Kysymys Suomen hallitukselle !

Suomi tuottaa tällähetkellä arvoa monikertaisesti samoille henkilöille työttömien ja alipalkattujen kustannuksella.
Omistajien tuloutukset, osingot, bonukset ja lisäeläkkeet ovat reiluista työjärjestelyistä, palvelusta ja tekijän arvosta pois.
Mikä on omistaja-kapitalismin ja työväkeä sosialisoivasti orjuuttavan kommunismin ero ?
Eräs Jarru Sarkastivuo sanoi, että nationalismi ei toimi- Miksiköhän ei ?
196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Se on se nykypoliittinen suuntaus tuo jota kuvailet. Elinkeino elämän vikutus näkyyy nykyhallituksessa ja sen toimissa mm. kikyssä ja tulojaossa, eli siinä miltä ryhmittymältä leikataan ja kelle annetaan.

Yrittäjäpuolen suuntaus on ollut jo pitkään halpuuttaa työvoima ja konstit tuohon on monen kuten esim tuo paikallisen sopimisen edes ajo ,jota on ajettu kuin käärmettä piippuun jo pidemmän aikaa. Tosin sillä ei ole yhtään enempää työllistävää vaikutusta kuin maahan muutollakaan ,joka on nähty .Agendana asian edistämiselle se vain on saman lainen kuin tuo maahan muutto oli,jopnka piti vaikutuksiltaan olla työllisyys astetta nostava ja toimia talouden moottorina. Se tosin on myönnettävä,että työllisyys tilanne on surkea ,eikä sille ole kyettty telkemään mitää viimeisimpään 10 vuoteen.

https://yle.fi/uutiset/3-9834288

Tosin työvoiman halpuuttaminenkaan ei sitä tee.Se ainoastaan murtaa uomalaisen elinkeino rakenteen ja seuraus on siitä yhä pienenevät verotulot ja yhteiskunnan mureneminen, sillä jollain ne sosiaalisetkin kulut on rahoitettava ja kun palkoilla ei tule toimeen ei niitä enää palkkatuloilla rahoiteta . Oikeastaan verosuunnittelun lakkauttamista tarvittaisiin jo nyt ,mutta tuohon ei ole haluja. Yrittäjä sektori sahaa myös tuossa suhteessa omia pallin jalkoja ,sillä veropohjan rapautuessa on vero suunnittelun sulkeminen väkisin edessä. Ainut ratkaisu on uusien tulon lähteiden löytämine työllisyyden lisäämiseksi ja talouden vauhtiin saattamiseksi.

Työntekijöiden aseman rapauttamisella ei saavuteta mitään ,sillä tehdään vain entistä enemmän hallaa maan taloudelle. Heidän asema on jo niin heikko tänäpäivänä ,ettäö se näkyy vaikeuksina tulla palkoilla toimeen ja sanelupolitiikkana työmailla joissa käytetään tilapäistyövoimaa. Ei työntekijällä ole mitään oikeuksia nytkään työmarkkinoille työllistyessään käytänössä koeakoina ja se näkyy myös lyhyeksi jäävinä työsuhteina.

http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3592895-sel-arahti-palkalla-pitaa-tulla-toimeen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tarkastivuo kirjoitti:

Suomi tuottaa tällähetkellä arvoa monikertaisesti samoille henkilöille työttömien ja alipalkattujen kustannuksella.
Omistajien tuloutukset, osingot, bonukset ja lisäeläkkeet ovat reiluista työjärjestelyistä, palvelusta ja tekijän arvosta pois.
Mikä on omistaja-kapitalismin ja työväkeä sosialisoivasti orjuuttavan kommunismin ero ?
Eräs Jarru Sarkastivuo sanoi, että nationalismi ei toimi- Miksiköhän ei ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu