"Kun profeetta otetaan vastaan ja hänet hyväksytään, hänen sanomansa hukkuu. Profeetta on hyödyllinen silloin, kun häntä pidetään kiusankappaleena, kutsuu meitä parannukseen, häiritsee mukavia rutiinejamme, särkee arvostamamme epäjumalat ja horjuttaa pyhiä tilaisuuksiamme. "Lainaus on englantilaiselta lehtimieheltä A. G. Gardinerilta, Michael L. Brownin kirjassa Aito kosher-Jeesus. Kopioin samasta kirjasta vielä pari kohtaa.
"Ravenhilliä lainaten, profeetta on:
Jumalan asettama, mutta ihmisten halveksima.
Hänen epäsuosionsa suuruus on hänen vaikutuksensa mittari.
Hänelle kompromissi on tuntematon käsite.
Hän marssii oman tahtinsa mukaan!
Hän on näkijä, joka johdattaa sokeita.
Hän on ruoska kansakunnalle, kunnes kansa ruoskii hänet.
Profeetta elää tietynlaisessa pyhässä jännitteessä, ja hänen sanansa saavat aikaan jännitettä kuulijoissaan. Heschel lisää:
Sellaiselle henkilölle, joka on varustettu profeetallisella näkökyvyllä, muut ihmiset vaikuttavat sokeilta.
Sellaiselle henkilölle, jonka korva havaitsee Jumalan äänen, muut ihmiset vaikuttavat kuuroilta...
Profeetta inhoaa suurpiirteisyyttä, hän karttaa keskitietä.
On elettävä huipulla välttääkseen syvyyden...
Profeetan sana on huuto yössä.
Kun maailma nukkuu ja lepää, profeetta kuulee trumpetin äänen taivaasta.
Siksi profeetat usein hylätään, ennen kuin heidät otetaan vastaan, ja murhataan, ennen kuin heidän muistoaan kunnioitetaan..."
Kirjasta Aito kosher-Jeesus
Milloin profeetta on hyödyllinen?
20
171
Vastaukset
- iloinen_naurajaa
Vitunmoista sekoilua.
- HyvästäProfeetasta
Profeetta on henkilö joka puhuu suoraan ja vetoaa ihmisten omatuntoon. Profeetta ei välitä omasta kohtalostaan, ainoastaan sillä on väliä että sanoma menee perille. Profeetta kuorii ihmistä palapalalta, kunne pelkkä alaston ihmisyyden ydin on jäljellä. Ihmiset kiemurtelevat profeetan edessä ahdistuksesta ja vihaavat profeettaa.
<<<Profeetta on hyödyllinen silloin, kun häntä pidetään kiusankappaleena, kutsuu meitä parannukseen, häiritsee mukavia rutiinejamme, särkee arvostamamme epäjumalat ja horjuttaa pyhiä tilaisuuksiamme. >>>
Kappas vain. Noilla kriteereillä minä olen hyödyllinen profeetta.
Uskonnottomuus on parannus taikauskoon verrattuna, niin olihan tuossa kaikki oikein.- Yksi_usko
Äläpä kukkoile. Milloin sinä olet kutsunut parannukseen?
Yksi_usko kirjoitti:
Äläpä kukkoile. Milloin sinä olet kutsunut parannukseen?
Koko ajan. Pois teitä harhautettuja taikauskosta ja impotenttien jumalien palvonnasta. On yksi elämä ja se on ennen kuolemaa.
- Adventti-ukko
bushmanni kirjoitti:
Koko ajan. Pois teitä harhautettuja taikauskosta ja impotenttien jumalien palvonnasta. On yksi elämä ja se on ennen kuolemaa.
Mielenkiintoista.... :)
- HyvästäProfeetasta
bushmanni kirjoitti:
Koko ajan. Pois teitä harhautettuja taikauskosta ja impotenttien jumalien palvonnasta. On yksi elämä ja se on ennen kuolemaa.
Tämä keskustelu kiinnostaa luultavasti Bushmannia: Yle Areenassa, Horisontti - Kuka on profeetta? , https://areena.yle.fi/1-4135687 . Puhujana Matti Myllykoski.
- Yksi_usko
Arvaatteko kenestä erityisesti tässä puhutaan?
Minusta tietenkin. Minusta, minusta, minusta. Häiritsen teidän taikauskoisten omahyväisyyttä jne.
- Yksi_usko
bushmanni kirjoitti:
Minusta tietenkin. Minusta, minusta, minusta. Häiritsen teidän taikauskoisten omahyväisyyttä jne.
Hmm. Ajattelin että tästä aiheesta syntyisi hedelmällinen keskustelu, mutta sen on eksynyt pahasti sivuraiteille.
Yksi_usko kirjoitti:
Hmm. Ajattelin että tästä aiheesta syntyisi hedelmällinen keskustelu, mutta sen on eksynyt pahasti sivuraiteille.
Johtuu varmaan siitä että profetoiminen on satujen ja tarujen toimintaa.
Moderni fysiikka kertoo että tulevaisuutta ei voi ennustaa, ei edes jumalat. Pahoittelut siitä.- HyvästäProfeetasta
bushmanni kirjoitti:
Johtuu varmaan siitä että profetoiminen on satujen ja tarujen toimintaa.
Moderni fysiikka kertoo että tulevaisuutta ei voi ennustaa, ei edes jumalat. Pahoittelut siitä.Futurologit ja meterologit ennustavat tulevaisuutta työkseen. Ennen oli vaikeampaan, mutta nykyään apuna on koneita ja työkaluja. Myös erillaiset tutkijat ja kirjailijat ennustavat erillaisia utopioita joita on hyvä on tavoittaa ja dystopioita joita ei tule tavoittaa. Hyvänä esimerkkinä ilmaston muutos perustuu pitkän ajan ennustuksiin ja ellei ihmiset tee parannusta, maailman kohtaa tuho ja siitä tulee elinkelvoton.
- oipoi
Profeetta on hyödyllinen luujauhona maanparannusaineeksi.
Näin huijareista ja skitsofreenikoista on vähiten harmia.- naurajan.kentältä
Eikös kohde ole esittämilläsi johtajilla he, jotka eivät ole kiinnostuneita maailmasi menoista ja iloista. Eli maailman huijarit ovatkin pahimmat ja johtaa skitsoja, joille huumeet ja viina, sekä pettäjän tie tässä ajassa.
Onhan siten katsottava kokonaisuuksia. Jos mittaa hengellisen kentän ongelmia, on hyvä katsoa, että miksi ateismi ei vedä sen henki ja meno. Onko siellä niin pahat ongelmat, että ihmiset pakenevat jumalattomuutta, sekä sen alttareita.
Kuinka se ateismin kenttä parannetaan elämässä elettäviin mittoihin, ettei ihmisten tarvitseisi lähteä pois.?????
- iloinen_naurajaa
Yksi_usko onkin alkanut kannattaa islamia. Muslimithan nimenomaan uskovat tähän Jeesukseen profeettana.
- adventismi
Huolestuttavaa!
- Yksi_usko
No, ei siitä ole pelkoa. Jeshua on Jumala, mutta sen lisäksi Hän on täydellisin koskaan vaikuttanut rabbi ja täydellisin koskaan vaikuttanut profeetta.
- iloinen_naurajaa
Yksi_usko kirjoitti:
No, ei siitä ole pelkoa. Jeshua on Jumala, mutta sen lisäksi Hän on täydellisin koskaan vaikuttanut rabbi ja täydellisin koskaan vaikuttanut profeetta.
Jaa? Se on varmaan helppoa Jeshualle vetää tuo profeetan rooli kun on samalla se Jumalakin. Profeettahan ennustaa Jumalalta saatujen "viestien" avulla tulevaa. Eli Jeshua vaan kertoo mitä jo tietää tapahtuvan kun itse on kaiken takana? Aika typerältä kuulostaa? :-)))
- HyvästäProfeetasta
Yle Areenassa on Horisontti ohjelmassa hyvä saarna profeetoista, "Horisontti - Kuka on profeetta?" Ohjelmassa keskustella profeetoista, vääristäprofeetoissa, profeettojen toiminnasta, yksinkertaisuudesta, vaikuttamisesta ja vallasta. Puhujana Matti Myllykoski.
- HyvästäProfeetasta
Yle Areenassa on Horisontti ohjelmassa hyvä saarna profeetoista, "Horisontti - Kuka on profeetta?" https://areena.yle.fi/1-4135687 . Ohjelmassa keskustella profeetoista, vääristäprofeetoissa, profeettojen toiminnasta, yksinkertaisuudesta, vaikuttamisesta ja vallasta. Puhujana Matti Myllykoski.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823283
- 922965
- 532232
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201665- 191594
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..101538Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein221428Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61368Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131361Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin351335