Kohta voi jo paistaa torttuja

Ja pipariukkoja ja laittaa jouluvaloja <3
10123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Täytyy sanoa etten ole ollut jouluihminen enää vuosiin. Silloin joulu tuntui joululta kun lapset olivat pieniä. Joulu ei myöskään tunnu joululta jos ei ole yhtään lunta maassa.

Äänestä

Joulussa yksinäisyys korostuu.

Äänestä

Joulumieli on satumaista, sen voi tehdä milloin vain. Innostun siitä, koska se on niin luova voima. Hyvän tahtomisen ja tekemisen voima. Ai, se on jännä ja kiva asia! Jos joulumieli on kadonnut, se tarvitsee rakkautta herätäkseen
❤️ 📩💌😊

Äänestä
  • No ei siihen pitkä aika ole kyllä. Toivottavasti tulis sitä lunta.

    Äänestä

  • Kruununa kirjoitti:

    No ei siihen pitkä aika ole kyllä. Toivottavasti tulis sitä lunta.

    Se ei riipu materiasta.
    Se on todella hyväntahtoisuutta, sen olen nimennyt joulunhengeksi. Lapsenmieliset tajuavat heti, mistä kirjoitan. Se on heille niin tuttu asia. Aikuinen voi sen unohtaa, mutta helposti myös mieleen palauttaa 😊

    Äänestä

  • KaikkiOnMahdollistaSil kirjoitti:

    Se ei riipu materiasta.
    Se on todella hyväntahtoisuutta, sen olen nimennyt joulunhengeksi. Lapsenmieliset tajuavat heti, mistä kirjoitan. Se on heille niin tuttu asia. Aikuinen voi sen unohtaa, mutta helposti myös mieleen palauttaa 😊

    tunnistan tästä jotakin myös itsessäni; tykkään joulun touhuista ja valmisteluista ja omatekoisten joulukorttien lähettämisestä esim. Joulu ei tunnu rasittavalta pakkopullalta vaan kun ajoissa aloittaa pikku hiljaa niin pääsee hyvin joulun tunnelmaan mukaan :))

    Äänestä

Mutta vielä ihanempi m mies..💖💖

1Äänestä

Mulla on ikkunassa valoperhosia ja iltaisin palaa kynttilöitä. Tuo mukavaa tunnelmaa syksyiseen pimeään iltaan.

Äänestä
  • Mullakin on laitoin jo

    Äänestä

Joulu hössötys suorastaan ahistaa. En ole enää vuosiin joulua mitenkään viettänyt, on mennyt niin kaupalliseksi touhuksi. Toista ne oli joulut silloin 1960 luvulla, niissä jouluissa oli jotain hohtoa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


IhanaValoLämpö kirjoitti:

Ja pipariukkoja ja laittaa jouluvaloja <3

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu