Kaikesta päätellen alkoholiprosentti on verrattomasti isompi asia kuin työttömyysprosentti. Siis kun asioita käsitellään eduskuntalähtöisesti niin silloin toimitaan tärkeysjärjestyslähtöisesti. Tämän sanoin mielipidelähtöisesti. Kaikki on nykyään niin asiakaslähtöistä tai muuten vaan lähtöistä.
Vastaukset 6
Lähtöisyys on tosiaan tärkeää. Nykyisin on oltava myös vapauslähtöinen. 4,7 vai 5,5 prosenttia? Valinnassa noiden välillä on kyse vapaudesta. Kuka myöntää vastustavansa vapautta?
- prosentit_kunniaan
Alkoholiprosenttiin kompromissi on keskiarvo: (4.7 5.5)/2 = 5.1
Työttömyysprosenttiin kompromissi on "korkea". - PieniPiruVasempaan
Alkoholiprosenttiin on helpompi vaikuttaa hallituksen toimin.
Olen sitä mieltä, että asioita pitää tehdä samanaikaisesti. Se, että jotkut pohtivat alkoholiprosenttia ei vähennä työpaikkojen tarjontaa ja toisinpäin. Olsi aika surkeaa, jos kukaan ei saisi tehdä mitään ennen kuin tärkein asia on tullut kuntoon.
Globaalisti se tarkoittaisi sitä, että ennen kuin Las Vegasin ampujan uhrit on hoidettu, ei meillä jaettaisi postia :D - merimies_on_erimies
Kun tärkeitä asioita ei osata hoitaa niin hoidettakoon sitten niitä asioita joihin ymmärrys riittää. Prosentin käsite on sitten niitä ylätason asioita. Ja tietysti myös viranhaltijoiden virkanimikkeet.
Oma ehdotukseni esimies-nimikkeelle on esinahka, hänenhän tulee suojella alaistaan. - Esitys
saa tukeni. Esinahka on osuva termi. Monessa tiimiorganisaatiossa on eletty ilman esimiehiä. Samoin monen kulttuurin miehet tulevat toimeen ilman esinahkaa.
- nollatoleranssi_
Eduskunta ei ole osuvin ilmaisu ko. poppoolle, mieluummin tauskunta (tai taustakuoro). Päätöksiä pitäisi tehdä mutta lauletaan vaan hallelujaa ja kiistellään kumpi ompi parempi, neljäpisteseiska vai viisipisteviisi. Elämä pyörii gallup-prosenttien perässäjuoksemisen merkeissä. Irwin lauloi aikoinaan että "kaikki pitäis kerralla erottaa" ja "kaksisataa kertaa nolla on nolla"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.382899- 102875
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei195687- 80670
- 66637
- 50635
- 35614
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 62606
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48567