HTML:stä 'script' tagit pois

Peruskauraa-jollekin

Downloadailen tämän tästä HTML-sivuja, joissa on kymmenia <script>...</script> tageja olemassa, ja testauksia varten haluaisin ne kaikki poistaa.

Notepad :lla ahertamalla ne voi toki tehdä käsin. Mutta mikähän olisi sopiva yksinkertainen työkalu Windows-ympäristössä, jolla saisin nuo scriptit poistettua?

4

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 102030405060

      Notepad :lla tai jollakin muulla paremmalla tekstieditorilla käyttäen hae / korvaa työkalua ja regular expressionia.

      Jos tiedostojen määrä on suurempi, aika äkkiä pyöräytät toki vaikka python scriptin joka hoitaa homman automaattisesti. :)

      • 102030405060

        VS codessa testasin, niin haussa regular expressioniksi käy:

        \<script([\s\S\n]*?)<\/script>

        Tuolla kun hakee, niin löytyy kaikki script blokit.

        Sitten vain korvaa tyhjällä.


    • Jotain-tällasta-hain

      > VS codessa testasin, niin haussa regular expressioniksi käy:
      > \<script([\s\S\n]*?)<\/script>

      Thanks, tuo oli todella nätti ratkaisu. Toimii myös vakioeditorissani Notepad :ssa.

      On tää hieno apuväline jatkossa, en olisi osannut omilla Reguler Expression kyvyilläni saada tuota aikaan. Ennen meni 15 min putsatessa, nyt 1 sekunnissa.

      • 102030405060

        Se se on tämän tietotekniikan hienous, että on mahdollista orjuuttaa kone tekemään kaikki tuollainen toistuva mekaanin työ. :)

        Laitoin viimeksi kyllä linkin regex101 sivulle, missä noita voi harjoitella ja testailla erittäin kätevästi, mutta näköjään foorumin sensuuri iski. No hakekaa googlesta tuon nimistä sivua, jos haluatte testailla regular expressioneita.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      102
      2463
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      30
      1916
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      131
      1684
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      112
      1481
    5. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden
      Maailman menoa
      21
      1336
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      137
      1248
    7. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      136
      966
    8. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      46
      942
    9. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      916
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      867
    Aihe