamaan persurasistien uhreja eli Ramin Azimia ja Abderrahman Bouananea jotka olisivat voineet myös ilmaista mielipiteensä islamisteihin kohdistuvista turhista peloista.
0Äänestä
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Vastaukset 64
Vanhimmat
No voi sun. Tällainen ohjelma on ollut kyllä odotettavissa. Eikö ketään muita mukana? Kaikki laulaa samaa laulua samalla sävelellä, toimittaja mukaanlukien.
Viittiikö nostattaa verenpainetta ennen nukkumaan menoa?
Kaipa nuo ovat kuitenkin eri aikaan haastateltavana.
Mikä nyt on kun ei otettu sitä yhtä persua jota muut sitten voi kilpaa mollata. Taitaa olla tulossa taas aika yksikantainen näkemys asiaan. Tämä oli odotettavissa oi voi kuinka ala-arvosta.
Ja ketä pakkoveroylenanto enää kuvittelee hämäävänsä ??? Islam ei ole ongelma kun niitä ei päästetä tänne. Piste. Ei tarvi diskuteerata. Tai ne voi aukoo päätänsä netin kautta omista aavikon hiekkakuopistaan käsin.
Miksei islamin suuria pappisystäviä ollut kutsuttu? Kai Sadinmaa, Irja Askola, Teemu Laajalahti, Kai Mäkelä? Ainakin joku heistä olisi voinut tulla kertomaan millaista ekumeniaa on suunnitteilla! Vai kertooko lestaSipilä, miten lestantit ottavat ilolla vastaan veljesuskonnon, islamin?
Toivottavasti pipilän lääkitys tällä kertaa on kohillaan, viimeks aiheutti mutavyöryn kempeleen kotinsa avointen ovien rukouskutsullaan.
Onpa taas löydetty puolueettomat asiantuntijat.
Yle on niin perkeleen ovela XD
mitä tahansa sipilä tekee kepun kannatus aina laskee?
"Vastaamassa imaamit Anas Hajjar ja Abbas Bahmanpour."
Vastaus on katsomattakin selvä. Hienoa kun yle on valkannut taas asiantuntijat kertomaan totuuden :D
Pelkään näitä enemmän kuin koko Venäjän sotavoimaa ja Krimin miehitystä joka oli rehellisen raikas tuulahdus verratuna Islamiin.
Voisiko kutsua myös jihadistiterroristeja kaksi kappaletta kertomaan ettei terroristeja tarvitse pelätä.
500 miljoonaa euroa vuodessa pakkoverotuksella ja kiitokseksi siitä saamme tätä aamusta iltaan.
Näennäiskeskusteluja, jossa lopputulos on etukäteen sovittu ja sitten keskustelussa mukana olevat fanittavat toisiaan toimittaja mukaan lukien.
Lihapulla ja banaanikeppi jauhavat kuitenkin musupaskaa.
Nyt on tainnut vaihtua toisessa nimessä ällä ässäksi ?
Mitä nuo ukot yleensä tekee tässä maassa, ne pitäis viedä rajalle ja potkaista perseelle niin että lentää sinne missä pippuri kasvaa.
Saunan takanakin taitaa vielä olla tilaa ..
Mitä pelkäämistä islamin lahopäissä on . Kyseinen kulttuuri vain ei sovi sivistysvaltioon.
No ei keskusteluun otettu Filatoffia nauramaan hersyvää naurua homojen tappamiselle ? Että silleen.
Onkohan lestaattorilla burka päällä?
Varmaan neljänneks vieraaks oli aiottu Niinistöä (tätä Väinämöä) kipa päässä, mut YLEstä löyty sentään YKS kellä oli päässä vielä jokunen aivosolu, joka ilmotti ettei ehkä olis kauheen hyvä idis? :P
Olisi oltava mukana, ettei ihan ihan paskanVALETTA tartteisi kuunnella !
Napakymppi valinnat : )
Varmaan aikamoinen parodia pläjäys.
Olisi reilua kysyä vierailta, miksi kaikki terroriteot ovat islamistien tekemiä?
Miksi muut uskonlahkot eivät tee terroritekoja? Voisi keskustelu loppua
lyhyeen. Koska kyseessä on ylen ohjelma, tulee kunnon aivopesua.
Huh. Sulla on asennetta kunhan käytät sen islamisaation purkamiseen. Sukran.
Haluavatko suvaitsevaiset joka naiselle kaavut? Suomi on ollut naisten oikeuksien edelläkävijä, mutta nykymeno tuntuu vähintään kummalliselta.
Millaiset hyödykkeet odottaa kotonasi kysymys? Montako hyödykettä , onko neljä?
Onko hyödykkeet samanaikaisesti sängyssä imaamin kanssa ?
Jaksaako imaami kaikkia hyödykkeitä peräkkäin?
Varmaan tulee uusi nyökyttelyn maailmanennätys, kun kaikki ovat kaikesta samaa mieltä.
Kunnei vaan päät tippuisi.
YLE on pahempi kuin kaappirasisti: YLE on halveksuttavan roskan levittäjä, joka aiheuttaa todellista vahinkoa suomen kansalle.
Tiedossa iltasella siis jälleen paskapuhetta, puhetta aiheen vierestä, vääristelyä ja ongelmien välttelyä - ai niin, ja päälle hiukan päähän taputtelua.
Juu, saamme kuulla mm. miten ihanan autuaan feministisen, voimaannuttavan tasa-arvoista on naisten huivien ja burkhien käyttö.
Ja kaikki musliminaiset käyttävät tietysti omasta tahdostaan näitä - puhumattakaan kuinka maltillista islamia se on... kuten kaikki muukin islamissa, ja kaikki muu paha johtuu vain ja ainoastaan lähtömaiden kulttuureista, joista taas ei ikinä puhuta mitään tai missään halaistua sanaakaan :P
VAIN 3 suvakkia kivapuhelemassa keskenään?! Onks YLEn talous jo ihan kuralla, ku mukaan ei mahtunu vielä neljättä jotain sukankutomis-tieteen maisteri-suvakkia *köh* islam-asiantuntijaks?! YLEllä alkaa tatsi katoamaan!? :/
Islamia pelätään aivan turhaan.
Minä pelkään rajakkeja, rajakin tekemiä murhia tapahtuu Suomessa tilastojen mukaan joka toinen päivä.
Eli sähän sit väkisin tiedät useitakin tapauksia jossa "rajakki" on murhannu jonkun? Viittiks kertoa kyseiset tapaukset ihan tekijän nimellä ja mielellään pistää vielinkin niihin tuomioihin? :)
Vai meetkö suosiolla vaan pesettämään suus äidilläs? :)
(koska tuskin noin aivovammanen sitäkään itse osaa tehdä? :/ )
(((: provo
Onks tääl Suolessa muitakin? :D
Täs ois multa pari kivaa kyssää johon olis mukava (mutta ei tulla kyllä ikimaailmassa kysymään!) saada vastaus tossa "keskustelussa"!
1. Miksei islam-yhteisö tee mitään sille, että terroristisiksi tuomitut järjstöt irtaannutettais koko islamilaisesta maailmasta, kuten katolisen kirkon paavi pannojensa kanssa? Varsinkin kun pelkkä asioiden tuomitseminen ja voivottelu ei tunnu aikaansaavan mitään vaikutusta!
2. Miksei islamilainen maailma tee juuri mitään se eteen, että HE ITSE ehkäisisivät paremmin ettei noita terroristisia organisaatioita eds pääsisi muodostumaan muslimimaihin, kuten on ollu nähtävissä valitettavasti niin monessa maassa ja tapauksessa? Vaan aina tunnutaan tarvitsevan länsimaita sit näiden tuhoamiseen siinä vaiheessa kun nää on jo liian vahvoja ja levittäytyneitä!
3. Länsimaissa on useimmiten uskonnon vapaus, joten muslimit saa hyvin vapaasti harjoittaa uskontoaan kaikissa lönsimaissa. Koskas Islamistiset maat aikovat tehdä samankaltaisia uudistuksia et myös kaikissa muslimimaissa saisi harrastaa vapaasti mitä tahansa muutakin uskontoa kuin Islamia?
1. Koska ummah eli muslimimiesten solidaarinen yhteys kautta maapallukan 2. Maltillinen tai liberaali muslimi yhtä vaarassa saada kurkkuavohaava tai kiveniskemiä kuin vääräuskoinen eli pelko 3. Kuraania ei voi uudistaa edes tulkinnoin koska "jumalan" sanomisia niin että sitten hillutaan yhä samassa tukahtuneessa ilmapiirissä jo 1400 vuotta. Voi surkiaa.
1. Eihä. toi voi pitää paikkaansa, koska suvakit, ja maltilliset muslimit, on kivenkovaan väittäny et islamilla ei ole mitään tekemistä terrorismin kanssa?! Jos toi pitäis paikkaansa, niin silloinhan suvakit ja malttimyslit olis VÄÄRÄSSÄ!? Ja sehän on sula mahdottomuus? Koska ei kai nyt julkisuudessa sentään saa toistuvasti valehdella kenenkään siihen puuttumatta?
2. Just ja länsimaalaiset sit on vissiin luodinkestäviä, jotka joutuu sotimaan muslimienkin taistelut?
3. Luther pysty uudistamaan raamattuakin, joten ei se koraani pitäs en kummosempi kirja olla? Mut mistä löytyis muslimimaailmasta tarpeeks munakas heppu kellä riittäis pallien tilavuus alkaa tohon musu-Lutherin hommaan?
Milloinkahan tuo lihapulla eunukki kuolee??
Sillinpäätä ei kukaan voi kääntää.
Te, muslimit vokeissa. Miksi ette ilmianna radikaaleja jos niistä tiedätte???
Ja vaikka antaakin (kuten Turun tapaus osoitti!) niin vitunko väliä, kun yksikään poliisi ei sit tee asialle on vattua?!
Tollasen viestikön Suomen kusipää poliisit nyt sit halus antaa radikaaleja poliisille käryttäville tolkun ihmisille, et: Turhaan ilmottelette, kun me ei tehdä kuitenkaan asialle sen hevon huttua! :/
*ittu SATA prosenttia Suomen PolPoteista pitäs vaihtaa vaikka koulutettuihin marakatteihin! :/
Ja NE TUHANNET VIRANOMAISLTA KATEISSA OLEVAT OVAT MUIDEN MUSLIMIEN PIILOTTAMINA KAIKENMAALIMAN PITSERIOITTEN TAKAHUONEISSA JA KELLAREISSA MÄSSYTTÄMÄSSÄ PITSAA !
Pälvikaljuilija pitäisi munittaa mädillä kananmunilla julkisella paikalla mahdollisimman pian.
Tää on pakko katsoa, viihdettä koko rahalla. Abbas Bahmanpour: Naisia ei sovi kätellä ja homot pitäisi tappaa, siinä Mellunmäen moskeijan imaamin mielipiteitä. Anas Hajjar Suomen islamilaisen yhdyskunnan imaami, sanoo edustavansa maltillista islamilaista linjaa, mutta silti haluaa vahvistaa islamilaisen lain asemaa. Muslimiyhteisö on jo aikoja sitten esittänyt oikeusministeriölle lainmuutosta, joka mahdollistaisi sharia-tuomioistuimien perustamisen. Niissä voisi käsitellä esimerkiksi avioeroja islamilaiseen tapaan. NYT ALKAA
YLE-areena, suora lähetys:
"Onko islamia syytä pelätä?"
https://youtu.be/yFbX88VTfIA
KOSKAAN EI JÄRJETTÖMÄN MIELETÖNTÄ VALETTA PIDÄ PELÄTÄ-VAAN SILLE ON LYÖTÄVÄ LUU KURKKUUN !
AIVAN JÄRJETÖNTÄ TOUHUA ON SUOMEN KIRKON HYYSSÄÄMINEN NOITA JÄRJETTÖMIÄ KOHTAAN- OVAT VAIN HÄPÄISSEET TÄYSILLÄ KOKO RAAMATUN SANOMAN, KUN HEIDÄN TEHTÄVÄNSÄ ON SEISTÄ AIVAN TÄYSILLÄ JEESUKSEN KRISTUKSEN YLÖSNOUSEMUKSEN RINNALLA. JA JULISTAA MUSLIMEILLE JEESUSTA KRISTUSTA- EIKÄ HYVÄKSYÄ YHTÄÄN SITÄ MEKKAAN KUMARTELUA JA PAKANOIDEN MIELETÖNTÄ HÖPÖTYSTÄ !NIINKUIN JEESUS SANOI- OPETTAESSAAN RUKOLEMAAN, ETTÄ RUKOILKAA NÄIN- ÄLKÄÄKÄ HÖPÖTTÄKÖ KUIN PAKANAT
Onks sun skidit pikaliimannu sun CAPS LOCKin pohjaan? :/
Peruuta niitten viikkorahat kuukaudeks?
*hysss*
Asiasta vieläkään yhtää mitää
puolassa on aika rauhallista ?
Nyt ne tuli kaks imaamia valehteleen. Komppaakohan Sipilä?
Eikö yhtään toisen mielipiteen edustajaa?
Miksi YLE jaksaa jankuttaa tästä islamista joka päivä? Verorahoilla kansaa vastaan.
ja täältä voi lukea mitä totuus on https://www.suomenuutiset.fi/vastaanottokeskuksessa-tyoskenteleva-opettaja-turvapaikkajarjestelma-perustuu-valheelle-tulijat-pitavat-meita-holmoina/
Ompa surkeen näkösiä rassukat. Nyt toimittajan pitäs kysyä rohkeasti miksi olette täällä?
Tuskin noita imaameja on lähtömaissaan vainottu muslimien taholta.
kylläpä olivat haastatelleet oppineet suomen kieltä. Yksi monista! Yllä olevan jutun opettaja on aivan oikeassa. Go home we do not want you here in Finland!
Imaami esitti homojen tappamista – demarikansanedustaja puhkesi nauramaan
Mellunmäen imaamina toimiva Abbas Bahmanpour totesi Ylen Islam-illassa suorasanaisesti, että homoseksuaalisuus on kielletty, ja että siitä seuraa shariassa kuolemanrangaistus. Ohjelmaan keskustelijana osallistunut työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtajana toimiva kansanedustaja Tarja Filatov (sdp.) ei nähtävästi pitänyt asiaa kummoisena pulmana, koska hän puhkesi nauramaan asiaa käsiteltäessä.
– Islam suhtautuu homoseksuaalisuuteen moraalisena paheena. Rangaistus annetaan, homoseksuaalinen akti nähdään eli itse penetraatio nähdään neljän todistajan silmin eli ellei ne avoimella jollain torilla tee niin silloin sitä rangaistusta ei tule. Erittäin harvoin, erittäin harvoin rangaistuksia, Bahmanpour kertoi.
Ohjelman juontajat pyysivät täsmennystä siihen, mikä on sharia-lain mukainen rangaistus homoseksuaalisesta teosta.
– Se on kuolemantuomio, Bahmanpour totesi.
Islamin opettaja Ahmad Fadil on sitä mieltä, että Suomessa pitäisi ottaa käyttöön sharialaki:
– Kyllä kyllä, totta kai. Meille sopisi sharia-laki, Fadil kommentoi.
Perussuomalaisten nuorisojärjestön puheenjohtaja Simon Elo tarttui Bahmanpourin lausuntoon ja esitti kummastuksensa siitä, miksi tällaisiin puheisiin ei kiinnitetä enempää huomiota: simon_elo_small_areena
– Aika mielenkiintoinen tilanne, kun perussuomalainen konservatiivin pitää alkaa puolustamaan seksuaalivähemmistöjä. Ja aika erikoisen maltillisesti suhtaudutaan siihen, että sanotaan että homoseksuaalien pitäisi saada kuolemantuomio. Tämä on se asia, missä islam on ristiriidassa länsimaisen ihmisoikeuskäsityksen kanssa.
Keskusteluun osallistunut perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immosen mitta tuli täyteen, kun hän kuuli Mellunmäen imaamin vahvistavan omin sanoin sen, että islamissa rangaistaan homoseksuaalisuudesta kuolemantuomiolla.
– Ja sitten me vielä keskustellaan, että pitäisikö sharia-laki ottaa käyttöön. Ei missään tapauksessa, Immonen puuskahti.
Ohjelmassa esitettiin pohdintoja sen puolesta, voisiko islam tulkita joitain koraanin kohtia uudelleen, paremmin nykyaikaan sopivaksi. Bahmanpouri ei hyväksynyt ajatusta uudelleentulkinnasta. Hänen mukaansa islamin laki on tullut jumalalta, ja että se on viimeisessä muodossa.
Elo nosti vielä ohjelman lopussa Bahmanpourin käsittämättömän kommentin esille ja vaati SDP:n Filatovilta ja vihreiden Heidi Hautalalta kantaa asiaan:
– Se mikä on minua tässä on huolestuttanut ja huolestuttaa yhä enemmän on se demarit ei uskalla puolustaa seksuaalivähemmistöjen tasa-arvoa ja vihreät eivät uskalla puolustaa seksuaalivähemmistöjen oikeutta elää Suomessa ilman tällaisia ajatuksia, Elo täsmensi.
Filatov vastasi naurulla.
Voi ************************************ mitä paskaa tuo nuori imaami höpisee. Äärioikeistosta? Kun toimittaja kysyi miksi kansa yhdistää terrorin ja islamin vanhempi kertoi kysymyksen jälkeen kommunismista ja rautarouvasta ja muusta. Onneksi ohjelma oli lyhyt.
Yle oli laittanut Areenaansa ohjelmasta Pelätäänkö islamia turhaan tiedon:
OHJELMA EI OLE ENÄÄ KATSOTTAVISSA.
Syy moiseen?
Ei Suomessa Islamia pelätä, johan siitä kertoo persujen kannatuksen romahduskin.
Suomi Ensin porukka kerännyt ääniä sekä itselleen ja Janitskinille jo yli vuoden, muuta eihän siitäkään mitään tule.
Oli täysin etukäteen käsikirjoitettu näytelmä.
Kysymykset ja vastakset mietitty tarkkaan etukäteen.
Televisioteatteria by "Hyysärin YlenAnto".
Imaami = "mies" joka kulkee hameessa.
Eihän noille mekkoukoille voi kuin nauraa :D
Mikä vitun äärioikeisto? Missä sellainen vaikuttaa? Vastarintaporukkako? Se 200 henkeä käsittävä pelleporukka, jota kaikki inhoavat ja joka estää normaalia kansalaista osallistumaan mielenosoituksiin, koska maine menisi niiden kanssa esiintyessä?
Loistava ohjelma ja loistavat vieraat, jäin vain kaipaamaan persurasistien uhreja eli Ramin Azimia ja Abderrahman Bouananea jotka olisivat voineet myös ilmaista mielipiteensä islamisteihin kohdistuvista turhista peloista.