Yle uutiset kertoo tänään, että Kärsämäki on yksi kolmesta "rysästä" jossa on tapahtunut eniten hirvikolareita vuosina 2012-2016.
Mitä mieltä hirvikolareista tai metsästyksestä? Tunteilusta ja järkeilystä muodostuu useita mielipiteitä ja ihmiset reagoivat kovin tunteellisesti näihin asioihin..... metsästäjät varsinkin. Mutta tosiasia on, että aika monella on oma mielipiteensä hirvistä.
Tämän syksyn hirvenmetsästykseen myönnettiin taas suuri määrä lupia jopa enemmän kuin edellisvuosina. Lupamäärän kasvun takana on tarve vähentää hirvikantaa, sillä ensimmäisiä merkkejä kannan runsastumisesta on kuulemma taas havaittavissa.
Vuosituhannen vaihteessa hirvien talvikanta oli yli 140 000 hirven tasolla. Nyt, 2000-luvulla harjoitetun voimakkaan metsästyksen seurauksena talvikanta on alle 100 000 yksilön luokkaa. Myönnettyjen pyyntilupien määrästä voi päätellä, että sekin on vielä liikaa.
Onko hirvikolarien määrä kuitenkaan suoraan verrannollinen hirvikannan kokoon? Siitäkin asiasta on olemassa erilaisia mielipiteitä ja tulkintoja.
Hyvin usein hirvikolariuutisissa kerrotaan hirven sännänneen yllättäen ja vauhdilla tielle auton eteen. Mikä onkaan totuus? Hirvi harvoin pääsee sitä kertomaan.
Eihän hirvi säntäile ja syöksyile muulloin kuin ajettuna tai säikäytettynä.
Kuinka usein käykin todellisuudessa niin, että tietä ylittävä hirvi joutuu nykyajan kiireen, malttamattomuuden ja nopeusrajoituksista piittaamattomuuden takia auton yllättämäksi?
Mielenkiintoista on se, että vaikka hirvikanta on pienentynyt, metsässä siitä ei ole merkkiäkään. Päinvastoin hirvien aiheuttamien metsävahinkojen sanotaan lisääntyneen ja tilanteen käyneen nykyisellään kestämättömäksi. Näin on erityisesti pohjoisissa riistanhoitopiireissä.
Niin tai näin....ehdotan, että pahimpien "rysäpaikkojen" kohdalle tehdään aidat tien kumpaakin puolta. Näihän no toimittu Keski-Suomessa sekä tietenkin Ouluun vievän moottoritien kohdalla.
https://yle.fi/uutiset/3-9781888
Ps. Tämä ei ole hirvi, mutta yhtäkaikki metsän eläin tämäkin.:)
https://www.youtube.com/watch?v=NpwdcmjBgNA
Reaganilta: Kärsämäki ja hirvet uutisissa!
5
174
Vastaukset
- Aa313
Onhan se hienoa, ettei karseamäki ole kaikessa sijalla 313.
- gluum
Olen pitänyt sinua kepulaisena tai demarina, mutta taidat olla vihreä merikurkku.
- vesimelooni-
Tiedä mikä on?
Vihreä päältä ja punainen sisältä!
- Joulukankku
Metsän eläimistä puheenolle tulee mieleen villisika. Se on villiä menoa kun villisika puskee miestä.
- Nimim..erkki
Eikä tarvi olla niin villikään, ni kovaa menoa se on. Reagan tietää kyllä hyvin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1173823Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma463311Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest262610- 2022504
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem242472Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu381711- 1141481
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1571366Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja331357Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt721152