Kymmenellä markalla sai aikamoisen pussin irtokarkkeja, eikä pommivyö kuulunut Suomen kansallispuku valikoimaan. Voi niitä aikoja.
:).
Kaipaatko markka-aikaa?
12
196
Vastaukset
Olihan Suomi aika "harmaa", mutta monet asiat olivat silti mielestäni paremmin. Toisaalta ihmismielellä on jännä taipumus haikailessaan nostaa esiin vain hyviä muistoja ja työntää huonot syrjään. Aika kultaa muistot.
- j.penni
kaipaan kyllä markkaa, mutta en sitä aikaa.
Olisihan se kieltämättä kivempi saada kuukaudessa palkkaa kymmeniä tuhansia, tuhansien sijaan. Hinnat kuusinkertaistuivat euron myötä. Lisäksi joku unohti mainita, että Eurostoliittoon mentäessä myös työmarkkinat yhdistyvät, joka tarkoittaa pitkässä juoksussa Suomen palkkatason mukautumista halvempien maiden tasolle.
Henkilökohtaisesti en keksi yhtäkään hyvää asiaa, joka on seurausta eurosta. Lohdullista kuitenkin lienee, että Euroopan unionin kohtalo tulee olemaan sama kuin esikuvallaan Neuvostoliittolla.- Sulanutvalutta
Onnii kirjoitti:
Olisihan se kieltämättä kivempi saada kuukaudessa palkkaa kymmeniä tuhansia, tuhansien sijaan. Hinnat kuusinkertaistuivat euron myötä. Lisäksi joku unohti mainita, että Eurostoliittoon mentäessä myös työmarkkinat yhdistyvät, joka tarkoittaa pitkässä juoksussa Suomen palkkatason mukautumista halvempien maiden tasolle.
Henkilökohtaisesti en keksi yhtäkään hyvää asiaa, joka on seurausta eurosta. Lohdullista kuitenkin lienee, että Euroopan unionin kohtalo tulee olemaan sama kuin esikuvallaan Neuvostoliittolla.Otappa huomioon palkkakehitys ja hintojen nousu. Ei hinnat lähellekkään kuusinkertaistunut kaikissa, korkeintaan ihmisten mielikuvissa ja työsuorituksissa .Ruoan hintahan laski kun euroon mentiin. Moni asia on nyt halvempaa kuin markkaaikana. En kaipaa markkaa, epävakaata valuuttaa. Vanhoja aikoja kaipaan. Nykyrahassa euro suhteessa markkaan on 1€/5.06 mk.
Sulanutvalutta kirjoitti:
Otappa huomioon palkkakehitys ja hintojen nousu. Ei hinnat lähellekkään kuusinkertaistunut kaikissa, korkeintaan ihmisten mielikuvissa ja työsuorituksissa .Ruoan hintahan laski kun euroon mentiin. Moni asia on nyt halvempaa kuin markkaaikana. En kaipaa markkaa, epävakaata valuuttaa. Vanhoja aikoja kaipaan. Nykyrahassa euro suhteessa markkaan on 1€/5.06 mk.
Esimerkiksi kilo konetiskiainetta irtosi kymmenen vuotta sitten 2,67 eurolla. Nyt siitä saa pulittaa 8,06 euroa. Kahvipaketin sai maaliskuussa 2002 2,41 eurolla. Nyt sen saa 4,38 eurolla. Hinta on noussut 82 prosenttia. Kananmunat (sikäli kuin niitä edes kaupoista saa) ovat kallistuneet 74 prosenttia kymmenessä vuodessa. Lottorivi maksoi vuonna 2002 0,60 euroa. Nyt se maksaa euron. Hintaa on tullut lisää 67 prosenttia. Yhtä paljon on kallistunut vakiorivi. Vertailu vuodelta 2012.
Mikä oli halvempaa markka-aikana? Asumisesta ruokaan, kaikki on kallistunut suhteessa enemmän siihen mitä palkat ovat nousseet.
- oravannahkamies
Kaipaan oravannahka aikaa.
- lälläperSeet
Rasvapommivyö(tärö) kuuluu nykyisin lähes jokaisen perSun vyötärölle. Mitään uutta ei siis ole tapahtunut pommirintamalla markka-aikaan verrattuna. Sossutuet riittävät kuitenkin nykyisin paremin kaljaan, sipseihin, jätti-limuihin ja jätti-karkipusseihin. Siis kaikkeen mitä perSu tarvitsee elääkseen yltäkylläistä ja laadukasta elämää. Niillä jaksaa vihapuhua.
Miksi oletat kaikkien olevan heti Persuja, jos esittää kritiikkiä suurta ja mahtavaa Eurostoliittoa kohtaan tai kritisoi maahanmuuttopolitiikkaa? Henkilökohtaisesti olen nojaillut aina vasemmalle, mutta alan kallistumaan pakon edessä muualle.
- moSSen_haju
Onnii kirjoitti:
Miksi oletat kaikkien olevan heti Persuja, jos esittää kritiikkiä suurta ja mahtavaa Eurostoliittoa kohtaan tai kritisoi maahanmuuttopolitiikkaa? Henkilökohtaisesti olen nojaillut aina vasemmalle, mutta alan kallistumaan pakon edessä muualle.
PerSut ovat äärivasemistolaisia. Stalinisteja. Hitleri olisi kaasutanut nuo mongoolit, mutta Stalinille perSut olisivat kelvanneet eliitiksi karvoineen paSkoineen.
Kaikenlaiset ääriliikkeet ja ajattelumuodot ovat tyypeille, jotka tykkäävät lokeroida ihmisiä. He eivät kykene itsenäiseen ajatteluun, joten heitä on helppo käyttää hyväksi muiden toimesta. Hyödyllisiä hölmöjä.
- jostarkastelet
moSSen_haju kirjoitti:
PerSut ovat äärivasemistolaisia. Stalinisteja. Hitleri olisi kaasutanut nuo mongoolit, mutta Stalinille perSut olisivat kelvanneet eliitiksi karvoineen paSkoineen.
puolueita tarkemmin et tule löytämään eroja kuin nimessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283426- 973196
- 763024
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim732977"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532891Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862678- 352480
- 572351
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432215- 881982