Tieturvakortti

PunaisetautotMustattakit

Syksy painaa päälle . Pimeetä on . Lehtipuhaltimet pörrää aamun hämärissä kaupungin jalkakäytävillä ja vähän kadun puolellakin. Monellako kiinteistönhoitajalla on tieturvakortti taskussa ?
Tiedän ettei monellakaan ole ! Käyttäisitte edes keltaista tai oranssia huomiotakkia.

10

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuutukset-kunnossa

      Liikennevakuutukset kyllä korvaa, jos jotain henkilövahinkoja katutilassa sattuu.

    • Mahtaako sastamalan kaupunki vaatia tieturvaa. Jos se puistokatu olis elyn tie sit tarvis.

    • voivoivoiojoojoko

      Jos se puhallin mies jää autonalle niin kyllä vakuutusyhtiö selvittää työnantajalta vaadittavat korttiasiat. Jos vaadittavia kursseja ja kortteja ei ole , niin voi voi. Näitä asioita ei valvota mitenkään . Sitten kun sattuu niin silloin selvitetään.

      • helpponakkivastata

        Auton liikennevakuutus vastaa ensisijaisesti jos autoilija jonkun päälle ajaa ajoradalla? Kenenkään päälle pidä ajella autollaan? Silmät päässä.


      • TurhaaTurhaa

        Miksi sitten sellaisia kortteja vaaditaan hommattavaksi ? Ei niitä silloin tarvitse hommata kun autoilijat korvaa loukkaantumiset :)
        Täytyy olla hiukan vajakki jos maksaa turhasta kortista yli sataeuroa !


      • eipöljempäänähty
        TurhaaTurhaa kirjoitti:

        Miksi sitten sellaisia kortteja vaaditaan hommattavaksi ? Ei niitä silloin tarvitse hommata kun autoilijat korvaa loukkaantumiset :)
        Täytyy olla hiukan vajakki jos maksaa turhasta kortista yli sataeuroa !

        No kattospa. Suomalainen aikuiskoulutusjärjestelmä edellyttää että on mahdollisimman kattava valikoima tarjolla erilaisia korttikoulutuksia ja sen myötä ammattikortteja eri aloilla tehtäviin työtehtäviin nähden ja joita ilman ei saisi tehdä juuri mitään, koska silloin ei sertifikaatit täyty. Korttikoulutukset ovat opetushallituksen hyväksymiä koulutuksia, joten valtiovallalla on myös tässä sormensa pelissä samoin kuin vakuutusyhtiöillä, jotka edellyttävät että tiettyjä töitä ei saa tehdä ilman korttikoulutus, tai saa, mutta jos työssä jokin vahinko sattuu, vakuutusyhtiö vetäytyy korvausvastuusta tällöin. Sasky mm. järjestää täällä päin erilaisia korttikoulutuksia ja jos johonkin tehtävään sopivaa koulutusta ole olemassakaan, sellainen sitten pykytään kokoon vaikka väkisin ja opetushallituksen siunaus asiaan otetaan. Tässä on kyseessä monta monessa eri instanssien kesken ja lopulta sitten vain otetaan köyhiltä rahat pois. Eli kortin tarvitsijilta jotka lystin maksavat. Ei ennen vanhaan hevosen ohjastamiseen mitään korttia tarvittu, eikä rautakangella reiän tekemiseen maahan heinääseipään siihen laittamisen takia? Nyt tarvitaan, vaikka kyllä sitä joku ennenvanhaankin saattoi iskeä kangen saappaan kärjen läpitte, niinku nykkin voi toki käydä?


      • Samaaseon

        Kyllä tää tehdään niin vaikeeksi, Minäkin ikäni ollu rakennuksilla hommissa ja näitä hemmetin kursseja pitää tämän tästä käydä pelkkää rahastusta.Olen yli 30 vuotta tehny näitä hommia joten luulis kerean käydyt kurssit riittävän.


    • Artisti-maksaa

      >Jos se puhallin mies jää autonalle niin kyllä vakuutusyhtiö selvittää työnantajalta
      > vaadittavat korttiasiat. Jos vaadittavia kursseja ja kortteja ei ole , niin voi voi.

      Autovakuutuksen yhtiön ensisijainen tehtävä ja velvollisuus on korvata päälle ajetun henkilövahingot. Ei siinä vaiheessa mitään korttien olemassaoloa aleta selvittää, vaan maksetaan sairalalaskut pois.

      > Näitä asioita ei valvota mitenkään .

      Kaikkia säädöksiä valvotaan jollakin tavalla. Toisia tiukemmin ja toisia sitten harvemmalla seulalla.

      Jos joku työsuojelurikkomus tuossa on tapahtunut, niin sakoilla kaupunki semmoisista kuitenkin selviää. Tonnikakssataa sakko kaupungin kirstusta. Ne sairaanhoitokulut jäävät vakuutusyhtiön maksettavaksi ihan loppuun saakka.

    • Tereve

      Minkäs ikäsenä tieturvan saa suoritta ite oon 15 vai vaaditaanko suorittamiseen 18 vuotta

    • puupuuuuhallin

      Ei sitä mikään vakuutus korvaa, jos puhallinmies jää auton alle ja kuolee. Pois sieltä pimeästä pörräämästä . Ehtiihän nuo päivälläkin tehdä. Ihmisetkin nukkuu vielä siihen aikaan, kun puhaltimet neljältä hörskähtää käyntiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      103
      2848
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      211
      1772
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      120
      1710
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      47
      1574
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1292
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      84
      1088
    7. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      91
      1072
    8. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      57
      1044
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      52
      996
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      65
      895
    Aihe