Löysin vastikään perunapellosta kivikirveen, joka on todella siistiä työtä. Se on malliltaan 19 cm pitkä poikkikirves, jonka toinen pää on hiottu koveraksi ja toinen pää lattateräksi. Kiviaines on ensiluokkaista ja kiven viivasuorat juonteet seuraavat millin tarkasti esineen pituussuuntaa, jolloinka saadaan kiven päihin suurin iskukestävyys. Taitaisi monelta nykyajan ihmiseltä jäädä tekemättä tuon tasoinen aikaansaannos kivikautisin menetelmin ja mistä löytää edes yhtä laadukasta kivimateriaalia.
http://aijaa.com/wU62b4
Kerääkö kukaan muinaismuistoesineitä?
6
242
Vastaukset
- samataas
Kuten kuvasta ilmenee, kiven kulmat ovat hieman saaneet iskuja maanmuokkausvälineistä tuhansien vuosien aikana, mutta työn laatu ja taso on säilynyt loistavasti tuleville sukupolville. Seuraavassa kuvassa on esineen sivuttaisprofiili, josta ilmenee, että päät on hiottu suipoiksi, kiven toinen puoli on hiottu suoraksi tasopinnaksi, mutta toinen puoli on kauniin kupera koko matkaltaan ja suippenee kärkiä kohti.
http://aijaa.com/OednTi - jatkumoa
Tässä kuva vielä kiven kaarevalta puolelta, jossa näkyy pituussuuntaisia yhdensuuntaisia juovia kivimateriaalissa.
http://aijaa.com/JnaUlu - niinluulisin
Voi vain kuvitella, miten kiven hionta on suoritettu märkähiontana sileää rantakalliota vasten edestakaisin liikkein ja toisen pään kovera osuus taas kallion seinämässä ollutta palkomaista uloketta hyödyntäen. Homma on voitu tehdä myöskin kuivalla maalla sileän peruskallion syvennykseen kertyneen sadeveden avulla tai vettä on voitu kantaa jostain purosta eläimen virtsarakolla. Kirveenterän aihio on ilmeisesti taitettu liuskekiven reunasta kiviaineksen juovien suuntaisesti kapeassa kallionhalkeamassa, jolloinka se on haljennut kuin näkkileipä.
- tutkinut
Kyllä kivikautisia kirveitä keräillään ja niitä on myynnissäkin esim. tori.fi sivuilla. Ei kuitenkaan noin hienoa. Hinnat ovat melko korkeita, kun ikää on tuhansia vuosia.
- kasvain
Melko tarkkaan saman mallisia on löytynyt ennenkin.
http://suomenmuseotonline.fi/fi/kohde/Arkeologian osasto/KM11944:1?itemIndex=51673- tutkijakepakko
et voi ottaa sitä itselle koska se pitää toimittaa en muista museovirastollekko
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 264101
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1323997- 563559
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans203445- 793427
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe633280- 812866
- 542785
- 202534
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142264