HTML:stä 'script' tagit pois

Peruskauraa-jollekin

Downloadailen tämän tästä HTML-sivuja, joissa on kymmenia <script>...</script> tageja olemassa, ja testauksia varten haluaisin ne kaikki poistaa.

Notepad :lla ahertamalla ne voi toki tehdä käsin. Mutta mikähän olisi sopiva yksinkertainen työkalu Windows-ympäristössä, jolla saisin nuo scriptit poistettua?

4

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 102030405060

      Notepad :lla tai jollakin muulla paremmalla tekstieditorilla käyttäen hae / korvaa työkalua ja regular expressionia.

      Jos tiedostojen määrä on suurempi, aika äkkiä pyöräytät toki vaikka python scriptin joka hoitaa homman automaattisesti. :)

      • 102030405060

        VS codessa testasin, niin haussa regular expressioniksi käy:

        \<script([\s\S\n]*?)<\/script>

        Tuolla kun hakee, niin löytyy kaikki script blokit.

        Sitten vain korvaa tyhjällä.


    • Jotain-tällasta-hain

      > VS codessa testasin, niin haussa regular expressioniksi käy:
      > \<script([\s\S\n]*?)<\/script>

      Thanks, tuo oli todella nätti ratkaisu. Toimii myös vakioeditorissani Notepad :ssa.

      On tää hieno apuväline jatkossa, en olisi osannut omilla Reguler Expression kyvyilläni saada tuota aikaan. Ennen meni 15 min putsatessa, nyt 1 sekunnissa.

      • 102030405060

        Se se on tämän tietotekniikan hienous, että on mahdollista orjuuttaa kone tekemään kaikki tuollainen toistuva mekaanin työ. :)

        Laitoin viimeksi kyllä linkin regex101 sivulle, missä noita voi harjoitella ja testailla erittäin kätevästi, mutta näköjään foorumin sensuuri iski. No hakekaa googlesta tuon nimistä sivua, jos haluatte testailla regular expressioneita.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      145
      1805
    2. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      49
      1418
    3. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      77
      1328
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      65
      1319
    5. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      58
      1156
    6. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      29
      1118
    7. Tulisitko kahville..

      Jos pyytäisin?
      Ikävä
      67
      944
    8. Martina Aitolehdeltä kova tilitys podcastilla: "Kyllä mä turpaan vetäisin"!

      Martina Aitolehti tilittää brutaalin rehellisesti Eskolle podcastilla syitä, miksi hän ei ole lähtenyt mukaan julkkisten
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      934
    9. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      78
      802
    10. Tiedätkö että

      Olet aika vetävä
      Ikävä
      29
      774
    Aihe