Maailma olisi paljon parempi paikka

jos ihmiset kasvaisivat ulos ajatusmallista "mitä muut ajattelevat", eivätkä antaisi sen ohjata elämäänsä (tahtoen tai tahtomattaan). Tarkoitan tietenkin tällä vain kaikkea laillista toimintaa kuten; pukeutumista, harrastuksia, työtä, koulutusta, suhteita jne. Kaikkea mikä kuuluu normaaliin elämään.

En halua uskontoa kenellekään tuputtaa, mutta yksi hieno asia siinä omakohtaisesti koettuana on se, että se avaa tietyllä tapaa omat silmät ja antaa mahdollisuuden tarkastella itseään kriittisesti. Sitä löytää itsestään ei niin positiivisia ominaisuuksia kuten; vahingonilo, viha, katkeruus, riippuvuudet jne. Jokaisesta ihmisestä nämä ominaisuudet löytyvät, kuten myös hyvät ominaisuudet. Ne ominaisuudet voittavat kumpia ruokkii enemmän.

Ja kun avaa silmänsä "todellisuudelle", hyviä asioita alkaa tapahtumaan. Uskomattomia tapahtumia, joille ei löydy mitään järkevää selitystä.

Elämä on unta,
välillä heräämme miettimään sen tarkoitusta.
Saamatta vastausta suureen kysymykseemme,
tyydymme kompromissina kääntämään vain kylkeä.

:).

10

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämän-potkunyrkkeilyä

      No jos nyt menisin ja tekisin muista ihmisistä piittamatta, niin en usko että pitkällä aikavälillä sillä olisi mitään hyviä seurauksia. Parempi että tyydyn siihen mitä minulla on, enkä tavoittele liikoja.

      Ajatuksena kirjoituksesi on kaunis, käytännössä voi olla hankalampaa :)

      • Elämänmuotti

        jos on tilanteessa, jossa omat toimet satuttavat muita, lienee parasta pysyä muotissa.


      • potkunyrkkeilyä
        Elämänmuotti kirjoitti:

        jos on tilanteessa, jossa omat toimet satuttavat muita, lienee parasta pysyä muotissa.

        Välillä sitä tulee satutettua muita, vaikkei tahtoisi. Tilanne on se että johonkuhun sattuu teen niin tai näin. Ajattelenko silloin lähinnä vain itseäni, ja teen niin kuin minulle on parasta?


    • lflfffffö

      Mielestäni maailma olisi parempi paikka jos paska valuisi kaikkien päälle tasaisesti ja vaihtaisi myös suuntaa. Tällähetkellä se valuu vain johtajilta tavallisen kansan päälle plus jokaisen henkilökohtaiset sairaudet siihen päälle.

      • MistäTiedätMinkälaista

        Johtajien elämä on kulissien takana? Se voi olla täyttä paskaa vaikka julkisivu on kunnossa.


    • Jos toisia kohtelee ja heistä puhuu ystävällisesti ja kunnioittavasti, ei yleensä tarvitse pelätä, mitä mieltä he mahtavat sinusta olla. Toisinaan saattaa kohdata ikäviä ihmisiä tai tuomitsevia mielipiteitä. Silloin on syytä muistaa, etteivät heidän purkauksensa välttämättä johdu sinusta tai siitä, mitä olet tehnyt tai jättänyt tekemättä. Niin ja jokainen meistä myös mokaa. Silloin muissa heräävät negatiiviset tunteet tai ajatukset voivat olla ihan ymmärrettäviä. Tärkeintä on silloin tajuta, ettei häpeän tunteeseen tarvitse jäädä vellomaan loputtomiin.

      • aika.monesti

        ihmiset puhuvat seläntakana ihan jotain muuta mitä antavat ymmärtää kasvotusten. Aivan sama kuinka kunnioittavasti ja ystävällisesti heitä kohtelee, tälläisiä ihmisiä löytyy aina.


      • aika.monesti kirjoitti:

        ihmiset puhuvat seläntakana ihan jotain muuta mitä antavat ymmärtää kasvotusten. Aivan sama kuinka kunnioittavasti ja ystävällisesti heitä kohtelee, tälläisiä ihmisiä löytyy aina.

        Se on kyllä aivan totta. Tuollaiset ihmiset joita kuvasit ovat niitä tavallaan heikoimpia ihmisiä negatiivisessa mielessä. He ovat juuri niitä oman edun tavoittelijoita. Haluavat että toinen asetetaan huonoon valoon valehtelulla ja liioittelemalla jotain asiaa. Näin he itse olisivat toisten silmissä ylempänä sinua ja mukamas parempia ihmisiä. Todellisia energian viejiä konsanaan.


      • jotenkin.näin
        Birjushka kirjoitti:

        Se on kyllä aivan totta. Tuollaiset ihmiset joita kuvasit ovat niitä tavallaan heikoimpia ihmisiä negatiivisessa mielessä. He ovat juuri niitä oman edun tavoittelijoita. Haluavat että toinen asetetaan huonoon valoon valehtelulla ja liioittelemalla jotain asiaa. Näin he itse olisivat toisten silmissä ylempänä sinua ja mukamas parempia ihmisiä. Todellisia energian viejiä konsanaan.

        pointtini oli se, että vaikka mukautuisi mihin tahansa muottiin, koskaan ei voi miellyttää kaikkia ja aina löytyy jotain vikaa (haukuttavaa). Parempi siis olla mitä on, välittämättä siitä mitä kukaan ajattelee.


    • Kyllä joissakin asioissa on vaan mukauduttava, vaikka sisimmässään tuntee ettei kaikki olekaan ihan siten kuin se mukautumista haluava etsii.
      Välttää ylimääräiset konfliktit olemalla ns. samaa mieltä, vaikka oma tunne ei myötääkään sitä johtoajatusta minkä joku on luonut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      218
      2498
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2109
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      317
      1847
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      95
      1605
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1495
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1240
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1121
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      1006
    Aihe