uusi puolue

uusipuolue

Oikeiston kannatus perustuu siihen, että he kaikki äänestävät. Nukkuvien puolue voittaisi vaalit. Heitä on 30-40% äänestäjistä. Heistä kukaan ei äänestä, koska ovat kyllästyneitä kyykytysyhteiskuntaan. Heidän tulisi äänestää vasemmistoa, jotta asiat maassamme muuttuisivat parempaan suuntaan.

5

207

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hguyfuyghj

      Niin tapahtuisi, mutta rikkaat eivät koskaan antaisi sitä tapahtua, että vasemmisto hallituksessa. He tavalla tai toisella sen estävät niin kuin tähänkin päivään asti ovat siinä onnistuneet aika hyvin. Köyhät köyhtyy ja rikkaat rikastuu. Ei Suomessa edes olisi lamaa, jos saataisiin ostovoimaa tuhansien eurojen lisäykset köyhille. Kulutus kasvaa ja tulisi töitä. Tämä ei rikkaille sovi, sille se olisi heiltä pois eri veroilla yms ratkaisuilla. Ei ole mitään järkeä, että Suomessakin vauraus koskee vain pientä osaa kansaa. Olisi reilua esim, joku tehdas, missä 1000 työläistä, niin jokainen omistaisi saman osuuden tehtaasta, eikä vain johto omista sitä.

      • Mikäestää

        Mikähän ihme noita tuhatta tai vaikka 2 tuhatta estää tuota tekemästä, lakiko vai mikä? Sen estää vain, että osa porukasta vain ei itse viitsi tehdä mitään asioiden eteen, mutta kaikki pitäisi saada - SE EI OLE REILUA.


    • Kommunismii

      Joo toi on keksitty, kommunismi ja kolhoosit. Ja kuinkas sitten kävikään.

      • gtfffff

        Neuvostoliitossa valtio ja eliitti omisti eikä kansa.


      • vasemmalta

        Mistähän valtio muodostuu, jos ei kansasta tai kansakunnasta ? Jokaisessa demokraattisessa kansakunnassakin on rikollisia , varkaita ja keinottelijoita jotka pyrkivät saamaan itselleen parhaat edut. Stalinin Neuvostoliitossa niitä oli hämmästyttävän vähän, koska yksityisomistuksesta ei oikein päässyt hyötymään, eikä sitä juurikaan voinut periä, tai siirtää jälkeläisille.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      149
      1634
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1413
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      145
      969
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      95
      893
    5. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      124
      879
    6. Luulin sua silloin 10 vuotta nuoremmaksi..

      🤣
      Ikävä
      65
      823
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      334
      681
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      624
    9. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      39
      606
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      7
      567
    Aihe