Mistä johtuu lentoreitin muutos?

kiinnostaisi_tietää

Eli miksi aiemmin Hki-Vantaalta arkipäivisin n.klo 17-18 Aasiaan suunnanneet matkustajakoneet ovat siirtyneet viime aikoina käyttämään toista reittiä? Ennen ne lensivät suunnilleen Hki-Sln-Ilomantsi reittiä Suomen ilmatilassa lentäen sitten Venäjän puolelle ja nyt ne lentävät Flightradarin mukaan Helsingistä Suomenlahden yli ja jatkavat Pietarin eteläpuolitse Aasiaan?

5

752

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KAL-007

      Sotaharjoitus?

      • sattumaltaootkatsonuvaan

        Kyllä molempia suuntia käytetään edelleen. Ihan varmaan tuulista riippuu, mennäänkö etelämpää vai pohjoisempaa, toki kohdekin vaikuttaa jotain eli ehkä Japaniin menee pohjoisempaa helpommin kuin Kiinaan. Mutta jos olet tuon vaikutelman saanut, niin ehkä otos on pieni ja sattumalta olet osunut sellaisiin etelän puolen reitteihin enemmän osumaan.


    • idässä_paukkunut

      Vuonna 1978 venäläiset Sukhoi 15 -hävittäjät ampuivat ohjuksella Korean Airlinesin Neuvostoliiton ilmatilaan eksynyttä Boeing 707 -matkustajaknetta vaikka olivat tunnistaneet sen "kiinalaisella tekstillä ja logolla" varustetuksi matkustajakoneeksi. Muutama henkilö kuoli ja matkustajakone sai tehtyä pakkolaskun 4 metriä lyhentyneellä siivellä korpijärvelle lähelle Suomen rajaa. Siihen aikaan navigointilaitteet olivat erilaisia, ja korealaisille oli tullut paha suunnistusvirhe. Heidön oli tarkoitus lentää skandinavian länsipuolelta mutta menivät itäpuolelta:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Korean_Air_Lines_Flight_007

      1983 venäläiset ampuivat alas Korean Airlinesin Neuvostoliiton ilmatilaan eksyneen Boeing 747 -matkustajakoneen.
      1987 Finnairin lennolla 915 Japanista Pohjoisnavan kapteeni ja perämies katselivat yläilmoihin nousevaa ohjusta joka suuntasi heitä kohti räjähtäen 20 sekuntia ennen kohtaamispistettä.

      • peli_erkki

        Keitä olivat nämä Pohjoisnavan kapteeni ja perämies?


      • eemeli45

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      37
      4394
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      145
      2610
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      103
      2206
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1704
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1686
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      14
      1440
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      65
      1426
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1388
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      79
      1341
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      78
      1336
    Aihe