Väistämissäännöt ajoneuvoille

Väistäminen

4

232

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahtavaajournalismia

      Paljon on virheitä tuolla aamulehden jutussa. Siellä väitetään esim. seuraavaa:

      "Pyörätien jatkeeksi nimitetään pyörätienä jatkuvaa kadun ylitystä, jossa on suojatie",

      Tuo on väärin. Suojatie ei mitenkään vaikuta siihen onko samassa kohtaa pyörätien jatke vai ei. Suojatie ja pyörätien jatke ovat kaksi erillistä asiaa ja ne voivat sijaita samassa kohtaa tai olla olemassa itsenäisesti ilman toista. Siinä voi olla pelkkä pyörätien jatke ilman suojatietä ja sen nimi on silti pyörätien jatke.

      Tuolla lukee myös että: Väistämissääntö muuttuu, jos auto kääntyy suojatien jatkeen yli. Mikä mahtaa olla suojatien jatke? Jos kyseessä on kirjoitusvirhe ja tarkoitetaan pyörätien jatketta, niin silti menee vähän väärin. Laissa lukee nimittäin että:

      "Risteyksessä kääntyvän ajoneuvon kuljettajan on väistettävä risteävää tietä ylittävää polkupyöräilijää, mopoilijaa ja jalankulkijaa."

      Tuo pykälä ei ota mitenkään kantaa onko siinä kohtaa suojatietä tai pyörätien jatketta tai yhtään mitään. Risteyksessä kääntyvän ajoneuvo väistää risteävää tietä ylittävää, vaikka siinä ei ole mitään suojatietä tai pyörätien jatketta.

      • iweriojwe

        Kertoo varmaan sitä, että monikaan ei osaa kevyenliikenteen säännöksiä? Varmaan liian monimutkaisia.


      • tieliikennelaki.haltuun
        iweriojwe kirjoitti:

        Kertoo varmaan sitä, että monikaan ei osaa kevyenliikenteen säännöksiä? Varmaan liian monimutkaisia.

        Tuo "Risteyksessä kääntyvän ajoneuvon kuljettajan on..." sääntö on pääosin tarkoitettu ajoradan ajoneuvoille jotka kääntyvät risteyksessä. Ei siis ole pelkästään kevyenliikenteen säännöistä aina kyse.


    • kannattaavilkaista

      Tässä on yksi hyvä video jossa havainnollistetaan pöyräilijöiden ja autoilijoiden yleisimmät keskenäiset väistämissäännöt.

      https://youtu.be/x2FQFu7naFU

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      143
      3948
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      359
      3064
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      1998
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1705
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1139
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      68
      974
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      851
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      829
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe