Vaasablaadetilla menee huonosti

Lukeminen.kannattaa.aina

Suomenruotsalaisilla lehdillä ei mene hyvin.

"Slutade prenumera på VBL då den fick veckotidningsinnehåll. Ifall man inte gillar sport eller finkultur finns det helt enkelt inget att läsa. VBL driver dessutom sin egen agenda och världsåskådning som man helt enkelt inte orkar läsa.

Pohjalainen är mycket bättre, funderar rent av på att ta en digital prenumeration"

https://svenska.yle.fi/artikel/2017/09/18/vbl-samarbetsforhandlingar-pa-hss-media

14

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Vaasablaadetilla menee huonosti

      Jäävla fennornoiden vika tämäkin.

    • SelväSyy

      Rusuväestö vähenee ja suomenkielisty tasaisen tappavaa tahtia.

    • Koko svekomedialla menee huonosti. Svenska Yle porskuttaa veronmaksajien rahoilla, mutta kaupalisesti ruotsiksi ei pärjää. Lopettakaa pakkoruotsi.

    • 2016 gick HSS media med vinst - så det är naturligvis dåligt. Man skall naturligtvis enigt de här skribenterna gå med förlust för att det skall gå bra.

      • valehtele_suomeksi_vaan

        Tiedät hyvin sen faktan, että Suomessa ei olisi yhtäkään rusulehteä ilman fondien pysyvää tukemista!


      • valehtele_suomeksi_vaan kirjoitti:

        Tiedät hyvin sen faktan, että Suomessa ei olisi yhtäkään rusulehteä ilman fondien pysyvää tukemista!

        -Tiedät hyvin sen faktan, että Suomessa ei olisi yhtäkään rusulehteä ilman fondien pysyvää tukemista!

        Ståkmannkin ån jå kånkyrssin partaalla.


    • kvark

      VBL pärjää aika hyvin, tabloidiin siityminen oli hyvä asia. Pohjalainen siirtyy myös tabloidiin, pakko alkaa kehittyä, ja muuttua, koska tilaukset tippuvat jatkuvasti.

    • vapaabalolaitos

      Toimittaja Myntin rasistiset kirjoitukset olivat liikaa Vbl:lle

    • Viimeisempien tietojen mukaan Stockmann ei tule selviämään valtavista veloistaan.
      Liiketoiminnnat Venäjällä ovat epäonnistuneet. Syytä ei viitsitä kertoa.
      ,Lindexista maksettu 750 milj € on kutistunut puoleen. Konstsamfundet on suurin osakkeenomistaja. Mikäli Amoksen perintö sulaa Stockkan konkurssin myötä, merkitsee se mys armokuolemaa kituvalle Hufvudstadsbladetille.
      Samantien katoaa ruotsi Helsingistä, kuin kuppa Töölöstä. Helsinki ja koko Suomi tervehtyy pahoin vaivanneesta sairaudestta. Töölössä asuu vain varakkaita!

      • -Samantien katoaa ruotsi Helsingistä, kuin kuppa Töölöstä.

        Ånhan meillävielä kåkå maailman upein ruåtsalainen Ode-teatteri.


    • högkultur

      Tukkimies hukkuu virtaan. Kumma, etteivät elitistiset suomenruotsalaiset Eirassa, käytä Stockkan palveluksia. Stockka oli ennen vanhaan kallis paikka, se aperdheidin tavoin eristi fiinit suomenruotsalaiset ja fennorahvaan. Ikea on ruotsalainen halpahalli, jossa eiralaiset käyvät..jos käyvät.

      • -Stockka oli ennen vanhaan kallis paikka, se aperdheidin tavoin eristi fiinit suomenruotsalaiset ja fennorahvaan.

        Niin.
        Enne saattoi jopa kuulla ruåtsia, vaikka ei kadulla, mutta sentää ståkkalla.
        Nykyään ei kuule.
        Paitsi niissä ihanissa kuulutuksissa tåki.


      • svekoargumentti kirjoitti:

        -Stockka oli ennen vanhaan kallis paikka, se aperdheidin tavoin eristi fiinit suomenruotsalaiset ja fennorahvaan.

        Niin.
        Enne saattoi jopa kuulla ruåtsia, vaikka ei kadulla, mutta sentää ståkkalla.
        Nykyään ei kuule.
        Paitsi niissä ihanissa kuulutuksissa tåki.

        Suomenruotsalaiset ovat rikastuneet entisestään. Kaikilla on asunto myös Ranskassa, Espanjassa tai Portugalissa. Ostokset tehdään Pariisissa ja Nizzassa.
        Stocka on enää köyhempien ostospaikka. Herkkukaan ei heitä houkuttele, vaan pihistelevät ja ostavat ruokansa Alepasta. Amoksen perintö on tuhlattu.
        Forumin myynnistä saadut rahat vähän lohduttavat. Stockka on pakko myydä venäläisille oligarkeille. HB L muuttuu MV lehden tapaiseksi nettijulkaisuksi!
        Toki vaasalaiset valuvat Helsinkiin.


      • Lukiolaislikkoja kirjoitti:

        Suomenruotsalaiset ovat rikastuneet entisestään. Kaikilla on asunto myös Ranskassa, Espanjassa tai Portugalissa. Ostokset tehdään Pariisissa ja Nizzassa.
        Stocka on enää köyhempien ostospaikka. Herkkukaan ei heitä houkuttele, vaan pihistelevät ja ostavat ruokansa Alepasta. Amoksen perintö on tuhlattu.
        Forumin myynnistä saadut rahat vähän lohduttavat. Stockka on pakko myydä venäläisille oligarkeille. HB L muuttuu MV lehden tapaiseksi nettijulkaisuksi!
        Toki vaasalaiset valuvat Helsinkiin.

        -Kaikilla on asunto myös Ranskassa, Espanjassa tai Portugalissa.

        Onneksi eläke- ja veråkikkailu Portugalissa onlaitettu aisoihin jo?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      31
      7044
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      109
      3816
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      45
      3763
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      250
      1971
    5. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      52
      1852
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1840
    7. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      39
      1369
    8. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      77
      1253
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      29
      1201
    10. Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille

      Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https
      Maailman menoa
      6
      1166
    Aihe