Onko kohtalotovereita.... eli tarinani on pitkä joten kerron vain pääpiirteittäin.
Eli 21 vuotiaana laukesi paniikkihäiriö mutta pystyin elämään sen kanssa ja lopulta se oli vuosia oireeton kunnes lopulta tuli paljon "kakkaa" niskaan kerralla ja aloin somatisoimaan. Pelkäsin kuolevani joka päivä ja kroppa meni aivan sekaisin ja oireet olivat milloin mitäkin sydänkohtauksen tunteesta, aivonverenkiertohäiriöön. Ambulanssilla kiidätettiin sairaalaan vuoden ajan lähes joka päivä kunnes menin puoleksi vuodeksi kuntoutuskotiin jossa minulle saatiin lopultakin oikea lääkitys ja sain ajatuksesta kiinni mistä on kyse. Olin puoli vuotta yhden huoneen vankina.
Sitten kotiin ja kovat läkäkityksen ja edelleen jatkuva vaikea lääkinnällinen psykoterapia (nyt ollut 3 vuotta). Mutta edelleen tulee näitä päiviä jolloin tuntuu että tuleeko tästä koskaan mitään.
Eli nyt olen elänyt pari vuotta suht oireetonta elämää / oppinut elämään oireiden kanssa mutta taas tänään kun lähdin kaupungilla käymään niin kaikki alkoi päänsärystä, sitten tulikin rintatuntemukse, pyörtymisen tunne, kuoleman pelko ja kokoajan kännykkään valmiiksi naputeltuna 112. Mutta päätin että en soita en. Hiki valui ja sydän muljusi lisälyöntejä ja oireet vaihtelivat, kun yksi meni ohi niin uusi fyysinen oire tilalle. Nyt on toki ollut paljon stressiä ja sairastelua (somaattista) muutaman viikon. Mutta kiinnostaisi tietää onko kohtalotovereita jotka kärsii samoista oireista? Eli olet saamassa mielestäsi kokoajan jotain sairaskohtausta mutta ilmeisesti kyse vaan on psykosomaattisesta kokonaisuudesta ja kyse somatisoinnista.
Kiitos
Somatisaatiohäiriö / psykosomaattinen oireilu
välilläkyrsii
1
2730
Vastaukset
- jokojokojokojoko
"Rintatuntemukset, pyörtymisen tunne, kuoleman pelko ja kokoajan kännykkään valmiiksi naputeltuna 112."
Hemmetti tämä on kyllä niin tuttua itselle usein kaupungilla käydessä. Sitten tuntuu vielä että kaikki alkavat tuijottaman. Mietin myös että kamalaa vaivata ihmisiä jos saan sydänkohtauksen ja joutuvat auttamaan.
Jotenkin siitä selviää sillä että jatkaa touhuamista joka on esimerkiksi kaupasta toiseen kävely, tuotteiden "vertailu" yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303857Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83179Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322854Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122722Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1332441- 441971
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611225"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For891191Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361119Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781109