mistäapuasaa

hävettää

mies 48v olen jännittänyt aina, kouluaikana oli hikoilu ja punastelu, nyt vanhempana käsien tärinä, onhan tää noloa kun pankki kortti ei satu lukulaitteeseen, käteis maksussa rahat tippuu lattialle, alle kirjotus ei onnistu, mistä olis apua.

3

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vertaistukea

      Moi. Laitatko anonyymin s-postiosoitteen, johon voisin vastata. On mm. vertaistukiryhmiä ym.

    • Sostilanteidenjännittäjä

      Hei, olen 46 vuotias nainen ja kärsinyt jännittämisestä ja sosiaalisten tilanteiden pelosta jo lapsesta saakka. Onneksi hain apua ajoissa. Varaa aika psykiatrian poliklinikalta ja kerro rohkeasti puhelimessa mikä sinua vaivaa. He osaavat asiansa jo ajanvarauksessa ja vaikka se ensimmäinen kerta on se ehkä kauhein se helpottaa. Muista, että sinulla on oikeus vaihtaa lääkäriä jos et tunne itseäsi kuunnelluksi. Älä jää enää yksin tämän asian kanssa. Halaukset!

    • Sostilanteidenjännittäjä

      Itse en muuten ole pystynyt menemään mihinkään ryhmiin koska jännittäminen on niin pahaa ja aluksi pelkäsin että melkein pakottavat minut sinne mutta näin ei käynyt. Psykiatrit eivät pakota mihinkään ja he tietävät tämän sairauden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3956
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1879
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1354
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1286
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1165
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1021
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      894
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      881
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      872
    Aihe