Olen nimittänyt itse itseni palstan

sheriffiksi ja vaadin poistoon kaikki epämiellyttävät viestit ulkomaalaisista ja maahanmuutosta, vaikka olisivat tosiakin. Eikä poliisijohtajien mielipiteet kiinnosta täällä, me elämme kuplassa.

Tämä on korkeatasoinen keskustelupalsta, ja vaadin että täällä puhutaan vain Lieksasta. Suomen asiat eivät kiinnosta Lieksa kun on lähes oma autonominen alueensa, ja melkein Venäjää.



ps. omaan myös rekattuja nimmareita, ettäs tiedätte.
29355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Tsot, tsot. Sinä et ole seeferi vaan minä. Minä vaadin, no jotakin. Täytyy ensin miettiä. Sitä ennen älkää kirjoitelko mitään, koska minä vaadin.

Äänestä

MInä olen Lieksan kunnan keskustelupalstan lieksalainen virallinen valvoja ja vaadin sääntöjen ehdotonta noudattamista.

2Äänestä
  • En nyt menisi noin häntä ilman parempaa tietoa nimittelemään. Joku tavoite on ilmiselvä, kun on nyt reippaan rohkeasti rekisteröinytkin itsensä. Saattaa olla palstapoliittisesti ajatellen vaikka valkosorsa;)

    1Äänestä

  • Olen julkihetero, mutta hyväksyn homouden. Onhan homostatuksella päästy eduskuntaan, laulajiksi ja jopa näyttelijöiksi.

    1Äänestä

  • Kukas noin nopea oli? Minun pitää sentään kirjoittaa. Onko jollain jo ajatusmoottori tietokoneessaan?

    Äänestä

Rasisti käy taas yksinpuhelua keskenään. Varasti ensin itsellensä nimimerkin Lerkku-lassi ja tappelee sitten tämän itse itsensä kanssa kun kuvittelee että me muut luulemme tämän olevan oikea Lerkku-lassi. Joutavalla pitää olla jotain hupia.

Äänestä
  • Mistä päättelet aloittajan olevan rasisti, siitäkö että itse olet viherkommari?

    Ja juuri sinä olet se tyyppi joka vaatii poistoon mielestäsi vääriä avauksia.

    Äänestä

  • Sinäkö lerppua olet nähnyt, se on aivan uskottavaa.

    Äänestä

Aamulehti on päättänyt, että mies pääte on turha?? Mihin tarvitaan kohta miehiä, mihin naisia. Kuvaus on sikäli mielenkiintoinen ammattinimikkeineen. Eduskunnanpuheenjohtaja on ihan ok, perusteellisesti määritellen jne. Jatkakaa!

Lisäksi on otettava huomioon käsitteet kielitieteellisen ymmärryksen näkökulmasta;) Huvittavaa, mutta ei kuitenkaan loppujen lopuksi kovin matoista neutraalia.

Äänestä

Hyvä Uuninpankko. Jos tarkoitat, että minä olen sama kuin ko. Lerkku, niin erehdyt. Yksinpuhelu ei minulla kuulu tämän palstan tapakulttuuriin kuten eräillä. En nyt tässä missään herran rakkaudessa sinua tarkoita. Typerämmätkin jotain aistivat trulleista, trolleista ja muista noita-akoista, ukoista, miksei myös muusta. Ollaan kuitenkin asialinjalla ja ei moitita henkilöä, vaan sääntöjä ja niiden tulkintoja kautta poistatusten turhien. Käsi perheraamatullani voin sanoa, että en yhtään ilmiantoa ole tehnyt koskaan, ja otan tavalla tai toisella kirjoittelunne vastaan. Kipua ja tuskaa sen enempi tuntematta;)

Hän on opetellut rakastamaan. Kestää sen kyllä. Kestättekö te oikean? Tai jos on empansipatoneeristä käsitettä tai ymmärrystä, tietoa ja muuta, voihan täällä sikäli syntyä keskustelua;)

https://www.youtube.com/watch?v=HnIExrwJEIU

Äänestä
  • ;) SORRY. Olinpas jälleen huolimaton hutilus. Oikea sana on emansipatorinen;)

    Kirottuja olkoot Softan näppikset!

    Äänestä

  • En tarkoita Katuvankkaa vaan aloittajaa ja nimimerkkejä heheheheeee ja kerroppa.se.

    Äänestä

  • Uuninpankko kirjoitti:

    En tarkoita Katuvankkaa vaan aloittajaa ja nimimerkkejä heheheheeee ja kerroppa.se.

    Kyse oli tästä avausten poistattajasta, eli sinusta. Onko vaikea tunnustaa?

    Äänestä

Aika miehiä, naisia, olette kirjoittelemaan tällä palstalla.
Varsinaisia tietäjiä, kuinka olisi syytä teitä, tai sääntöjä käsitellä. Olen muutaman huomannut ymmärtävän paremmin. Itseäni en suinkaan tarkoita.

kirпрогра́ммное

On täällä joku herrasmieskin joukossa. He ovat toivottavan sinnikkyyden kantavia upseereita ja herrasmiehiä.

https://www.youtube.com/watch?v=dMPGyTmVsIU

Äänestä
  • Sorry. Herrasnainen miltei unohtui korostamatta;)

    Äänestä

Ja anteeksi. Miltei unohdin yöpuulle menossa ollessani sen, minkä valitsen nyt tähän loppukappaleeksi. Ei, se ei ole mikään tavanomainen loppukevennys vaan havisevaa havainnon haavetta ehkä.

https://www.youtube.com/watch?v=lXLQBH0IOz4

Äänestä

Miten nimitettäisiin emäntä neutraalisti, entä isäntä?
Tulisiko sukulaisistakin poistaa täti ja setä, mitä tilalle?

Äänestä
  • Siinäpä kysymys?

    Äänestä

  • Ei ole kyse siitä, että kielestä tulisi poistaa kaikki sukupuolta tarkoittavat sanat. Tarkastelussa ovat vain ne nimitykset missä sanoja käytetään epätasa-arvoistavalla tavalla, useimmiten nämä ovat kai ammattinimikkeitä.

    Esim. sana puhemies joka on lähtöisin paljon sovinistisemmalta ajalta jolloin ei osattu edes kuvitella, että nainen voisi olla puhemies. Ei ole varmasti kovin loogista muutenkaan kutsua naista mieheksi ("rouva puhemies"), vaan puheenjohtaja olisi parempi vaihtoehto.

    Äänestä

  • Kieli on siis tässä tapauksessa ollut vallankäytön väline, koska sana puhemies antaa ymmärtää että nämä tehtävät ovat vain miehelle ja naisesta ei siihen ole.

    Äänestä

Mikäs se lumiukko olisi, lumesta tehty ihmisfiguuriko?

Äänestä

Voi vittu nää lieksajuntit peräkammarinpojat on tyhmiä. Kyllä saa hakemalla hakea jos mielii tyhmempiä löytää.

Äänestä
  • Äläs nyt noin vakavissas mieltäsi pahoita. On meillä Lieksajunteilla sentään, usko tai älä, huumorintajuva irvistellä vaikka itsellemme, mutta onneton tosikko tulee tänne meitä viisastamaan. Mää pois mokoma tietäjä, ku et kuiteskaa mittää junttiuesta tiiä.

    Äänestä

  • Pysyhän sinä homppelipoju vaan poissa täältä.

    Äänestä

Minäpä olen suvakki ja Napoleon, ja sanaon mitä saa kirjoittaa ja mitä ei!

Äänestä

Tämän ketjun keskusteluaihe lipsui hieman otsikosta. Minun syy. Tunnustan. 18.9 illalla aloin höpöttää omituisia asioita miehen ja naisen roolista. Sitten seuraavan päivänä joku aloitti saman asian käsittelyn aloituksella näistä mies nais nimityksistä, johon olin jo viitannut aiemmin.
No, eipä siinä mitään, mutta jos olisin aloittajan mukainen palstasheriffi, niin siirtäisin nämä keskustelut aihealueisiin, jotta ne olisivat oikeitten otsikoitten alla, ja kaikille lukijoille syntyisi helpompi asiakäsiteltävyys asioista keskusteltaessa. Muutenkin olisi helpompaa kuin karsittaisiin turha toisto ja hajallaan oleva saman asian jauhanta.

Toki ymmärrän, että suomi24 intresseihin ei varsinaisesti loogisuus kuulu. Ajatustemme ryhmittelykin palstalogistisesti taitaa olla pikkulapsen maitohampaitten irtivetämisen asteella. Naru vaan hampaaseen ja ovenripaan kiinni;)
Muutaman ajatuksen heitän nyt, siirtäen sinne oikean otsikon osioon.

siirto... https://keskustelu.suomi24.fi/t/15005480/sukupuolittuneet-sanonnat!!!!!!

Äänestä
  • Ja lukujärjestyksessä on aikajana;)

    Äänestä

Mikähän olisi lautamiehen uusi nimi, koska siinnä useimmat on nykyään naisia?
Olisiko lautanainen, vai lautahenkilö?

Äänestä

Valitin jälleen ylläpidolle sopimattomista avauksista, jotka onkin poistettu. Suvaitsevaisena henkilönä en suvaitse kirjoittelua muslimeista negatiiviseen sävyyn.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


lerkku-lassi kirjoitti:

sheriffiksi ja vaadin poistoon kaikki epämiellyttävät viestit ulkomaalaisista ja maahanmuutosta, vaikka olisivat tosiakin. Eikä poliisijohtajien mielipiteet kiinnosta täällä, me elämme kuplassa.

Tämä on korkeatasoinen keskustelupalsta, ja vaadin että täällä puhutaan vain Lieksasta. Suomen asiat eivät kiinnosta Lieksa kun on lähes oma autonominen alueensa, ja melkein Venäjää.



ps. omaan myös rekattuja nimmareita, ettäs tiedätte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu