Karttumavastakakskolme

Mikähän oli aikoinaan peruste silloin kun päätettiin että eläkkeet alkavat karttumaan vasta 23vuotiaana tehdystä TYÖSTÄ. Olisipa mukava tavata näitä päättäjiä face to face ja kysyä vaikkapa julkisessa TV keskustelussa. Nimittäin mitään järjellistä perustetta sille EI VOI OLLA.??
13252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Hyvä kun siitäkään. Minä nyt en paljon menetä, kun opiskeluaikana ei kovin hyvin vielä ehtinyt tienaamaankaan. Joku pika-amiksen käynyt duunari kärsii enemmän.

Äänestä
  • Reeskaanperkaajakin on jo kuusikymppinen, aika lapsellinen vastaus hyvään kysymykseen kuvitteletko olevasi yhteiskunnan pilari kun olet muka opiskellut

    Äänestä

Mikä pika amis on joku elämäntapa vai

Äänestä

Hyvä kysymys. Itsekin menetin kaikki ne vuodet eläkekarttumaan, joka on jäänyt melko pieneksi kaiken kaikkiaan. Tein töitä vuodesta 1975 alkaen, ensin lukion aikana ja sitten opiskelujen ohessa. Se aika oli raskas ja työ vei paljon energiaa ja aikaakin, opiskelin vuosia
korkeakoulussa.
Nyt yli 60-vuotiaana en pääse edes työkyvyttömyyseläkkeelle, vaikka terveys on mennyt ja sen mukana taloudellinen tilanne alkaa olla katastrofaalinen.
Haluaisin tosiaan kuulla jonkun eläkeviskaalin vastauksen.

Äänestä

Ja, mukava olisi tietysti tavata tämmöinen päättäjä face to face kadulla..

Äänestä

Muista äänestää oikein.

Äänestä

1960-luvun alussa oli keskustelua eduskunnassa, että mikä olisi hyvä ikäraja eläkkeen karttumiselle . Ehdotettiin jopa 25 vuoden ikärajaa. Kompromissin tuloksena ikärajaksi laitettiin 23 vuotta.

Äänestä
  • Olisiko asialla yhteyttä siihen, että muistini mukaan aikaisemmin työeläkkeen suuruus määriteltiin prosentteina viiden viimeisen työvuoden palkasta? Kun yleensä urakehitys nostaa palkkoja ja siten eläkettä, piti alkupäästä leikata eläkekertymää, jotta eläkesumma pysyisi kurissa.

    Nykyisin kertymä alkaa 18-vuotiaana, mutta nuorena harva tienaa hyvin ja eläkehän määräytyy nyt koko työuran palkan perusteella. Prosentti on siis nyt suurempi mutta laskentapalkka jää pienemmäksi.

    Äänestä

  • Tasoitustapa kirjoitti:

    Olisiko asialla yhteyttä siihen, että muistini mukaan aikaisemmin työeläkkeen suuruus määriteltiin prosentteina viiden viimeisen työvuoden palkasta? Kun yleensä urakehitys nostaa palkkoja ja siten eläkettä, piti alkupäästä leikata eläkekertymää, jotta eläkesumma pysyisi kurissa.

    Nykyisin kertymä alkaa 18-vuotiaana, mutta nuorena harva tienaa hyvin ja eläkehän määräytyy nyt koko työuran palkan perusteella. Prosentti on siis nyt suurempi mutta laskentapalkka jää pienemmäksi.

    Väliinputoaja on se, joka menetti eläkekertymänsä alle 23v ja joka sitten putosi työttömäksi 55 . Työeläkeyhtiön laskukaavalla katsoin, että vaikka saisinkin töitä vielä nyt yli 60-vuotiaana (sairaana työttömänä ja työkyvyttömänä), en kartuttaisi summaa kuin muutamalla kympillä.
    En ymmärrä tätä nykyistä menoa, jossa sairaat ja vanhat patistetaan palaamaan työelämään vajaakuntoisina ihan kuin se nyt olisi jokin eläkevarojen uusi kaiken kattava iskurirahasto.
    Joka tuutista tupataan disinformaatiota.
    Kuolema häämöttää jo kuitenkin, itsekin lasken enää viisivuotissuunnitelmalla tulevaa, ja sekin aika on täysin harmaahapsen luuloja ja unelmia. Viereltä kaatuu liian moni.

    Äänestä

Minä aloitin työt 15 vuotiaana. 23 ja 25 vuotiaana sain lapset joiden kanssa olin kotona yhteensä 5 vuotta. Elikäs 15v-28vuotiaana ei kertynyt eläkettä. Eikä siihen aikaan äitiyslomakaan ollut kuin 3 kuukautta. Lapsilisät myös olivat aivan olemattomia. Eli ilman minkäänlaisia tukia ja eläkekertymiä meni ne vuodet. Toista se on nykyisin, ei sentään ihan peruskoulun päätyttyä ala eläkekertymisä sun muita tukia saamaan.

Äänestä
  • Ei alaikäisenä tehdystä työstä koskaan ole kertynytkään eläkettä senkin olivat kullinnuppi päättäjät keksineet, mutta omiin sopeutumiseläkkeisiin/rahaan kyllä päätökset on lyöty sillä sekunnilla

    Äänestä

"Olisipa mukava tavata näitä päättäjiä face to face ja kysyä vaikkapa julkisessa TV keskustelussa."

Eipä taida noita 60-luvun päättäjiä pahemmin kadulla vastaan tulla. Taitaa kaikki olla päättämässä tuolla yläkerrassa.

Äänestä
  • No, sitten lapset

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaksavieläymmärtää kirjoitti:

Mikähän oli aikoinaan peruste silloin kun päätettiin että eläkkeet alkavat karttumaan vasta 23vuotiaana tehdystä TYÖSTÄ. Olisipa mukava tavata näitä päättäjiä face to face ja kysyä vaikkapa julkisessa TV keskustelussa. Nimittäin mitään järjellistä perustetta sille EI VOI OLLA.??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu