Vertailuindeksit Nordean osakerahastoissa

Untamo444

Suuresti ihmetyttää, mitä nuo "vertailuindeksit" oikeasti ovat, joihin Nordean osakerahastoja verrataan. Esim. mulla on Nordea pohjoisamerikka-osakerahastoa. Tuottokuvaajassa esitetään indeksi, mutta kun vertaan sitä esim. S&P 500 tai DOW 30-indeksiin, niin joku tässä mättää. S&P 500 on esim. noussut yhtenään puolen vuoden aikana, mutta tuo mun rahaston vertailuindeksi on vaan laskenut.

Luulisi sen tavoitteena olevan indeksin muistuttavan kyllä S&P 500 tai DOW 30-indeksiä. Ja tiedän kyllä, että tama ko. rahasto on aktiivinen rahasto, mutta silti ihmetyttää näin suuren poikkeaman syntyminen tänä vuonna.

1

150

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hkuyh

      Tarkista, missä valuutassa indeksit lasketaan. Euromääräistä rahastoa pitää tietysti verrata euromääräiseen indeksiin. Onko sinun katsomasi indeksi dollareissa? USD/EUR valuuttojen arvojen vaihtelut ovat tänä(kin) vuonna vaikuttaneet suuresti tuottoihin.

      Toinen tarkistettava asia, onko osingot mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      117
      1534
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1357
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      148
      1164
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1020
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      40
      990
    6. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      113
      969
    7. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      59
      945
    8. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      924
    9. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      897
    10. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      881
    Aihe