Kun ostaa polttoainetta automaatilta, täytyy ensin valita rahasumma 20 .... 60 ...90 Eur jne. Tämä menee katevaraukseksi tililtäsi, vaikka valittuasi esim, 60 Eur ostat vain 30 eurolla. Miksi näin, miksei katevaraukseksi mene vain se ostettu määrä? Kenen tilillä se ylimääräinen kasvaa korkoa? Näin kuukauden vaihtuessa minulla eläkeläisellä sattuu tässä kuussa olemaan aika tiukka tilanne ja eläke tulee 1. päivä. Tällä kertaa 2. päivä maanantaina, koska viikon loppuun sattuessa eläkkeen maksua siirretään seuraavaan arkipäivään (työelämässä oli muuten toisin päin eli edeltävään arkipäivään). Tuo 30 Euroa olisi tarpeen ruokaan ennen maanantaita, vaikka kyllä selviän. Asia on periaatteellinen ja minusta täysin väärin. Tankakuspisteiden pitäisi muuttaa järjestelmän ohjelmointi siten, että katevaraukseksi tulisi vain ostettu summa, kuten muissa kaupoissa, joilla on katevaraussysteemi. Sitäkään en tiedä, mistä se tulee , kun joskus on ja joskus ei.
Polttoaineen osto automaatilta
OikeaKatevaraus
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tililtäsi veloitetaan vain se rahamäärä, jonka se tankkaamasi polttoaine maksaa. Siitä maksupäätteeltä voit ottaa kuitin tankkauksen jälkeen. Kuitista näet, että tiliäsi on veloitettu vain se summa, mitä tankkaamasi polttoaine maksoi. Katevaraus tarkoittaa sitä, että valitsemasi summa riittää tankkaustarpeeseesi.
Kyllä tiedän, että oikea summa laskutetaan. Mutta en voi käyttää sitä rahaa, joka on katevarattuna. Se voi olla päällä useamman päivän. Eläkkeen tulon läheisyydessä saattaa haitata, koska tilillä ei ole kokonaisuudessan paljon rahaa. Siis miksi käyttämätöntä rahaa ei saa käyttöön. Siitä on kysymys!