Kerääkö kukaan muinaismuistoesineitä?

kiviihminen

Löysin vastikään perunapellosta kivikirveen, joka on todella siistiä työtä. Se on malliltaan 19 cm pitkä poikkikirves, jonka toinen pää on hiottu koveraksi ja toinen pää lattateräksi. Kiviaines on ensiluokkaista ja kiven viivasuorat juonteet seuraavat millin tarkasti esineen pituussuuntaa, jolloinka saadaan kiven päihin suurin iskukestävyys. Taitaisi monelta nykyajan ihmiseltä jäädä tekemättä tuon tasoinen aikaansaannos kivikautisin menetelmin ja mistä löytää edes yhtä laadukasta kivimateriaalia.
http://aijaa.com/wU62b4

6

256

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samataas

      Kuten kuvasta ilmenee, kiven kulmat ovat hieman saaneet iskuja maanmuokkausvälineistä tuhansien vuosien aikana, mutta työn laatu ja taso on säilynyt loistavasti tuleville sukupolville. Seuraavassa kuvassa on esineen sivuttaisprofiili, josta ilmenee, että päät on hiottu suipoiksi, kiven toinen puoli on hiottu suoraksi tasopinnaksi, mutta toinen puoli on kauniin kupera koko matkaltaan ja suippenee kärkiä kohti.
      http://aijaa.com/OednTi

    • jatkumoa

      Tässä kuva vielä kiven kaarevalta puolelta, jossa näkyy pituussuuntaisia yhdensuuntaisia juovia kivimateriaalissa.
      http://aijaa.com/JnaUlu

    • niinluulisin

      Voi vain kuvitella, miten kiven hionta on suoritettu märkähiontana sileää rantakalliota vasten edestakaisin liikkein ja toisen pään kovera osuus taas kallion seinämässä ollutta palkomaista uloketta hyödyntäen. Homma on voitu tehdä myöskin kuivalla maalla sileän peruskallion syvennykseen kertyneen sadeveden avulla tai vettä on voitu kantaa jostain purosta eläimen virtsarakolla. Kirveenterän aihio on ilmeisesti taitettu liuskekiven reunasta kiviaineksen juovien suuntaisesti kapeassa kallionhalkeamassa, jolloinka se on haljennut kuin näkkileipä.

    • tutkinut

      Kyllä kivikautisia kirveitä keräillään ja niitä on myynnissäkin esim. tori.fi sivuilla. Ei kuitenkaan noin hienoa. Hinnat ovat melko korkeita, kun ikää on tuhansia vuosia.

    • kasvain
      • tutkijakepakko

        et voi ottaa sitä itselle koska se pitää toimittaa en muista museovirastollekko


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3918
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      356
      3041
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1967
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1675
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1119
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      39
      884
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      808
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe