Tietääkö kukaan mistä voisi ostaa kia seed autoon vararenkaan .Nyt autossa on joku kompressori ja vaahtopullo.
Delta autossa vararengas maksaa 2500 euroa
vararengas
13
4871
Vastaukset
- Jalba
Vai että maksaa 2500 euroa. Muhahahahahahahahahahaaa. Nyt en taida tuota uskoa.
- kiianmies
Sitä se ikä teettää tuli yksi nolla liikaa tietenkin hinta on 250 euroa
- rengastapukkaa
Onko rengasliike tuttu paikka?
- tehthetheh
Purkaamoilla noita vararenkaita sitten vinot pinot ja sitten hiukan jykevämpää autoa jos kovin huonot tiet.
- sdkfkslddkljfksd
Sopiiko sinne kesä- tai talvipyöristä yksi mukaan?
Itselläkin Kia Rio eikä ole varapyörää, tunkkia tai edes pyöränmutteriavainta mukana, pelkkä kompura ja paikka-ainesarja. Onneksi on yhden vanhan Mazdan jäämistöä varastossa niin on hyvä pyöränmutteriavain ja tunkki veiveineen. - kiianmies
Ei sovi vararengas tilaan normaalikokoinen rengas.rengastila on matala ja sinne sopii
vain vararenkaaksi tarkoitettu matalampi ja täyskuminen rengas - vaarienPaniikit
Mihin sitä vararengasta tarvitaan? Olen ajanut autoa säännöllisesti jo kohta 40 vuotta ja kertaakaan en ole tarvinnut vararenkaaseen turvautua. Kerran 80-luvulla oli rengas tyhjentynyt huoltiksen pihassa päiväparkissa, koska kesärengas oli laitettu huonokuntoiselle vanteelle.
Nyt on puhelimet ja avun saa usein jopa ilmaiseksi.- oikeasti.80lla.elänyt
Nulikka, puhelimet oli kyllä keksitty jo 80-luvullakin, oli jopa matkapuhelimia, NMT ja ARP ainakin.
- EnnenOliKaikkiHyvin
Nero setä. Oliko kaikilla 80-luvulla Nmt tai Arp autossa mukana. Mieti taaksepäin jos muistat, koska matkapuhelin yleistyi joka Jampan ja tädin vakiovarusteena.
- Suojakaljaauttaa
Minä olen sitä koulukuntaa että vaihdan mieluummin varapyörän alle kuin jään odottamaan apuja puhelimen perästä, joka saattaa virka-ajan ulkopuolella A) kestää jonnin verran aikaa B) maksaa sen verran reippaasti että sillä rahalla kustantaa autoon rengaskerran tai kaksi.
Muutaman kerran on rengas tarvinnut vaihtaa tien päällä. Viimeisin muutaman vuoden takaa, sen verran oli tyhjä rengas kerennyt pyörähtää alla että kyljessä oli reikä. Paikkavaahto/kompurakombinaatio olisi ollut turhaa hommaa. Kello oli hieman yli kuusi illalla. Varapyörä alle , n 15 minuuttia ja siitäkin isoin osa oli irroitella koirahäkki takapaksista ja laittaa takaisin, ja matka jatkui. Toki sillä kottikärryn renkaalla mutta mitä välii, vaimo ajoi sillä itse ehdin ottaa suojakaljan :D
Työjutut on sitten erikseen. Iittalan Shellillä olen joskus odottanut Vianorin sälliä ja uutta eturengasta kolme tuntia, Tuuliruusun pihassakin takarenkaan vaihtoa pari tuntia. - SenPitiToimiaTeoriassa
Suojakaljaauttaa kirjoitti:
Minä olen sitä koulukuntaa että vaihdan mieluummin varapyörän alle kuin jään odottamaan apuja puhelimen perästä, joka saattaa virka-ajan ulkopuolella A) kestää jonnin verran aikaa B) maksaa sen verran reippaasti että sillä rahalla kustantaa autoon rengaskerran tai kaksi.
Muutaman kerran on rengas tarvinnut vaihtaa tien päällä. Viimeisin muutaman vuoden takaa, sen verran oli tyhjä rengas kerennyt pyörähtää alla että kyljessä oli reikä. Paikkavaahto/kompurakombinaatio olisi ollut turhaa hommaa. Kello oli hieman yli kuusi illalla. Varapyörä alle , n 15 minuuttia ja siitäkin isoin osa oli irroitella koirahäkki takapaksista ja laittaa takaisin, ja matka jatkui. Toki sillä kottikärryn renkaalla mutta mitä välii, vaimo ajoi sillä itse ehdin ottaa suojakaljan :D
Työjutut on sitten erikseen. Iittalan Shellillä olen joskus odottanut Vianorin sälliä ja uutta eturengasta kolme tuntia, Tuuliruusun pihassakin takarenkaan vaihtoa pari tuntia.Jos rengas on kerennyt jo hajota ja vannekin ottanut osumaan niin kannattaako sen takia enää jäädäkään mihinkään korpitaipaleelle odottelemaan tiepalvelua, rengas ja vanne on jo mennyt paskaksi jokatapauksessa niin nilkuttaa vaikka hitaasti lähimmälle huoltoasemalle tms. odottelemaan merkin tiepalvelua, tuokoot kokonaan uuden rengas-vanne setin, tilapäisvarapyörän tai keksikööt jotain muuta kun kerran on pitänyt viedä varapyörät autoista, ottakoot perkele vastuunkin siitä sitten!
Mitenkähän nämä vararenkaattomat autot pärjäilevät sitten vanhoilla päivillään kun merkin tiepalvelut yms. on lopetettu...
Perkele että menee koko ajan yhtä typerämpään suuntaan koko maailma kun tällaisia käytännön elämälle vieraita hommia otetaan käyttöön miettimättä yhtään pidemmälle.
- Ceedisti
Käy, tai tilaa kotiin takuupurkaamolta.
- Pullero
Eikö kia picanton vararengas käy muka takaposii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 665180
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai574617Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1234569Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3381897- 851523
- 921484
- 2351370
- 3231097
- 200971
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.51903