Tulipa kierrettyä Lieksassa tarjolla olevia vapaita asuntoja. Niitä on runsaasti, mutta törkein oli yksi kerrostaloasunto Mähköllä , jossa alatasanteella oli kaksi kuollutta russakkaa toivottamassa uusia asukkaita terveTulleeksi. Kuinkahan oletatte meidän asiaan suhtautuneen, kun vielä havaitsimme yhden elossaolevan vinttaavan kohti sähkökaappia.
Asuntotarjonta Lieksa
AsuntoaHaetaan
7351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Yritätkö köyhä nostattaa rasistista keskustelua.
Mikäs yhteys tehtyllä havainolla on rasismiin.
Osannetko selittäää kommenttisi.
Russakat oli ja ilmeisesti ovat siellä vielläkin. Ja ei liene mainosmielessä toivotttamassa uusia asukkaita lähiöön.
Aloitus on jo vuosien vanha tarina Mähkön kerrostalojen russakoista. Tällä kerralla aloitus on jo aivan tarpeeton, koska asiaa käsiteltiin jo jokaisen palstalaisen ja myös asiantuntijoiden voimin. Silloin viitattiin russakoiden liittyneen jotenkin maahanmuuttajiin, josta tuo aloituksen rasistinen sävy johtuu. Kannattaa kysyä asuntojen omistavalta taholta tarkempia tietoja aiheesta. Täällä sen ruotiminen on turhaa ja tarpeetonta vahojen asioiden pöyhimistä.
Tuo aloitus kylläkin pitää paikkansa.
Toivon mukaan poismuuttaneet maahanmuuttajat maksaa tuon yhden rappukäytävän myrkytysoperaation Mähköllä.
Tyhjä sitä on salailla ja painaa villaisella. Ja tuota idioottimaista rasismikorttia keskusteluun tuoda. Nämäkin russakat levisi tuohon kerrostaloon yleisientilojen kautta. Pesutuvassa pestiin ja kuivatettiin lähialueiden maahanmuuttajien vaatteet lähes päivittäin. Siellä toimi yritysluontoinen pesulapalvelu aamusta iltaan hyvällä katteella.
Ilmeisesti tuo aloitus koskee tuota samaista kerrostaloa, jossa myrkytyksiä on tehty lähiaikoina. Ja todennäköisesti tehdään vielä jatkossakin.
Vai sellainen tapaus aloittajalla tällä kertaa. Oliko hiki kun heräsit?
Normaalia ihmisten kirjoittelua, miksi rasismikorttia heilutellaan noin herkästi.
Tais olla normaali As Oy talo jossa oli noita russakoita. Kyselkää Lieksan isännöitsijöiltä noista russakoista. Ei haluta puhua koska kun yksityinen myy russakkatalosta osakettaan niin ei löydy ostajia.