Kanin liikaruokinta

VictorPrincess

Hei. Ystävälläni on kaksi kääpiökania ja omasta mielestäni hän ruokkii niitä liikaa.
Kaneilla on aina kun hänen luonaan käyn, niin molemmilla pupuilla häkin ulkopuolella omat kupit vettä, omat lautaselliset pellettiä ,(varmaan joku 6 ruokalusikallista per lautanen) molemmilla omat lautaselliset salaattia (kylmää salaattia) ja omat näkkileivät.
Häkeissä puolestaan on: kupilliset pellettiä (5 ruokalusikallista), porkkana, 4 palaa leipää (valeaa ja tummaa) ja heinää ja pullot vettä
Onko tämä liikaa ruokaa pikkuisille pupuille? (ja tiedän että hän ruokkii näin kanejaan JOKA PÄIVÄ)
Molemmat kanit ovat selvästi ylipainoisia ja molemmat lakkaavat mustia pieniä, haisevia papanoita ja pissaaat todella vähän

Mitä kaneille käy jos ne syövät näin paljon?
Miten voisin auttaa ystävääni, joka ei kuuntele minua vaan suuttuu jos yritän neuvoa häntä.

Onko teistä oikein soittaa eläinsuojeluun lemmikkien hoidosta, jos se on tälläistä, vai onko se ylireagointia?

Neuvokaa minua, haluan auttaa niitä pupuja ja heidän omistajansa

4

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pupuparat

      Jos olette alailäisiä, niin yritä vedota hänen vanhempiinsa. Tuo johtaa vaan kanien ennenaikaiseen kuolemaan, vastaa samaa jos ihminen söisi kasapäin pitsaa, hamppareita ja ranskiksia per päivä.
      Jos että ole, niin yritä vielä jutella asiasta ystävällesi, varoita että kanien elin-ikä lyhenee tosi paljon. Jos meno jatkuu niin sitten soittaisin eläinsuojeluun.

      • VictorPrincess

        Alaikäinen hän ei ole, täytyy vielä varmaan yrittää puhua vaikka se ei ole aiemmin toiminut


    • Zedä

      Olet oikeassa. Kanin ruokinnan tärkein osa on heinä, jota kanin pitäisi syödä ainakin 90% ruokavaliostaan. Sopiva määrä pellettiä kanille on noin 1rkl/painokilo, eli kääpiökanille todennäköisesti 1 tai 2rkl. Leivän ja muiden viljapitoisten herkkujen pitäisi sisältyä tähän määrään.

      Oikein syövän kanin papana on vaalea, kuiva ja heinäinen, kuten tässä kuvassa:
      http://www.actionforrabbits.co.uk/wpimages/wp6fdc2630_05_06.jpg

      Jos kani syö liian vähän heinää, kani altistuu voimakkaasti suolen toiminnan häiriöille, jotka johtavat helposti kuolemaan. Heinän syöminen myös kuluttaa kanin takahampaita oikein. Jos heinää ei kulu, kanille voi muodostua kipeitä piikkejä takahampaisiin (niitä ei näe itse suuhun katsomalla vaan kani pitää rauhoittaa tarkastukseen). Pahat piikit voivat johtaa siihen että kani lopettaa lopulta syömisen kokonaan. Monesti kani saattaa ensioireena piikeistä vähentää heinän syömistä, ja jos omistaja ei ymmärrä viedä kania tarkistukseen, saattaa hän alkaa antaa kanille enemmän muuta ruokaa, jolloin hampaat kuluu entistä vähemmän ja piikit pahenee. Kaverisi kanien ruokavaliota korjattaessa on ensiarvoisen tärkeää myös tehdä hammastarkastus ettei piikkejä ole muododstunut. Heinän tulee myös olla laadukasta, paksukortista ja muutenkin kanin mielestä hyvin maistuvaa, että sitä tulee syötyä tarpeeksi :)

      Jos kaverisi ei vakuutu sanoistasi, kannattaa tosiaan pyytää tarkastajat tai esim SEY:n eläinsuojeluneuvoja paikalle
      https://www.sey.fi/seytoimii/elainsuojeluneuvonta
      Tilanteessa ei välttämättä ole mitään mihin voi suoraa puuttua kun heinääkin on kerran tarjolla, mutta he voivat kuitenkin ainakin jutella kaverillesi ja yrittää saada ymmärtämään :)

      Kiitoas että jaksat kantaa huolta hänen pupuistaan! <3

      • VictorPrincess

        Kiitos neuvoista ^^


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      154
      3325
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2637
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2574
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      120
      2399
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1711
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      172
      1579
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      37
      1285
    Aihe