Mistä löytyisi hyvä julkisen puolen sisätautilääkäri, jolta voisi saada t3-lääkityksen tyroksiinin rinnalle? Joku joka oikeasti tietää asioista, eikä väitä, että alhainen tsh olisi ongelmallinen, vaikka muut arvot väitteissä, eikä ole liiketoiminnan oireita, vaan vointi paras niillä arvoilla. Tsh on alentunut kilpirauhaslääkityksillä lähelle nollaa.
Voiko vaihtaa terveysasemaa muualle Suomeen? Milloin voi taas vaihtaa terveysasemaa sen jälkeen, kun vaihdettu?
Haluaisin säästää kustannuksissa ja käyttää siksi julkista. Myös Kela tukee paremmin julkisen terveydenhuolloin kustannuksissa.
Yksityisten lääkäreiden kanssa ei ole ollut ongelmia lääkitysten kanssa, vaan ovat osanneet asiansa. Vasta sain hylätyn päätöksen julkiselta. Synteettisten T3-valmisteen haluaisin eläinperäisen tilalle, koska se kuuluu Kelan tuen piiriin. Nykyiset kilpirauhaslääkkeeni maksavat muiden lääkkeen hankinnasta tulevien vuosittaisten kustannusten lisäksi n. 145€ kuussa, eivätkä ne kerrytä edes vuosittaista maksukattoa... voin tietysti hakea sen t3-lääkkeen yksityiseltä, mutta näin pienituloisena hoidettaisin mielummin itseni julkisella. Minulle ei jäänyt yhtenä kuukautena kilpirauhassairauden hoidon yksityislääkärikustannusten ja pakollisten kuukausittaisten laskujen jälkeen yhtään rahaa edes ruokaan tai kaikkiin laskuihinkaan, enkä saanut Kelalta lisätukea, vaikka ei ole ollut minun syy, etten ole saanut julkiselta puolelta hoitoa, olen hakenut sitä vuosia...
Mistä löytää hyvän julkisen p. sisätautilääkärin?
3
189
Vastaukset
- Ulkomaille_hoitoon
Terveysasemaa kunnan sisällä, ja terveyskeskusta eli mennä toiseen kuntaan hoitoon, voi vaihtaa kerran vuodessa. Tämä on oikeus, sitä ei taritse anoa vaan ilmoitus riittää. Pitää ilmoittaa sekä entiseen terveyskeskukseen että uuteen että vaihtaa. Netistä löytyy valmiita ilmoituslomakkeita, niitä ei ole pakko käyttää vaan voi ilmoittaa millä tavalla haluaa, mutta lomakkeessa on mukana kaikki tarpeellinen, joten mitään ei unohdu. Pitää muistaa ilmoittaa omat yhteystiedot, henkilötunnus, puhelinnumero jne. Mitään syytä ei kysytä eikä sitä tarvitse ilmoittaa.
Vaihto on voimassa vuoden kerrallaan. Sitä ei siis voi purkaa ennen kuin vuosi on kulunut. Kaikki muukin hoito siirtyy vaihdossa, vaikkapa hammaslääkäri ja fysioterapeutti, eli vaihdon jälkeen kaikki hoito on ainakin vuoden ajan uudessa terveyskeskuksessa. Kiireelliseen hoitoon tietysti pääsee myös siinä entisessä paikassa.
T3 hormonia et varmaankaan Suomessa saa julkiselta. Vaikea saada yksityiseltäkään. Syy on tietysti ilmeinen eli nämä Valviran ja Endokrinologiyhdistyksen masinoimat oikeudenkäynnit.
Kehotan liittymään Suomen kilpirauhaspotilaat nimiseen yhdistykseen (ei liitto vaan yhdistys), sitä kautta saat informaatiota. Yleensä joutuu menemään ulkomaille hoitoon tämän Suomen tilanteen johdosta. Tai muuta Ruotsiin tai Norjaan, niin tilanne on jo ihan toinen. Suomi ei ole hyvä maa kilpirauhaspotilaille.- kiinnostunut.taho
Endoyhdistys kysyy samaa kuin aloittaja. Usuttaakseen valviran kimppuun.
- rtrt
Huomioi: Julkiselle sisätautilääkärille täytyy saada lähete terveyskeskuksesta.
Ei niihin pääse suoraan. Jos saa lähetteen, hoitotakuun puitteissa kuuden kuukauden sisällä voi päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859