Hei!
Otin koeajalle pentunsa menettäneen narttukissan. Siltä leikattiin kohtu synnytyskomplikaation takia ja se menetti pentunsa.
Sen jälkeen se ei enää tullut toimeen perheen muiden kissojen kanssa. Se hetkittäin hermostuu ja hyökkii nilkkoihin kun kävelee kotona, seuraa ja sähisee. Sitten se taas kohta kehrää.
Se naukuu tosi paljon ikäänkuin etisisi pentujaan. On tosi äänekäs ja valppaana kokoajan.
Onko kellään kokemusta tästä? Kauanko kissan tästä ylipääseminen mahtaa kestää vai onko pysyvä tila? Onko hyviä neuvoja imten kissan hermoja voisi lepuuttaa?
Kissa vaikuttaa oikeinkin hyväluontoiselta muuten. Ei ole äkkipikainen tai arka, kehrää paljon. Heittäytyy selälleen siliteltäväksi eikä niissä tilanteissa kynsieikä pure.
Pentunsa menettäneen nartun käytös
7
325
Vastaukset
- vähempiparempi
Kauanko pentujen menetyksestä aikaa?
Millainen kissa on ennen sitä ollut?
Ehkä se haluaa omaa rauhaa, ei kaikki viihdy laumoissa.Siksi ei kannata ottaa liikaa kissoja samaan tillaan... - pennuton_kisu
No kun otin tämän juurikin ainoaksi kissaksi, pois laumasta.
Ennen kuulemma tuli hyvin toimeen kaikkien kanssa.- 34567654
Koska se menetti pennut?
Yleensä kissat selvityyy noista hyvin,tai nii luulis.Meillä aikoinaan kissa söi pentunsa,kun oli teinikissan pennut,joskus -80 luvulla,niin sille ei jäänyt mitän huomattavaa siittä.Ja eihän siloin kissat ollu ku ulkona,eipä siinä kippoon ruokaa laittamisen lisäksi paljon niitä näkynyt,niin vaikea tietää oliko ongemiakuitenkin.
- pennuton_kisu
Luulis?Luulla voi vaikka mitä. Kysyn nyt onko kellään kokemusta tällaisesta käytöksestä kun nartulta poistettiin samalla kohtu. Miten kauan se on esim. hormonaalista ja kauanko narttu etsii pentujaan menetyksen jälkeen?
Se ei siis SYÖNYT NIITÄ vaan odotti niitä eikä niitä saanut... - Omaanhuoneeseenko
Voi olla vielä kipeäkin leikkauksesta ja tarvitsee omaa rauhaa. Onko kipulääkitystä? Voisiko käyttää lääkärillä, joka katsoo, miten toipunut?
- pennuton_kisu
Apu taisi löytyä, ei tosin näistä vastauksista mutta sillä ei ole niin väliä. Kissa voi hyvin.
- Kisukunto
En voi viedä kisuani lääkäriin, koska vihaan heitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13411965Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen793580Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,912855Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.701484Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3161355Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?341339Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2591296Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1431255Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121216- 491160