Vastustan henkilökohtaisesti maahanmuuttoa väärin perustein(kansalalaisuudesta riippumatta), veroeurojeni käyttöä muuhun kuin suomalaisten hyvinvointiin,väkivaltaa/terrorismia vastustan ehdottomasti.
Talouskasvua,yleistä hyvinvointia ,turvallista ympäristöä kaikille, toimeentuloa jokaiselle kykyjensä mukaan toivoisin.
En ole vasemmistolainen,en liioin oikeaan kumarra...tavallinen tuottavassa työssä oleva suomalainen,ilman rikosrekisteriä tai maksuhäiriötä elänyt keski-ikäinen ,keskituloinen duunari.
Miksi en tunne persuja kuitenkaan omaksi vaihtoehdoksi???
Peruskoulun,ammattikoulun, varusmiespalveluksen ja 22v työhistorian vieraanpalveluksessa omaavana 43 vuotiaana minun pitäisi täyttää kriteerit olla "perussuomalainen"!!!
Voisin olla hyvin,vaan en sittenkään jaa ajatuksia ps:n kanssa tai oikeastaan en usko ps:n kykyyn kokonaisuuden hallinnassa.
Miksi???
Talouskasvua,yleistä hyvinvointia ,turvallista ympäristöä kaikille, toimeentuloa jokaiselle kykyjensä mukaan toivoisin.
En ole vasemmistolainen,en liioin oikeaan kumarra...tavallinen tuottavassa työssä oleva suomalainen,ilman rikosrekisteriä tai maksuhäiriötä elänyt keski-ikäinen ,keskituloinen duunari.
Miksi en tunne persuja kuitenkaan omaksi vaihtoehdoksi???
Peruskoulun,ammattikoulun, varusmiespalveluksen ja 22v työhistorian vieraanpalveluksessa omaavana 43 vuotiaana minun pitäisi täyttää kriteerit olla "perussuomalainen"!!!
Voisin olla hyvin,vaan en sittenkään jaa ajatuksia ps:n kanssa tai oikeastaan en usko ps:n kykyyn kokonaisuuden hallinnassa.
Miksi???
Vastaukset 12
Vanhimmat
Et ole ainoa jonka arvomaailma ei sulata persuja.
Itse en voi nykytilanteessa kuvitella äänestäväni mitään muutakaan, mm. vihervasemmisto on kokoomuksen kanssa tehnyt aloitteen ulkomaisen työvoiman tuomiseksi Suomeen:
Emma Kari (vihr.), Tytti Tuppurainen (sd.), Juhana Vartiainen (kok.) ja Anna Kontula (vas.) ovat tehneet lakialoitteen ulkomaisen työvoiman saatavuus- tai tarveharkinnan poistamisesta. Viréniä oudoksuttaa se, että asiaa vaativat niin vasemmiston kuin kokoomuksen edustajat.
– Olisi voinut kuvitella, että maahanmuutto, jos mikä, on asia, jossa pääomapiirien ja työväen (jota ainakin vasemmisto sanoo edustavansa) edut ovat vastakkaisia. Johtaahan maahanmuutto (työvoiman tarjonnan kasvu) väistämättä palkkojen laskuun ja pääoman tuottoasteen kasvuun, Viren kirjoittaa Puheenvuoron blogissaan.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/230243-professori-matti-viren-ihmettelee-kansanedustajien-epapyhaa-allianssia-miksi
Ts. kaikki puheet vasemmistolaisista (SDP Vasemmistoliitto varsinkin) SUOMALAISTEN työntekijöiden ja vähäosaisten edustajina voidaan nyttemmin lopettaa, ihan tyhjää puhetta.
PS tyrmää vihervasemmiston-kokoomuksen aloitteen: https://www.suomenuutiset.fi/perussuomalaiset-tyrmaa-tyovoiman-tarveharkinnan-poiston-suomessa-jo-valtava-maara-tyottomia-maahanmuuttajia/
Mutta monta sataatuhatta PERUSSUOMALAISTA ihmistä on kuitenkin nyt päättänyt äänestää persuja,, joten sinisenä uuvattina voit äänestää vaikkapa itseäsi, sillä ehdollehan uuvatteihin kelpaavat kaikki ketkut.
Olispa vaalit jo tänävuonna, tai viimeistään ensi vuoden alussa, jotta pääsisi äänestämään Halla-ahon johtamaa Perussuomalaiset puoluetta.
Ikinä en olisi uskonut äänestäväni persuja, mutta Sauli Niinistö sai tuonkin aikaan.
Varsinaisesti ei kiinnosta miten monta sataatuhatta äänestää ja mitä ne äänestää,en mene minkään porukan enemmistön mukana.
Saulia kyllä todennäköisesti tulen äänestämään,vaikkei kok ole vaikutusta tehnyt.
Aikoihin kuitenkin on ollut jämäkkä presidentti,joka myös mielipiteensä sanoo...tykätään siitä tai ei.
Ketkut?!?! en uuvatti myöskään ole ja aloitukseni perusteella toivoisin ketku väitteelle hieman perusteluja?
Luulisin maamme tarvitsevan hyvin toimeentulevien lisäksi meitä tavallisia"ketkuja"pitämään toimintoja yllä.
Arvostelun/vittuilun sijaan toivoisin mielummin järkeviä perusteluja miksi jatkossa äänestäisin persuja!?
JUU EIPÄ TAIDA OLLA MUUTAKAAN PUOLUETTA JOTKA VASTUSTAA MAAHANMUUTTOA JA HALUAA OHJATA NEKIN VARAT SUOMALAISTEN HYVÄKSI
Hyvä kysymys, mutta todella helppo vastata!
Masokismia esiintyy myös työväen piirissä.
Hyvä olisi, jos joskus rakentavaakin keskustelua ilman ääripäitä voitaisiin täällä/jossain käydä.
Kaikki kai provosoituu välittömästi kun kysymyksiä joku esittää!?
Tällä palstalla ei varmasti minkään puolueen "terävimmät" vaikuttajat pyöri,vaan luulisi kuitenkin joitain kuntatason vaikuttajia jokunen mukana olevan ja täytyisi asiallistakin kommentointia siten löytyä?
Luultavasti mikään puolue ei suomessa nostetta tarpeeksi saa täydellisellä ääriajattelulla ja niin persut kuin vasemmistokin pysyy takiaisena kunnes kuihtuu pois.
Kansan on vaikeaa äänestää populisteja. Suomessa on paljon hyviä puolueita mistä valita.
Juuri siksi että ovat populisteja, eli siis politiikan helppoheikkeja. Kannattjansakin kirjoittavat tikkukirjaimilla kun eivät muuta osaa.
Populisti ei halua muuttaa mitään vaan päästä osille kuvitellusta korruptiosta. Hyvin muistetaan kuinka säätiöt ja puoluetuki tuli sallituksi yhdessä yössä palstan pölhöille.
Aivan. Persuilu on mielisairaus.
Soinin aikainen kyllä oli täysin huuhaata, mutta nyt kun ketkut ovat siirtyneet sinisiksi uuvateiksi, niin persujakin voi jopa äänestää, ja jopa oikeinkin mielellään sen tekisin, mitä pikemmin, sen parempi.
Eli nykyinen pääministeri hiivattiin, ja Halla-aho tilalle.