Väistämissäännöt ajoneuvoille

Väistäminen

4

244

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahtavaajournalismia

      Paljon on virheitä tuolla aamulehden jutussa. Siellä väitetään esim. seuraavaa:

      "Pyörätien jatkeeksi nimitetään pyörätienä jatkuvaa kadun ylitystä, jossa on suojatie",

      Tuo on väärin. Suojatie ei mitenkään vaikuta siihen onko samassa kohtaa pyörätien jatke vai ei. Suojatie ja pyörätien jatke ovat kaksi erillistä asiaa ja ne voivat sijaita samassa kohtaa tai olla olemassa itsenäisesti ilman toista. Siinä voi olla pelkkä pyörätien jatke ilman suojatietä ja sen nimi on silti pyörätien jatke.

      Tuolla lukee myös että: Väistämissääntö muuttuu, jos auto kääntyy suojatien jatkeen yli. Mikä mahtaa olla suojatien jatke? Jos kyseessä on kirjoitusvirhe ja tarkoitetaan pyörätien jatketta, niin silti menee vähän väärin. Laissa lukee nimittäin että:

      "Risteyksessä kääntyvän ajoneuvon kuljettajan on väistettävä risteävää tietä ylittävää polkupyöräilijää, mopoilijaa ja jalankulkijaa."

      Tuo pykälä ei ota mitenkään kantaa onko siinä kohtaa suojatietä tai pyörätien jatketta tai yhtään mitään. Risteyksessä kääntyvän ajoneuvo väistää risteävää tietä ylittävää, vaikka siinä ei ole mitään suojatietä tai pyörätien jatketta.

      • iweriojwe

        Kertoo varmaan sitä, että monikaan ei osaa kevyenliikenteen säännöksiä? Varmaan liian monimutkaisia.


      • tieliikennelaki.haltuun
        iweriojwe kirjoitti:

        Kertoo varmaan sitä, että monikaan ei osaa kevyenliikenteen säännöksiä? Varmaan liian monimutkaisia.

        Tuo "Risteyksessä kääntyvän ajoneuvon kuljettajan on..." sääntö on pääosin tarkoitettu ajoradan ajoneuvoille jotka kääntyvät risteyksessä. Ei siis ole pelkästään kevyenliikenteen säännöistä aina kyse.


    • kannattaavilkaista

      Tässä on yksi hyvä video jossa havainnollistetaan pöyräilijöiden ja autoilijoiden yleisimmät keskenäiset väistämissäännöt.

      https://youtu.be/x2FQFu7naFU

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1480
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      65
      791
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      62
      710
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      675
    7. 52
      670
    8. 76
      576
    9. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      568
    Aihe