ja kukaan ei puutu siihen? tässäpä hyviä esimerkkejä:
1, lyhytkarvaista koiraa(suomenajokoira) pidetään talvella pakkasella ulkona yöt/päivät pienessä kopissa missä ei ole lämmitystä väittäen että koira lakkaa ajamasta jänistä jos se pääsee sisälle ihmisten pariin ja lämpimään! Lisäksi on ihan vakio että koiralla on kettinkiä 2-3metriä tai sitten se on itse kyhätyssä slummilta näyttävässä tarhassa joka on sille aivan liian pieni!
2, kissoja ei päästetä yöksi sisälle vaan ne menevät "navettaan" tai kylmään ulko rakennukseen nukkumaan, narttu kissoja ei STERILISOIDA(koska se maksaa) eikä niin tehty "ennen vanhaankaan" vaan kissa parat tekevät 2pennut vuodessa ja sitten vaan päivitellään vihaisesti TAASKO SE TEKEE PENNUT, joka vuosi ja sitten ne tapetaan haulikolla tai jollain muulla tavalla, kissoja ei madoteta eikä niitä käytetä eläinlääkärissä koska eivät ole ns."hyötyeläimiä"!
Väittäisin että tämä on ihan yleinen eläintenhoitotapa maaseudulla!
Ihmettelenkin kovasti kun tälläinen rääkkäys sallitaan!
Tiedän jopa perheen mihin otetaan 2-3vuoden välein kissoja ja koiria ja sitten kun kyllästytään ne lopetetaan! Ja tämä perhe ei ihan oikeesti tiedä että se on väärin!!!=tyhmiäkö vai mikä on mennyt vikaan?
1, lyhytkarvaista koiraa(suomenajokoira) pidetään talvella pakkasella ulkona yöt/päivät pienessä kopissa missä ei ole lämmitystä väittäen että koira lakkaa ajamasta jänistä jos se pääsee sisälle ihmisten pariin ja lämpimään! Lisäksi on ihan vakio että koiralla on kettinkiä 2-3metriä tai sitten se on itse kyhätyssä slummilta näyttävässä tarhassa joka on sille aivan liian pieni!
2, kissoja ei päästetä yöksi sisälle vaan ne menevät "navettaan" tai kylmään ulko rakennukseen nukkumaan, narttu kissoja ei STERILISOIDA(koska se maksaa) eikä niin tehty "ennen vanhaankaan" vaan kissa parat tekevät 2pennut vuodessa ja sitten vaan päivitellään vihaisesti TAASKO SE TEKEE PENNUT, joka vuosi ja sitten ne tapetaan haulikolla tai jollain muulla tavalla, kissoja ei madoteta eikä niitä käytetä eläinlääkärissä koska eivät ole ns."hyötyeläimiä"!
Väittäisin että tämä on ihan yleinen eläintenhoitotapa maaseudulla!
Ihmettelenkin kovasti kun tälläinen rääkkäys sallitaan!
Tiedän jopa perheen mihin otetaan 2-3vuoden välein kissoja ja koiria ja sitten kun kyllästytään ne lopetetaan! Ja tämä perhe ei ihan oikeesti tiedä että se on väärin!!!=tyhmiäkö vai mikä on mennyt vikaan?
Vastaukset 32
Vanhimmat
Olen maalainen mutta en käyttäydy noin kuten kerrot! mene itseesi ja mieti mikä itse olet, syyllistät ison joukon ihmisiä vaikka tuskinpa monikaan heistä syyllistyy tuollaiseen! meillä on eläimet kyllä hyvässä hoidossa ja jokainen kissa leikattu ja madotettu, nukkuvat sisällä. Kaupunkilainen rääkkää ihan yhtä lailla, kissoja hylätään roskiksiin, koiria kaduille... rottia viskotaan parvekkeelta.
Jos ottaisit asioista selvää ennen kuin tuut aukomaan tänne päätäs. Rankkaa yleistystä
selvää asioista minulla on tuttuja ympäri suomea mitkä asuvat maaseudulla ja näin ainakin heillä ja "naapureilla" kohdellaan eläimiä! Olen itse omin silmin nämä tapaukset nähnyt!
Olen jopa käräyttänyt omia tuttaviani, ilmiannonhan voi tehdä nimettömänä oman alueen eläintensuojelun valvojalle!
Itse olen siis huomannut täysin saman asian, kun opiskelen Mäntsälässä. Sehän on ihan landeseutua. Eläimiä ei vaan pidetä minkään arvoisina. En nyt yleistä! Onhan onneksi monia paikkoja maallakin mistä eläimistä pidetään hyvää huolta. Mutta tosiaan, mulla on sellanen fiilis myös, että landella asiat on vähän huonommin. Millon löydetään talli jossa hevoset kuolleet paskan sekaan, millon taas sikala josta löytyy monta kuollutta ja nälkiintynyttä sikaa, tai koira jota hakataan jne. :(
Mutta tosiaan, asioille VOI JA PITÄÄ tehdä jotain eikä valitella palstoilla. Hyvä että sinä olet kuitenkin tehnyt ilmoituksen. Säälillä kun ei eläimiä auteta. Käykää katsomassa www.sey.fi paikkakuntanne eläinsuojeluvastaavat.
Niin, voisin vielä lisätä, että myös faijani (landelta kotosin) on tällänen, että "elukka on elukka". Sillä ei siis pahemmin ole arvoa. Se kyllä silittelee meidän elukoita ja sietää niitä (onhan mulla paljon elluja..). Mutta ei esim näe mitään väärää eläinkokeissa ja turkistarhauksessa.
Esim. Sen lapsuuden kodissa ei oltu kuultukaan sanaa "kissan kastroiminen", poikaset tapettiin välillä julminkin tavoin (mm heittämällä säkissä järveen). Eikä epäröity käyttää väkivaltaa eläintä kohtaan, jos se teki jotain "väärin" (esim koiran rähiseminen..).
Samoin mummini faija oli joku kylän eläinten teurastaja. Mummi vihas sen faijaa, enkä ihmettele. Niitä juttuja en edes viitsi kertoa, mitä kaikkea eläinten rääkkäys tapauksia olen kuullut.
Onneksi nykyään tilanne on Suomessa parempi. Mutta eläinten oikeuksia pitäisi parantaa paljon. Mustakin tuntuu (niinkuin mainitsin), että landella asiat on vielläkin vähän näin.
Olen kuullut myös, että koulumme lehmätkään eivät voi kovin hyvin.. >:/ Aijon kyllä ottaa asian puheeksi.
Mutta juu, kyllähän kaupunkilaisetkin osaavat. Ties minkälaista eläinrääkkäysjuttua olen kuullut.. ja nähnyt omin silminkin.
Ihmiset ovat julmia. Ei voi muuta sanoa.
Aivan oikein, että olet huonosti kohtelua huomattuasi ilmoittanut aisiasta eläinsuojeluun, mutta en silti haluaisi sinun yleistävän.
Ei ne maalla asuvat ihmiset yleensä raakoja eläimilleen ole, päin vastoin! Asia nyt vaan on niin, että kaikissa asioissa kiinnitetään aina huomio epäkohtiin. Onko muka kukaan nähnyt isoja otsikkoja iltapäivälehdissä siitä, miten hyvin eläöimiä kohdellaan? Enpä oikein usko.
Ja tip kastroinintiin viittaava huomautuksesi sen maksavuudesta, se on loukkaava. Ihan kuin antaisit ymmärtää maalla asuvien ihmisten olevan köyhiä. Ja jos niin tarkoitit, niin ajattelin kertoa, ettei se todellakaan ole niin.
Ja vielä siitä yleistyksestä. Voin kertoa, että minun näkökulmastani katsottuna ne on kaupunkilaiset, jotka eläimiään huonosti kohtelevat. Pitävät kissoja pienissä kerrostalo asunnoissa, tupakoivat samassa tilassa pilaten näin lemmikkinsä keuhkot ja hajuaistin, kuuntelevat musiikkia isolla tuhoten tarkan kuulon eivätkä päästä eläintä toteuttamaan vaistojaan ulkona, vaan pakottavat sen olemaan sisällä. Ja sitten kun siihen kyllästytään, niin ei muuta kuin kadulle tai roskiin.
En tietenkään tarkoita, että kaikkien kohtelevan eläintään näin huonosti, mutta tällaiseen minä olen törmännyt.
Ja tuohon kissan navetassa pitämiseen, tiesitko navetoiden olevan lämmitettyjä tiloja? Navettakissat ovat hyötyeläimiä, samoin kuin lehmätkin. Enkä nyt tarkoita, että ne olisivat arvoltaan vähäisempiä, kuin lemmikit. Mutta toisitko sinä lehmän yöksi taloon? Jotenkin en usko.
Ennen kuin alat yleistämään, kannattaa tosiaan ottaa asioista ENEMMÄN selkoa. Noista sinun ystävistäsi ympäri Suomen, melko huonoa seuraa itsellesi haalit, kun eivät edes ymmärrä eläimiään oikein hoitaa. Tosiaan mietin, mitä eläinten ystävä tekee tuollaisessa seurassa.
Ja tip kastroinintiin viittaava huomautuksesi sen maksavuudesta, se on loukkaava. Ihan kuin antaisit ymmärtää maalla asuvien ihmisten olevan köyhiä.
- Minä en nyt muistaakseni näin sanonut. Ehkä sitten tarkoitit jotain muuta. MUTTA itse en ainakaan ole kuvitellu että maalla asuvat olisivat jotenkin köyhiä! He eivät kait kastroi kissojaan sen takia, koska EIVÄT VIITSI tuhlata rahaa sellaiseen. Kissanpennut on halvempaa vain tappaa. Ja olen monta kertaa kuullut tuon landepaukun suusta.
eivätkä päästä eläintä toteuttamaan vaistojaan ulkona, vaan pakottavat sen olemaan sisällä
- Mulla on kaksi sisäkissaa, ja ne voivat hyvin. Niitä ei uhkaa kissanvihjaat, liikenne ja petoeläimet. Kun taas ulkona liikuvaa kissaa uhkaa.. Siinä voidaan sitten kysyä, että kuinka paljon omistaja kissastaan välittää kun laittaa antaa kissan juoksennella pitkin pihoja kun vaara voi vaania jo heti seuraavan nurkan takana.
Jos katsot tarkemmin niitä viivoja, jotka nuista viesteistä lähtee, niin huomaat että viesti oli suunnattu ketjun aloittajalle. Sinulle en siis ole mitään kommentoinut sanomisistasi. Niin ollen sinulla ei pitäisi myöskään olla mitään syytä loukkaantua sanomisistani.
Ja saanen kysyä, miten lähiö ja maaseutu mielestäsi eroavat toisistaan? Katsos kun ei täällä päin maalla asuvat päästä kissojaan naapureitten pihoille, kun niitä naapureita ei ole. Eikä liikenteestäkään ole kovin paljon vaaraa, kun ainut tie on se pihatie joka tulee kymmenen kilometrin päästä sijaitsevalta pikkutieltä.
Ja tottakai sisäkissat pidetään sisällä, sehän nyt on itsestään selvyys! Maataloissa onkin hiiri kissoina useimmiten ihan maatiaskissoja, ei mitään rotukissoja, jotka on sisäkissoiksi jalostettu.
Ja yrittäkää nyt hyvät ihmiset ymmärtää, että on se navettakin sisätila! Navetat ovat lämitettyjä tiloja, joissa pystyisi ihminenkin talvisaikaan halutessaan yöpymään! Lämpötila on hieman alhaisempi, kuin huoneen lämpö yleensä, mutta ei sekään heitto mikään suuri minun kokemuksieni mukaan ole.
Eroja tietysti esiintyy sen mukaan, mitä eläimiä navetassa on. Ja tietysti myös isäntä vaikuttaa tähän asiaan.
tottakai maalta löytyy enemmän hevosia ja lehmiä kuolleena oman paskansa joukkoon. kuinkas monta tallia kaupungin keskellä on johon verrata? eläinrääkkäystä tapahtuu jokapuolella jokaisella mahdollisella tavalla, kuin sitä vain voi harjoittaa. jotkut heittelevät kaupungeissa postiluukuista makkaroita terästettynä myrkyllä asuntoihin ja ojiin. hulluja on moneen makuun eivätkä ne kaikki todellakaan ole maalla!
näille "stadilaisille" navetoista puhua. Ei mene perille. Kun ei näytä menevänkään edes se että kaikkialla on huonosti voivia eläimiä. Ei vain maalla. Tuhlaat energiaasi yrittäessäsi selitää täällä maaseudusta! Minä "köyhä" ja ymmärtämötön maajussi en myöskään ymmärrä miksi niillä eläimillä olisi siellä kaupungissa niin hyvä elää....
Hei Maatuska!
Minäpä selitän kaupunkilaisena miksi eläimillä on kaupungissa hyvä elää
1, pääsevät lenkille 3xkertaa päivässä!
2,saavat nukkua joka yön lämpimässä ja voi kauhistus joskus jopa emännän sängyssä(eihän eläimiä sänkyyn voi ottaa niistähän tulee kirppuja=yhden maalaistollon toteamus kun kerroin missä koirani nukkuu)
2,kaupunkilaiskoirien kanssa harrastetaan paljon näyttelyitä, agilityä, match showta, pk-lajeja, tokoa....ai niin mitäpä minä landepaukuille selittämään näitä juttuja EI MENE PERILLE kuitenkaan että koira voi olla monelle ihmiselle myös harrastusväline eikä vain piha vahti!!!
Jos mielestäsi kissojen leikkausta koskeva kommentti ketjun aloittajalta on loukkaava niin miksi te s**tanan maalaistollot ette sitten leikkauta niitä kissojanne?? Kysyn vaan jos se rahasta ei ole kiinni niin mistä sitten?
Nyt eletään 2000-lukua ja kissoja leikataan eläimiä hoidetaan paremmin tulkaahan landelaiset 2000-luvulle ja hoitakaa eläimenne sen mukaan!!!
Ikävä kyllä erään etelä-savolaisen kaupungin liepeillä sey:n eläinsuojeluvalvoja syyllistyy kissojen heitteillejättöön...Tästä on ilmoitettu seylle vaan yhä hän on listoilla. Näin tahrataan kunnollisten valvojien maine, niiden jotka tekevät hyvää työtä eläinten puolesta myös omalla esimerkillään.
voit tulla vaikka ite tarkistamaan jos hluat haudan auki kaivaa, niin on kyllä leikattu kissa.
Ja toisekseen, ala sinä tänne tulla toisia haukkumaan, tiesitkö, että TTAJAMA on eri asia kuin MAASEUTU?! Pidä sinä vi**n kaupunkilais pelle pääsi kiini asiasta mistä et mitään tiedä! Minä olen aikasemmissa viesteissäni puhunu ihan vaan oman lähiseutuni perusteella, jos sulla on se kesämökki niin karmivassa paikassa, niin voi voi! Tänne tarvi tulla millään kesämökillä lesottamaan, kun puhutaan asiaa!
Ja olen kuule minäkin kaupungissa sen verran liikkunu, että tiedän sen lenkin 3 kertaa päivässä tarkottavan, että koiran kanssa kävellään kakskytä metriä, että se saa pas**a ja sitten mennään takasin sisälle! Enkä minäkään tässä sitten yleistä, edelleenkin puhun ihan oman kokemuksen mukaan, en muitten tiedolla!
Ja on muuten tuo kirppu-toteamus yleisempi slangia vääntävän itestäsä liikoja luulevan kaupunkilais idiootin suusta paljon yleisempi, kun maalla-asuvan perus ihmisen!
Tiedätkö muuten mistä se maito ja liha tulee, jota sinäkin ruokapöydässä syöt, kun tuolleen alat täällä muita landepaukuiksi haukkumaan?
kannattais ko Kasvaa vähän ensin himasas ja tulla sitten vasta tänne meesoomaan, ei kukaan ota 15.V kakaraa tosissaan......HUS.....HUS...Aikuiset keskustelee nyt, sinähän asut vielä kotona äitis helmoissa joten PÄÄ KIINNI!!!
ja mistä h*lv*tin kesämökistä sä horiset???
meidän koirat lenkitetään myös KOLME kertaa päivässä. Molemmat koirat on jäljestyskoiria. IIK! eihän maajussit sellasta osaa vai? Meillä koirat nukkuu sisällä.Ja vielä kauheampaa, myös meidän sängyssä. Että äläppä sinä tule kertomaan kuinka hyvin sinun koirillasi on asiat kun et niistä muista tiedä!!!
kun tollasta puhut??????? Soisin sinunkin vielä vähän kasvattavan järkeäsi ennen kun alat muita haukkua.
1. Minulla on lyhytkarvainen suomenajokoira joka on päivät häkissään jossa on koppi ja siellä patteri :) Yöt tuo on toki sisällä, paitsi joskus kesällä kun tykkää mieluummin olla pihalla.
2. Kissojakin meillä on ollut ja kaikki pääsivät silloin sisälle kun halusivat ja autotalliin oli laitettu tyroxsilevyillä (miten sitten kirjoitetaankaan) vuorattuja laatikoita joisaa pystyivät sitten nukkumaan jos eivät yöllisiltä retkiltä ajoissa saapuneet :)
Joten ottaisit toki hiukan enemmän selvää asioista ennekuin tulet yleistämään sillä se on sanken tyhmää ja lapsellista puuhaa :)
Asun maalla kyllä, ja muutamalla tutulla ja ei niin tutulla on koira aina ulkona ilman lämmintä koppia, eikä yleensäkkään pääse kuin harvoin lenkille. Mielestäni se on väärin koiraa kohtaan. Mutta on myös paljon tuttuja täällä, joilla on koirat ja kissat hyvässä hoidossa. Meidänkin 2 kissaa madotettuja ja kastroituja ja sisällä ovat silloin milloin tahtovat.
turhaa on yleistää.Kovinkaan monet eivät noin tee.ainkaan täällä kellään ei ole koira ympäri vuoden ulkona.päivisin väin.Kissat pääsevät lämpimään. tai sitten navettaan jossa on lehmiä.eli lämmintä.
Miksi ihmisillä on tapana ykleistää että MAASEUDULLA RÄÄKÄTÄÄN ELÄIMIÄ? jos on vaikka muutaman sellaisen tapauksen nähnyt.Tuostakin voisi ilmoittaa eläinlääkärile niin hän kävisi katsomassa tapauksen ja päättäisi mitä sitten tehdään.
että maaseudulla vanhat ihmiset kohtelevat eläimiä kuten "ennen vanhaan", mutta uusi sukupolvi ei, itse asun maalla satakunnassa ja sanonpa suoraan että porissa ja sen lähikunnissa kohdellaan eläimiä juuri noin kuten alk.peräinen kirjoittaja kirjoitti hävettää myöntää mutta näin se vain on! Itse kohtelen kylläkin eläimiäni eri tavalla, koira pääsee yöksi sisälle ja kissat on leikattu/madotettu!
noi asia onkin, ainakin pitkälti.
Mieheni pappa ampui heillä aikanaan ylijäämäkissanpennut juuri haulikolla tms. eikä ymmärtänyt tippaakaan lemmikkien pitoa.
En sano että puute tekee ihmisen raa'aksi, mutta olisi meilläkin hieman eri näkökulma, jos olisimme olleet sodassa (niinkuin tämä pappa) ja kokeneet hirvittävää puutetta kymmeniä vuosia. Silloin kun on taiteltu ihmishengistä on eläin ollut toisarvoinen ja se on kyllä ymmärrettävää.
Kauan sitten kaikki elukathan olivat hyötyeläimiä ja suurin osa ihmisistä asui maaseuduksi luokiteltavalla alueella. Ikävä kyllä tämä hyötyeläinajattelu ei ole vieläkään poistunut, vaan eläimet ovat edelleen toisarvoisia, myös kaupunkilaisille.
Uusi lukunsa huonosti hoidettujen maalais- ja kaupunkilaiselukoiden lisäksi ovat nämä uudismaalaiset, joita nykyään tapaa ikävän usein. Kun saadaan tarpeeksi rahaa kasaan, ostetaan vanha maalaistalo ja haalitaan jos mitäkin hevosta, vuohta, kania, koiraa, kanaa ja kissaa ja leikitään niiiiiin maalaista ja luonnonystävää että. Ja kohta on esv tai läänineläinlääkäri ovella, kun ei se eläimenpito loppujenlopuksi ollutkaan niin helppoa, että vain ostetaan se mörskä.
Loppujen lopuksi ihmisen pitäisi kyetä ymmärtämään omat voimavaransa ja taloudelliset sekä henkiset resurssinsa harkitessaan elävien ja tuntevien eläimien hoitoonsa ottamista, sekä ottaa tarpeeksi selvää lajityypillisistä vaatimuksista ennen hoitoonottopäätöstä.
Mun mielestä tässä kohtaa on kyse jo peruskasvun puutteesta. Jos vanhemmat ovat vielä nykyäänkin näin hukassa, pitäisi koulussa opettaa jonkinlasta etiikkaa kanssaeläjiämme kohtaan! Puhukaa ihmiset, ja opettakaa lapsennekin tavoille. Aloittakaa vaikka teollisesta lihatuotannosta.
Tähän väliin on pakko mainita että itseasiassa tuollaiset maallikot ovat harvemmassa kuin luulet.
Kannattaa ensin ottaa selvää ja vasta sitten,
jos on syytä, osoittaa sormella.
Tai, miksi osoittaa sormella, kun voi neuvoa
asiallisesti ja saada näin asiaan parannusta.
Joten, ei pidä syyllistää "maallikoita".
En vihjaa keskustelun aloittajaan vaan yleisesti totean että kaupungista on helppo puhua maallikoiden asioista kun ne ei kosketa itseä.
Siispä kipi kipi neuvomaan niitä jotka mielestänne laiminlyövät kertomallanne tavalla lemmikkejään. Ja muistakaa että asiallisesti tämäkin tulee tehdä! Puhuminen ei auta, mutta teot auttavat!
taidat ihan kokemuksen rintaäänellä puhua?! mietippäs hiukan itsekkin mitä kirjoittelet. Meillä koira on ulkona just silloin kun minäkin olen. ja mitä kissoihin tulee niin madotettu ja rokotettu on. leikkaamatta on vielä toistaiseksi. vuoden ne on pihalla ollut ja toinen on yhdet pennut saanu, toinen ei yhtäkään. ja pennuille tuli kyllä koti etsittyä, kaikki eivät nää haulikkoa ja näitä "muita" tapoja niin sanottuina parhaina vaihtoehtoina. sinulleppa ei sitten muuta tullut mieleen. Olen pahoillani puolestasi, ehkäpä sinäkin joskus pääset tosi maailman makuun ja pääset pois omista maailmoistasi
pää kiinni lantsarit sun muut, älkääs noin hanakasti puollustelko, kyllä siellä maalla aika kehnosti eläimiä kohdellaan itselläni on talviasuttava kesämökki maalla, ja käyn siellä aika usein ja vietän pitkiäkin aikoja ja kyllä siinä "kylässä" koirat on ulkona kesät, talvet olivat lyhytkarvaisia koiria tai sitten pitkä karvaisia niin siellä nyhjöttävät, lisäksi olen huomannut että koirat ovat tälläisiä tarha koiria eli niitä ei lenkitetä, kyllä siellä landella kohdellaan ihan eri lailla eläimiä kuin kaupungissa se faktaa!!! ja eläimet on todellakin eläimiä eikä perheen jäseniä! En nyt yleistä että näin kaikki tekisivät mutta suurin osa kylläkin näin väittäisin!
http://www.sey.fi/elaintieto/koirakinpalelee.html
Onkos tuttu näky maalaismaisemassa???
Sanoisin että on enemmänkin sääntö kuin poikkeus!!!
Olen koiran kasvattaja ja en myy ikinä ns.navetan taa koiria, kyselen tarkkaan ja kieltäydyn myymästä koiraa jos tulee pieni epäilyskin että omistja sitä ulkona pitää yöt talvella!!!
kissat jotka ovat ns.ulkokissoja, pääsevät navettaan, missä on lämmin. n.15..
Meillä vanha leikattu,rokotettu ja madotettu ulkokissa on 15v vanha ja pentuna otettiin illaksi sisälle, mutta ei enää halunnut tulla sisälle, kyllä sille nyttenkin tarjotaan ovea haluaako sisälle tulla, mutta sillä on ulkonta vapaa pääsy navettaan.
täytyy sanoa teeä voi jestas tätä juttua! Täällä on kuin hirttäjäisissä! Maalaiset vastaan kaupunkilaiset. Hurraa. Nyt kysyn arvon kaupunkilaiset että eikö teillä ole hyljättyjä kissoja, potkittuja koiria, kaneja mitä ei jaksettukaan...??? Olen eläin suojelu valtuutettu ja MINÄ tiedän mistä suurin osa hylätyistä eläimistä tulee. Meidän lähellä on monta kesämökkiä teille stadilaisille. Ja kummasti sieltä niitä kissoja syksyllä löytyy kun vissiin unohtui pakata matkaan sinne kaupungin ihanuuteen mukaan. Että jos katsottaisiin peiliin ENNEN kuin hutkitaan. Jos olette eläinten ystäviä myös ajattelette mitä puhutte ja kenestä. Eläimiä ei auteta haukkumalla netin sivuilla nimettömänä.
ei voi muuta sanoa... Pientä yleistystä! Isälläni on koira - voi hyvä ihme vieläpä maalla - ja on muuten häkkikoira. Mutta kummasti se siellä viihtyy, sisään kun tuo niin tunnin se jaksaa siellä läähättää ja leikkiä... Ja mitä kovempi tuisku niin sitä paremmin se viihtyy ulkona (ei siis kopissa, joka sillä on katetussa häkissään). Lenkillä on koira yleensä mukana ja onkin niin isän koira kuin olla voipi (ja isä on koiransa).
Kissakin vanhemmillani on, leikattu ja oikea silmäterä (myös naapurille, jonka luona kissa käy useaan kertaan viikossa). Kissa muuten on "ulkokissa", saa nauttia ulkoilmasta ja sisään pääsee heti kun se hyppää tuvan ikkunalle. Niin ja muuten saa nousta jopa pöydälle eikä kukaan sille siitä karju :)
Itse asun kaupungissa ja minulla kaksi sisäkissaa, jotka voivat hyvin, ovat leikattuja sekä hyvin hoidettuja. Joten mitäs tästä olette mieltä kaupinki vs. maaseutu sotaan lähteneet :)
"1, lyhytkarvaista koiraa(suomenajokoira) pidetään talvella pakkasella ulkona yöt/päivät pienessä kopissa missä ei ole lämmitystä väittäen että koira lakkaa ajamasta jänistä jos se pääsee sisälle ihmisten pariin ja lämpimään! Lisäksi on ihan vakio että koiralla on kettinkiä 2-3metriä tai sitten se on itse kyhätyssä slummilta näyttävässä tarhassa joka on sille aivan liian pieni!"
2, kissoja ei päästetä yöksi sisälle vaan ne menevät "navettaan" tai kylmään ulko rakennukseen nukkumaan, narttu kissoja ei STERILISOIDA(koska se maksaa) eikä niin tehty "ennen vanhaankaan" vaan kissa parat tekevät 2pennut vuodessa ja sitten vaan päivitellään vihaisesti TAASKO SE TEKEE PENNUT, joka vuosi ja sitten ne tapetaan haulikolla tai jollain muulla tavalla, kissoja ei madoteta eikä niitä käytetä eläinlääkärissä koska eivät ole ns."hyötyeläimiä"!
Väittäisin että tämä on ihan yleinen eläintenhoitotapa maaseudulla!
Ihmettelenkin kovasti kun tälläinen rääkkäys sallitaan! "
Joopa,joo asun itse maalla ja voin sanoa että asia ei todellakaan ole noin,ne ihmiset jotka antavat kissojensa lisääntynyt navetoissa,eivätkä hoida niitä ovat niitä todella vanhanaikaisia ihmisiä..Tuskin tietävät että kissalle edes pitää matokuuri antaa...
Ajokoirista olen kyllä osittain samaa mieltä,kyllä tuommoista näkee,tosin mistä voit varmasti tietää onko kopissa lämpö vai ei? Yleensä ajokoirat tarhoissa,eikä hihnassa.Nimittäin karkaavat hihnasta helposti,siksi niitä pidetään enimmäkseen häkeissä,tarhoissa..Tosin minusta ajokoirat eivät saisi olla kovilla pakkasilla ulkona,vaikka niillä olisikin lämmitetty koppi,sillä palelevat silti,ihmiset eivät näköjään tajua että koirilla lyhyt turkki,eikä niitä tarkoitettu selviämään suomen luonnossa talvisin,toisin kuin esim. lapinkoira.Tietysti nämä niiden omistajat(metsästäjät) luulevat niiden olevan kovia karastuneita suomalaisia koiria..ja hah. Minulla koira jossa beaglea,on vähän paksumpi turkki kuin suomenajokoiralla,ja sillä vatsan alla vähän karvaa,niin se palelee aina kun on vähänkin pakkasta,käyttää "loimea" lenkeillä..Joten siitä voi kyllä nähdä paljon joku suomenajokoira kärsii kylmässä..En ihmettele vaikka ne ulkoajokoirat kärsisivät jostain rakkovaivoista,kun kylmässä hangessa,maassa istuvat..
Joopajoo... Elä sinä kaupunkilainen jauha paskaa siellä! Me asutaan maalla ja meidän koiralla on eristetty koppi ja toinen nukkuu sisällä vanhassatalossamme [jota lämmitetään]. Narttu kissamme on leikkautettu ja kollille on varattu sterilointi aika. Molemmat kissamme nukkuvat navetassa tai ladossa yöt [nukkuvat siellä missä haluavat!] Koskaan emme kissaa jätä ulos yöksi jos eivät halua! Kuulostiko tuo nyt siltä että me maalaiset rääkkäämme eläimiämme? O.o