Postin suuri varastokiinteistö Akaan Toijalassa sai kutsumattomia vieraita viime viikonloppuna. Varastoon tunkeuduttiin kahtena peräkkäisenä yönä ja sieltä vietiin huomattava määrä matkapuhelimia.
Kiinteistön hälytyslaitteet on rikoskomisario Pasi Niemisen mukaan onnistuttu välttämään siten, että teon toteuttamiseen on voitu käyttää pitkä aika. Varkauksia oli tehty lauantain vastaisena yönä kello 23 ja 04.30 ja seuraavana yönä kello 21 ja 4.30 välisinä aikoina.
Kännykkäsaalis oli melkoinen. Uusia pakkauksissaan olleita matkapuhelimia anastettiin yli kaksi tuhatta kappaletta. Varastetun omaisuuden arvo on yli miljoona euroa.
Anastetut puhelimet ovat merkiltään mm. Apple iPhone 7 ja 8, Samsung Galaxy S7 ja S8.
Postin iso varasto kohteena
Kännykkävarkauden kohteeksi joutunut Postin kiinteistö on kooltaan suuri, mutta varkauden kohteena oli siitä vain pieni osa, kertoo rikoskomisario Nieminen.
– Kyseessä on suuri varasto, josta tavaraa toimitetaan jatkuvalla syötöllä eteenpäin. Kaikkea mitä postin voi kuvitella ihmisille toimittavan. Se on myös elektroniikan toimitusvarasto.
Tietoa alueella liikkuvista ajoneuvoista tai henkilöistä ei vielä ole. Poliisi pyytääkin yleisöltä vihjeitä kyseisiltä öiltä Toijalassa sijaitsevan Postin varaston alueelta ja ympäristöstä. Poliisia kiinnostavat erityisesti havainnot Satamatien ja Lentiläntien risteyksen läheisyydestä.
POSTISSA VARKAITA
6
238
Vastaukset
- Haiskahtaa
Vaikuttaa järjestetyltä keikalta.
- lyön.vetoa
Maahanmuuttajia.........
- Niinpä-Niinpä
Ko rakennuksessa on varmuudella runsaastikin valvonta laitteita. joiden kuvaamaa materiaali kyllä kertoo keitä etsiä. joten silminäkijä havaintoja tuskin on tarjolla ja eteenkin tuohon aikaan, jolloin yö ja pimeyden vuoksi näkyvyys huono ja onhan tieliikenne valvonta kameroilla kuvaa poistumis reiteiltä.. kyseessähän lienee joko isohko paketti auto tai muu iso kokoinen ajoneuvo joten rajaaminen lienee perin helppoa.. joka tapauksessa keikka on ennalta tarkoin ja osaavasti järjestetty joten sisäpiirillä lienee eniten kerottavaa. harvapa ulkopuolinen osaa ohittaa hälyytys järjestelmää noinkin neuvokkaasti ja asiantuntevasti.
'Vois hyvin uskoa että saalis ei enää ole suomessa, joten satamien ja rajan ylitys paikkojen valvonta nauhoilla on melkoisella varmuudella jotakin katseltavaa.
Kahteen otteesen vorot vierasilla peräkkäisinä päivinä, oliskohan jokinlainen väli varastokin jossakin?? - Anonyymi
3 vuotta kulunut jo aikaa tuosta isosta rosvouksesta joka kätevästi haudattiin hiljaisuuden vallitessa, taitaa olla asialla ammattinsa puolesta lisä ansioo tehneet...
- Anonyymi
Osuvasti funtsittu tuo sama ajatus on monelle meille tavan tallaajille tullut mieleen. aika isosta rikoksesta on kyse.
- Anonyymi
Valkokaulus rikollisuuteen liittyen, ei kiinni jäämisen vaaraa ole olemassakaan joten vastuuseen ei noinkaan röyhkeestä rosvouksesta päädy kukaan, ainakaan niin pitkään kun asianosaisten keskenäinen harmonia pelaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2132860Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1692528Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1291044Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831025- 671010
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait273965Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka322929Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20909Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768