Mutta mies vain ilkeilee, ei pidä sovituista kiinni, purkaa stressinsä ärhentelemällä, rajoittaa ja sanelee mitä saat tehdä ja miten olla/sanoa jne..... sallii itselleen monta naista , mutta vaatii uskollisuutta/ luotettavuutta muilta.
Se tunne, kun rakastat ja välität
Hymyilisköhänenää
9288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olin lähes samanmoisen kanssa parisuhteessa joskus. Neuvoni tämä: jos käytös ei muutu anna sille kengän kuvaa persiille. Eipähän ole enää elämääsi ja mielialojasi pilaamassa.
Suhteen pitää tukea, ei sairastuttaa. Tylysti ja kylmästi ulos vaan. Parempiakin löytyy
Olen itsekin ollut joskus sellaisen miehen kans kuka komentele ja itse teke mitä lystä, tuo mies olikin yli 50 ja edelleen samalainen nyt muiden kans.
Oli noinkin iäkäs taikka sitten nuori kaksikymppinen mies, niin jos käytös ei muutu niin suhde ei ole terve. Ihmiset välillä rakastuilee vääriin ihmisiin ja alkaa suhteisiin joissa on heti epäterveet lähtökohdat. Joskus rakkaus ei ole viisas ja silloin on vain kylmetettävä itsensä ja unohdettava tunteensa ja lykättävä itselleen ja elämälleen haitallinen ihminen pois vaikutuspiiristä.
Totuus on se että kumppani vaihtoehtojen määrä ei kuole sukupuuttoon. Joka puolella on sinkkuja hakemassa parisuhdetta. Huonossa suhteessa ei kannata olla omaa oloaan ja elämäänsä tuhoamassa.
Tuollaista tekevä puoliso ei rakasta kumppaniaan. Itsekin jättäessäni ko. käytöstä ilmentävän miehen sanoin hänelle lauseen: "Sinä et oikeasti minua edes rakasta. Rakastava ihminen ei käyttäydy minua kohtaan noin"
Minä siis sain tarpeeksi ja lykkäsin huonon miehen ulos elämästäni oloani pilaamasta vaikkei se helppoa ollut kun tunteita ja toiveita suhteen jatkon puolelle olikin. Järki vain sanoi ettei tunne ole nyt mikään järkevä ja tällä kohtaa ei kannata enää siihen perustuen päätöksiä tehdä. Oli aika antaa järjen tulla hallintaan ja blokata tunteet sivuun häiritsemästä elämääni ja tulevaisuuteeni liittyviä ratkaisuja ja päätöksiä tehdessäni.
Hyvässä ja rakastavassa suhteessa ei ole tuollaista käytöstä.
Jättää sut perjantaina yksin lasten ja kodinhoitoon lähtien firman pikkujouluihin ja tulee vasta sunnuntai-iltana kotiin. Ei edes ilmoita missä on. Muutenkin hoidat kodin ja lapset yksin, kun aamusta iltaan töissä ja muissa menoissa, viestittelee salaa muiden naisten kanssa, pitää profiilia nettideiteillä . Sitten ei puhua pukahda kotona muuten mitään kuin valittaa ja äksyilee. Pisto vartissa ja se on siinä. Olet uskollinen mutta haukkuu huo**ksi ystäviensä kanssa. Jatkusvati saa kuulla miten pitäisi kokoajan tehdä ja olla enemmän ja parempi.
Ole hiljaa äläkä valita siinä. Mulla on paljon pahempi olla ku sulla. Rankka työ rankat huvit. Painu helve....n.
Sulla taitaa vaan olla pirttihirmu mustasukkainen narsistiäijä puolisona, joka kohtelee sinua väärin, ei minkäänlaista kunnioitusta tai arvostusta parisuhteessa. Miten voit alistua tuonkaltaiseen kohteluun? Ei hän rakasta sinua ja välitä sinusta, eikä sinun rakkautesi riitä häntä ihmisenä parantamaan. Kerää kimpsusi ja kampsusi ja muuta pois, niin voit opetella jälleen nauttimaan elämästä ja hymyillä.
Anteeksi. Pakko suoltaa tuo pask* jonnekin. Liian hiljaa olen ollut.
Rakastakaa ja kohdellaan rakkaita kunnioitettavasti, hellästi ja rakastavasti. Rakkaallakin voi olla itsellään liian raskas taakka kannattavana töissä kuin kotona. Suhteessa ja perheessä on muitakin ja pitää ottaa myös muut huomioon.
Ihanaa lauantaita palstalaisille!
Ei se auta, jos sä itse pelkästään kunnioitat ja saat sitten häneltä tuollaista paskaa kohtelua. Ei sun tarvitse sietää hänen käytöstään, vaikka hänellä olisi minkälainen taakka tahansa, ei se ole oikein sinua kohtaan. Sä murrut sen taakan alle itse lopulta, kun yrität ymmärtää loputtomiin. Teidän suhde ei ole normaalia rakastavaa ja kunnioittavaan parisuhdetta nähnytkään, jos on kuvailemasi kaltaista.
missä paikkakunnalla sellainen p...pää asuskele?, etkö ole mies55v ja kiharoinen tukka?