Jos suomella ei olisi armeijaa, tai olisi hyvin heikko armeija, kuinka pitkään kestäisi että jokin muu maa hyökkäisi tänne? Todennäköisesti aika pitkään. Jos vaikka Ruotsi sitten valtaisi Suomen lähes taisteluitta, ja Suomesta tulisi osa Ruotsia, muuttuisivatko suomalaisten olot mihinkään suuntaan?
Maanpuolustus turhaa
XXX_ouzo
6404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siin on vaan se että jos jollakin terrorijoukolla on vähänkään enemmän aseita, he pitäisivät koko maata ja sen kansalaisia pelon alla.
Venälaiset voisivat tehdä taisteluhelikoptereilla ryöstöretkiä. Aina vaikka yksi supermarket kerrallaan.
Venäläiset valtaisivat armeijattoman ja aseettoman Suomen hyvin äkkiä.
Naiset raiskattas,miehet tapettas,lapset vietäs
Venäjälle orjiksi,kodeista ryöstettäisiin kaikki arvokas ja vietäs rekoilla venäjälle.
Eli Suomessa tapahtuisi suuurinpiirtein samat kauheudet kuin Tshetsheniassa,jota venäläiset miehittävät.
Tällaisenko tulevaisuuden haluat Suomellekin XXX-ouzo NIMIMERKKI?
Vihdoin joku järkevä antaa kunnon lausuntoja!! Kiitos teille!!!!
Samaa tyyliä noudattaen:
Luonnonsuojelu on turhaa. Luonto on pitänyt huolen itsestään vuosimiljoonia, miksi meidän pitäisi vouhottaa moisen asian puolesta.
Lasten kasvattaminen on turhaa. Lapset kasvavat kyllä itsestään ja lapset ovat yllättävän sitkeitä. Ei niiden perään tarvitse koko aikaa katsoa.
Kynsien leikkaaminen on turhaa. Ihmisen kynnet kuluvat kyllä käytössä, jahka ovat saavuttaneet kriittisen pituuden. Kyllä ne itsestään lyhentyvät.
Yhteiskunta ja ihmiset toimivat monimuotoisesti ja yhdenkin asian poistaminen johtaa toiseen. Tämän vuoksi on mielestäni aivan turha honottaa, että joku asia olisi turhaa. Kaikelle on tarkoituksensa ja kaikille on paikkansa.
Avoimuutta elämään ja ajatuksiin toivon minä!
Jussi, sinä alat olla asian ytimessä.
No perkele, näinhän se asia on :-)