Syksy painaa päälle . Pimeetä on . Lehtipuhaltimet pörrää aamun hämärissä kaupungin jalkakäytävillä ja vähän kadun puolellakin. Monellako kiinteistönhoitajalla on tieturvakortti taskussa ?
Tiedän ettei monellakaan ole ! Käyttäisitte edes keltaista tai oranssia huomiotakkia.
Tieturvakortti
10
214
Vastaukset
- Vakuutukset-kunnossa
Liikennevakuutukset kyllä korvaa, jos jotain henkilövahinkoja katutilassa sattuu.
Mahtaako sastamalan kaupunki vaatia tieturvaa. Jos se puistokatu olis elyn tie sit tarvis.
- voivoivoiojoojoko
Jos se puhallin mies jää autonalle niin kyllä vakuutusyhtiö selvittää työnantajalta vaadittavat korttiasiat. Jos vaadittavia kursseja ja kortteja ei ole , niin voi voi. Näitä asioita ei valvota mitenkään . Sitten kun sattuu niin silloin selvitetään.
- helpponakkivastata
Auton liikennevakuutus vastaa ensisijaisesti jos autoilija jonkun päälle ajaa ajoradalla? Kenenkään päälle pidä ajella autollaan? Silmät päässä.
- TurhaaTurhaa
Miksi sitten sellaisia kortteja vaaditaan hommattavaksi ? Ei niitä silloin tarvitse hommata kun autoilijat korvaa loukkaantumiset :)
Täytyy olla hiukan vajakki jos maksaa turhasta kortista yli sataeuroa ! - eipöljempäänähty
TurhaaTurhaa kirjoitti:
Miksi sitten sellaisia kortteja vaaditaan hommattavaksi ? Ei niitä silloin tarvitse hommata kun autoilijat korvaa loukkaantumiset :)
Täytyy olla hiukan vajakki jos maksaa turhasta kortista yli sataeuroa !No kattospa. Suomalainen aikuiskoulutusjärjestelmä edellyttää että on mahdollisimman kattava valikoima tarjolla erilaisia korttikoulutuksia ja sen myötä ammattikortteja eri aloilla tehtäviin työtehtäviin nähden ja joita ilman ei saisi tehdä juuri mitään, koska silloin ei sertifikaatit täyty. Korttikoulutukset ovat opetushallituksen hyväksymiä koulutuksia, joten valtiovallalla on myös tässä sormensa pelissä samoin kuin vakuutusyhtiöillä, jotka edellyttävät että tiettyjä töitä ei saa tehdä ilman korttikoulutus, tai saa, mutta jos työssä jokin vahinko sattuu, vakuutusyhtiö vetäytyy korvausvastuusta tällöin. Sasky mm. järjestää täällä päin erilaisia korttikoulutuksia ja jos johonkin tehtävään sopivaa koulutusta ole olemassakaan, sellainen sitten pykytään kokoon vaikka väkisin ja opetushallituksen siunaus asiaan otetaan. Tässä on kyseessä monta monessa eri instanssien kesken ja lopulta sitten vain otetaan köyhiltä rahat pois. Eli kortin tarvitsijilta jotka lystin maksavat. Ei ennen vanhaan hevosen ohjastamiseen mitään korttia tarvittu, eikä rautakangella reiän tekemiseen maahan heinääseipään siihen laittamisen takia? Nyt tarvitaan, vaikka kyllä sitä joku ennenvanhaankin saattoi iskeä kangen saappaan kärjen läpitte, niinku nykkin voi toki käydä?
- Samaaseon
Kyllä tää tehdään niin vaikeeksi, Minäkin ikäni ollu rakennuksilla hommissa ja näitä hemmetin kursseja pitää tämän tästä käydä pelkkää rahastusta.Olen yli 30 vuotta tehny näitä hommia joten luulis kerean käydyt kurssit riittävän.
- Artisti-maksaa
>Jos se puhallin mies jää autonalle niin kyllä vakuutusyhtiö selvittää työnantajalta
> vaadittavat korttiasiat. Jos vaadittavia kursseja ja kortteja ei ole , niin voi voi.
Autovakuutuksen yhtiön ensisijainen tehtävä ja velvollisuus on korvata päälle ajetun henkilövahingot. Ei siinä vaiheessa mitään korttien olemassaoloa aleta selvittää, vaan maksetaan sairalalaskut pois.
> Näitä asioita ei valvota mitenkään .
Kaikkia säädöksiä valvotaan jollakin tavalla. Toisia tiukemmin ja toisia sitten harvemmalla seulalla.
Jos joku työsuojelurikkomus tuossa on tapahtunut, niin sakoilla kaupunki semmoisista kuitenkin selviää. Tonnikakssataa sakko kaupungin kirstusta. Ne sairaanhoitokulut jäävät vakuutusyhtiön maksettavaksi ihan loppuun saakka. - Tereve
Minkäs ikäsenä tieturvan saa suoritta ite oon 15 vai vaaditaanko suorittamiseen 18 vuotta
- puupuuuuhallin
Ei sitä mikään vakuutus korvaa, jos puhallinmies jää auton alle ja kuolee. Pois sieltä pimeästä pörräämästä . Ehtiihän nuo päivälläkin tehdä. Ihmisetkin nukkuu vielä siihen aikaan, kun puhaltimet neljältä hörskähtää käyntiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1153698Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141681Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141538Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181386Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2931373Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi251255Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy72923Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti14920Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä116868Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60819