Olen hyvinvointivaltion puolustaja

Mutta se tulisi palauttaa alkuperäiseen tarkoitukseensa eli turvaverkoksi huono-osaisille. Nyt siitä on muodostunut karkkikauppa josta saa velaksi. Lisäksi se paapoo niitäkin jotka pärjäisivät omillaankin.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sitähän hallitus yrittää kokoajan tehdä mutta kun siellä on niitä välistä vetäjiä,jotka kyllä pärjäävät omillaankin eikä heiltä voi ottaa euroakaan.

Äänestä
  • Aloittaja

    Yksi ongelma meillä on se että käsitetään edelleen valtion rahoittavan sosiaaliturvan ja muut tulonsiirrot. Ei se valtio mitään rahoita vaan kansalaiset jotka sinne maksavat veroja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


OikeistoSosDem kirjoitti:

Mutta se tulisi palauttaa alkuperäiseen tarkoitukseensa eli turvaverkoksi huono-osaisille. Nyt siitä on muodostunut karkkikauppa josta saa velaksi. Lisäksi se paapoo niitäkin jotka pärjäisivät omillaankin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu