Mikä siihen vaikuttaa?
Oletko valmis isäksi?
Kiinnostunut-
56908
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Se on naisesta kii.
Mut tahtoisin edistystä.
Eli jos mies ei halua lasta, johtuu naisesta?
Ei taida miehet (suomalaiset ainakaan) haluta ihan kenen tahansa kanssa sikiämään alkaa.
Oikeastaan kyl se kävis vaikken yleensä ottaen ole tollaiseen lämmennytkään, viimeinen hetki sit. Samaten jos törmäisin naiseen jolla jo olis lapsi/ lapsia niin ei todellakaan ongelma. Itseasiassa pidän lapsista ja ne minusta. Se vaan et todennäköisesti paapoisin ne pilalle, en vaan osaa olla tiukka! Niinkuin mutkin on paapottu, oli harvinaista siihen aikaan. Näkyy tietyissä asioissa, valitettavasti... :)
No mut noihan on hyviä juttuja. Kuulostat valmiilta muhun verrattuna :)
:DD Et poispilattu "porvariperheen papparainen", josta tullut vasemmistohenkinen viime vuosina kelpais vielä jollekin? Miten vaan, meen nukkuun nyt :)
Ei vaan että oot suostuvainen et nykyajan naisilla on lapsia ja kuuluu pakettiin..oot herrasmies!
Mut vissiin omaan ikään viittasitkin..ite tykkään vähän lapsettomammista yksilöistä kuin sinä jos asian vois näin ilmaista
Tästäkin asiasta voidaan jutella, LIVE.
Siihen vaikuttaa siittiön ja munasolun kohtaaminen.🤡
Oon aatellut että jos saan keväällä maksettuu mun velat. Muutan tosi yksinäisyyteen että jää rahaa laskuihin ni ens syksynä pakastan munasoluja ennenku lähen suomesta. Tarvii tosi paljon niitä ku haluun monta lasta <333
Valmis? On jo ainakin 2 jälkeläistä ja siihen on valmis kun niitä tulee.
Et siis oo varma montako niitä on? "Ainakin" :D
Tuossa on hyvä ensimmäinen kysymys ensitreffeille :)
Minä kysyin kun meidän kuudetta odotan mitä ehkäsyä tämän jälkeen käytän. Kultaseni sanoo ei mitään😱 Se on vaan ihana.
Todella itsekästä tehtailla vauvoja tähän maailmaan jossa on ihmisiä ihan liikaa!! Jos haluat lisää lapsia, niin tarjoa koti kodittomalle tai ota sijaislapsi!!
sinun ei kannata tehdä yhtään, ollaan samaa mieltä.
Se olikin oma päätös olla hankkimatta biologiaa lapsia.
Juuri niin. Jokainen tekee omat päätökset enemmän olen huolissani niissä maissa kuin köyhiä maita, mitä enemmän avustetaan sitä enemmän tekevät holtittomasti lapsia. Koulutus on ala-arvoista siellä ehkä joku päivä täältä mennään nostaan niiden kehityksen korkeammalle.
Mutta tässä maassa lapset tulevaisuudessa voivat kehittää keinoja jolloin voimme saada kehitettyä keinoja ,että maamme jaksaa kantaa ja ravita kaikki ja lisäksi olemme leviämässä, esim marssiin kun ihmisten asuttamista jo sinnekin suunnittelemassa asumista.
http://m.iltalehti.fi/ulkomaat/201706172200215032_ul.shtml
Voit yrittää valtakunta väittää muuta siellä maha pystyssä ties monettako kertaa, mutta lapsen hankinta on aina itsekäs teko! Ja maapallon ylikansoittuminen on oikea ongelma ja yksi tulevaisuuden suurimmista ongelmista. Lapsia kuolee nälkään ympäri maailmaa, koska me länsimaissa haluamme syödä lihaa ja saada vielä sen yhden iltatähden omaa parisuhdetta korjaamaan. On taas tekemistä iltaisin, niin ei tarvi sitä omaa puolisoa viihdyttää.
Turhaa narinaa, teen lapset elämäni takia en parisuhdetta korjaamaan.😁
Ongelma on että köyhissä maassa lapsiluku korkea ei Suomessa.
Eli tuo ei ole faktaa.😂 Eipä se sinua älyllä olla lahjottu
Tyypillistä itsekästä ajattelua, että minuahan ei muiden ongelmat kosketa. Ja kun et muuta keksi, alat haukkua tyhmäksi. Huomaa, että elät kersojes keskellä. Tsemppiä! ;)
Iso perhe tuo onnea heille, jotka lapsia haluavat. Niin minullekin.
http://www.vauva.fi/artikkeli/vanhemmuus/tutkimus-paljastaa-suurperheiden-vanhemmat-ovat-onnellisimpia
En ole huolissani tulevaisuudesta, olen huolissani ihmisistä jotka eivät pysty ja kykene kasvattaa lapsiaan.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Maailman_väkiluku
Oletko tyhmä ? Jos sanon ettei sinua olla älyllä lahjottu. Se on totuus ja fakta ettei tarkoita tyhmää,totuus on se ettei sinulla ole lahjoa sillä puolen.😂 Voi sinua pientä kun et tajua sitäkään, ettei ihminen tyhmä ole.
missä ongelma on suuri kun et osaa katso käytöstapoja osaa!!!! Saisit vaan joukkomurhan perhemurhia sinne maahan kun tarpeeksi harrastat tota. voithan ajatella sen olevan se terveellinen tapa kuin minullekin selvittää valheita.
Ei niiden koulutustaso siihen riittäisi, opit sen sitten nopiata mutta jos välität heistä oikeasti olisit siellä oikeasti auttamassa tai esim ratkomassa tätä mutta ei!olet täällä kateellisuuttasi haukkumassa hyviä äitejä itsekkäiksi jotka antavat lapselleen kaiken.
oman navan pyörittämistä kun oot sen verran itsekäs sen verran ettet ole siellä hoitamassa ja ratkomassa vaan täällä haukkumassa äitejä. Lapsien teko ei ole sulle vieläkään hyväksi, hoida osuutesi yhteiskunnassa.minä hoidan omani ja kasvatan heistä kunnollisia jotka hoitavat sinunkin vanhuuden sen mukaan miten kohtelet heitä.😁
Voihan muuttaa sinne varmasti pyllynpyyhkiöitä löytyy jos rahaa löytyy vanhuuden hoitokin voi olla ehkä kohtuullista tai joudut rosvoiksi
Ei täällä mitään merkkaa väkiluku muutakuin siihen ketkä hoitavat sinua, ei ei täänne kannata jäädä koska pyllynpyyhkijöitä on vähemmän.😁
Sehän politiikkoja huolestuttanut että pitää koulutuksesta viedä rahaa yleensäkkin Kun kaikki on liika koulutettuja ja ongelma on ettei se niin mene, ihmiset keksii koneita ettei työ ole niin raskasta. Usko vaan näin tämä muuttuu.
Jos sinua olisi älyllä lahjottu,ei minunkaan olisi tarvinnut tätä sanoa. Jää omasi itsekkyytensi varjoon, lapsilleni joku sanoisi "äitisi on itsekäs kun noin monta lasta tehnyt". kyllä ne käyttäytyy sen mukaan sinua kohtaan, lupaan sen narisijat jäävät jalkoihin varsikin valehtelijat. Valehtelijoita ei kukaan usko kyllä ne huomaavat sen sinusta helposti kun ei yhtään terveitä tunteita ole kuin vaan itsekkäitä.
Ne eivät näe minua itsekkäänä ja tasan tarkkaan tietävät mitä valehtelu on.
Onneksi minulla on puhdas omatunto mutta sinulle ei😁
Ottaako se noin koville jos joku on eri mieltä että pitää tuntitolkulla jankuttaa samaa paskaa tässä ketjussa? Voi ehkä tulla sulle valtavana yllätyksenä mutta voin kertoa et maailma ei pyöri sinun ja mielipiteidesi ympärillä!
Taitaa sinulle ottaa koville kun osu ja napsahti omaan nilkkaan oma sonta.😱 Niin kuin sanoin aiemmin" jokainen tekee omat päätökset"etkä osaa kuin matkia mitä sanoin.
Ei älyn lahjoja monta tuntia on yksi tunti😂Ei ole älyllä lahjottu ei.
Ensinnäkin em. mun ensimmäinen kirjoitus tähän ketjuun ja jos olet jokin lestadiolaislehmä tms. älä puhu älystä mitään. Teidän porukat joutais saunan taakse kaikki!!
Lestatio en ole, eli en ole.en usko että nekään ovat sellaisia kuin väität. Älä tule kesken väittää valheita koska en ole väittänyt sellaista. Joudut vaan nettikiusaamisesta poliisin juttusille.
Eikä sekään ole fiksua heittää väliin valheita provosoida.
Tottakai saan oman mielipiteeni tuoda esiin mutta sinä syyllistyit nettikiusaamiseen
Jaahas, taidat ollakin sieltä ryssän provoverstaalta Pietarista kun alkaa jo hermo mennä ja kielikin unohtua? :)))
Olen täysin suomalainen juuria myöten
Et taida tietää mikä dysfasia on?
Mieskin on että täysin kauaskantoinen suomalalainen.
minulla on hommat hyvin hanskassa vaikka kirjoittaa en osaa, luen testien mukaan erittäin hyvin. Huonoo käytöstä en siedä.
http://www.vauva.fi/artikkeli/keskustelut/milloin_nettikiusaaminen_on_rikos_nettipoliisi_vastaa
Pistetään linkkiä että tajuat milloin syyllistyt netti kiusaamiseen ettei tarvitse sinullekin ohjata rautaa vääntäen.
Miten ihmeessä kuvittelet sanavapaus antaa tehdä rikoksia?
Hyvin hanskassa, niinpä näkyy! Kirjoitat ainakin kun joku vitun vammainen! Täytyy sanoa et jos sulla on tosiaan liuta lapsia niin kyllä taas Suomen kansan geeniperimä senkun "paranee". Tarpeeksi hullu että vääntää täällä vaikka yksinään aamutunneille! :DDD
Ei minun taito kirjoituksessa johtuu koulutuksen puutteesta mutta lapsiani autan paremmin kun minua ei autettu. Kun tiedän kantapään kautta miten heitä auttaa. Minun isäni oli työnarkomaani.
Kirjoitustaito ei periydy, mikä johtuu harjoittelun puutteesta ja mies on taas sai lukiosta 9 ja 10.
minä taas visuaalisesta lahjakkuudesta mikä taas johtuu heikkoudesta heikon sanavaraston
Ei dysfasia vammaksi luokitella ja ärsyttää kun en saa mitään etuuksia siitä.
Joten joudut vaan ongelmiin kun vielä käyttäydyt hölmösti ja et ymmärrä tunteita tarpeeksi kiusattua, voi aamutoimia asti pohtia kiusaamistasi ja se ei tee hullua. pistän sinusta nettipoliisille vinkin
Et tiedä mitä dysfasia on?
Et ymmärrä mitä nettikiusaaminen on ?
sanot varmasti ymmärtävästi mutta et ymmärrä koska käyttäydyt siten, että kuvittelet huonolla käytöksellä voi tehdä mitä tahansa. Ei kyllä se osuu sinuun enemmän, että joudut vaikeuksiin.
Katselepa vähän noita omia kommenttejasi tuolta ketjun alkupäästä. Mollaat siellä jonkun älynlahjoja monta kertaa (paraskin puhuja). Että älä puhu kiusaamisesta mitään!! Pistä vain eteenpäin asia niin katsotaan sitten poliisin kanssa omatkin kommenttisi. Anna mennä! Vittu on meitä moneen junaan!!
Pistin menemään nettipoliisille saavat ihan oikeutta . Joo ei älyn lahjoja vaan norm.älyllinen kun pitää valheita ladella, selvä juttu se on ja sitten sinun pitää harrastaa nettikiusaa.
Totuutta on vaikea niellä ei oikeuta kiusaamiseen jos ei ymmärrä lahjakkuuden ja normaalin eroa.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Älykkyys
Ei lahjoja jos olisi lahjaa, sitä olisi ollut vähän kiltimpi kuin vetää valheita esiin ,minä en tee lapsia parisuhdeongelmien ratkaisuun. Ne eivät ole ratkaisseet meillä parisuhdeongelmia eikä ratkaisu. Se on loukkaus ja kunnianloukkaus häneltä yrittää valheita vääntää.
Eihän hän voi kuvitella olevansa mitenkään älyllisesti lahjakas vaan normaali älyllinen, jos pitää valheita ja oletuksia ladella perheestäni, se on nettikiusaamista.
Oletko ihan tosissasi? Jotkut kinaa nimettöminä netissä anonyymipalstalla ja sä meinaat että poliisilla riittää aikaa/ mielenkiintoa sellaiseen puuttua? Tämä palsta on täynnä törkeyksiä ja jokainen meistä voi omia sieltä melkein kaiken jos siltä tuntuu. Siellä on taas yksi pumpulissa kasvanut ja iskän/ äiteen pilalle lellimä mussukka joka on nyt saanut kosketuksen "pahaan maailmaan" :DDDDD
kun taas väittää että sanon sitä tyhmäksi, ei todellakaan mitenkään tervettä valehdella vaan saada ihmiset hyökkiin minua kohden. En ole tyhmäksi koskaan sanonut se vaan kertoo kuinka on nettikiusaamiseen syyllistynyt kun kimppuuni ihmisiä laittaa esittämällä marttyyria.
Itse yrittää loukata ja loukkaantuu kun tajuaa ettei ollutkaan minua etevämpi. Ei en ala tämmöisten kiusaamista katsoa, lopulta se joka kuvittelee vielä auttajansa heikompaa joutuu myös listoille koska edellinen on saattanut herjaukseen kunnianloukkauksen ja muun valheen kautta muut kimppuuni, joudut vain myös vastuuseen.
Ymmärräthän normaali älykkyys on aika laaja määritelmä.. Voi vain surkutella ettei lahjakkuutta näy jos pitää alistua kiusaamiseen ei ihaltavaa hyökkiä. Varsinkin selitin tuossa välissä kuinka voitte oikeasti auttaa niitä äitejä mutta minun lapsia ei todellakaan auta kun kiusatte niiden äitiä.
Ei yhtään fiksua, ei ole.
Kyllä olen tosissani kyllä ne niihin puuttuu.
Koska netinkulun näkevät anonyymi, ei ole ylläpidolle anonyymi.
Voin sanoa se vaatii rohkeutta viedä eteenpäin ja lapset antaa minulle sen rohkeuden koska teen sen lapsien vuoksi. miksi koska lapsieni terveys riippuu minun terveydestä.
Eihän tossa sun kirjoittelussa ole päätä eikä häntää. Ei järjen häivääkään. Lähden nukkumaan, väännä jonkun toisen kanssa jos mielenkiintoa on. Hyvää yötä kummiskin.
Pumpulissa Noup olen ollut mettikiusan kohteena yli kymmenen vuotta nyt vasta oikeasti toimin ennen vain uhosin vievän pidemmälle mutta mietin vain, että olenko se tuomitsija muuttavat vielä käytöstä mutta nyt pistän ilmoituksia ettei jatku ja ettei muut joudu uhreiksi. Loppuu se oikeasti nettikiusaamisenen
olen minä kestänyt pahempaakin sama juttu on ollut lääkäreiden kanssa hoitovirhe. Annanko anteeksi kun on törkeästi käyttäydytty Teenkö valituksen ettei virheitä enää tule.
Minä teen valituksia nykyään, olin liian kiltti aiemmin että saavat palautetta käytökselle virheille.
Olen oikeasti muuttunut, en halua saattaa ihmisiä pahempiin ongelmiin virheiden kautta, vielä tämmöiset on korjattavissa lopulta. Mutta palaute kertoo oikeasti myös muutakin muuttuu paremmaksi palvelu ja virheisiin puututaan helpommin ja ennen kuin kehittyy katastrofiksi
Päätä ja häntää, anonyymi näkyy heillä tyyliin "puhelinnumerona" eli nettikaistana.
mistä kumman ihmeestä kuvittelet ettei sinua pysty seuraamaan. Nettikaista on kaikilla eri ja maksat oman nettikaistasi. Miksi et ihmettele asiaa ,että sinua pystyy netin välityksellä seuraamaan?
Kumppani tai kumppanit vain puuttuu. .
Olen.
Ikä.
Onko siihen koskaan valmis. Siihen opitaan ja kasvetaan. Aina tulee vastaan jotain uutta.
Niin sinähän oletkin mies?
Näiden elämänkokemuksien jälkeen en halua milloinkaan lapsia/orjia tähän maailmaan.
No 15 vuotta esikoisen syntymän jälkeen... varmaan ihan kohtsillään on valmis, juu.