https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005397878.html
Monet savipeltojen kasarmikeijot ovat nyt pulassa. Yhtiövelkaa on enemmän kuin mitä elementtikorsun arvo on.
Kyllähän tässä alkaa olla aika vaikeaa nähdä enää mitään etuja kerrostaloasumisessa, huhhuh.
Monet savipeltojen kasarmikeijot ovat nyt pulassa. Yhtiövelkaa on enemmän kuin mitä elementtikorsun arvo on.
Kyllähän tässä alkaa olla aika vaikeaa nähdä enää mitään etuja kerrostaloasumisessa, huhhuh.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mikäli se OKT:si ei ole PKS, TRE tai Turkusessa, olet sen kanssa --sessa.
Kukaan ei osta ja taloa on kuitenkin vähintäänkin lämmitettävä.
OKT korvessa = golfosake pelitaidottomalla.
Niin, minun ok-taloni sijaitsee Helsingissä, 8 minuutin automatkan päässä Temppelinaukion kirkolta. Olen oman taloni sekä talouteni herra: talossani ei asu 60 muuta ihmistä, joiden velkaantumisen vuoksi voisin menettää omaisuuteni.
Aika hurjaa touhua on kasarmilla, kun siellähän joutuu luottamaan täysin vieraisiin ihmisiin. En minä ainakaan niin paljon muihin luota, että ottaisin velkaakin heidän hankintojensa vuoksi.
Mitenkäs siellä kasarmilla muuten näin perjantai-iltana, joko Ripa, Reiska, Riitta ja Ziguli jodlaavat Mombasaa tahattomassa kaanonissa? Joko salkkuherrat ovat kokoontuneet parvekkeelle ördäämään ja röyhyttämään mahorkkaa? Entäpä yläkerrassa, joko pianonsoittoharjoitukset ovat alkaneet?
Eipä ole 8 minuutin automatkan päässä ok-taloja. Puu-Vallilaankin menee ainakin 11 minuuttia omalla autolla, vaikka kyseessä 4km matka.
Mietin samaa. Ok-sheikki voisikin kertoa asuinkatunsa nimen. Kyseisellä kadulla on varmasti sen verran monta omakotitaloa että yksityisyyden suoja ei siitä vaarannu. Ja onhan tuo muutenkin kovin avoimesti omista asioistaan kertonut.
Sellaista ei olekaan kuin temppelinaukion kirkko. Suomessa ainakaan.
Et taida olla kartalla siitä mistä puhut:
http://www.visithelsinki.fi/fi/nae-ja-koe/nahtavyydet/temppeliaukion-kirkko
Jos hehkuttaa asuvansa muutaman minuutin päässä TemppeliNaukion kirkosta okt:ssa, saattaa hehkutusten muukin luotettavuus olla vähän niinkuin korkotaso nykyään.
Temppeliaukion kirkon tietävät sentään (melkein) kaikki.
Ihan tyypillinen ongelma jossain savella. Täällä Helsingin ytimessä ei ole tuollaista ongelmaa. Tämäkin asunto revittäisiin käsistä ennen ensimmäistä näyttöä, jos myyntiin laittaisi.
Näin se on, ihan ydinkeskustassa asunnot menevät hyvin kaupaksi, kun sijoittajat mielellään vuokraavat niitä eteenpäin. Harva niissä itse viitsii asua, kyllä sijoittaja laatua haluaa, ja siksi asuukin itse ok-talossa.
Kassu savella on huonompi kuin ok-talo savella. Arvojärjestys pysyy siinäkin sijainnista riippumatta.
Ei sillä ole merkitystä onko rakennus kerrostalo vai OKT. Vain sijainti ratkaisee. Ilmiö on globaali.
Saksan itäosista saa maatiloja alle 100 eurolla. Italiassa myydään taloja eurolla.
Yhdessä saksalaisessa kylässä teki mieli ostaa maatila. Menin kylä kapakkaan ja isäntä (tai paremminkin isännän veli) toivotti tervetulleeksi kapakan historian viimeiseen iltaan. Sitten fundeerasin koko illan sitä, mitä hittoa tekisin lähes tyhjässä kylässä keskellä ei mitään. Ainakaan en istuisi kapakassa, ellen ostaisi sitä. Jäi maatila ostamatta.
Italian 1 euron taloja voisin harkita, jos löytäisin sellaisen kylästä, jossa on edes yksi hyvä ravintola.
No jos nyt kuitenkin pysytään Suomessa, niin totta kai ratkaisee onko kyseessä kerrostalo vai omakotitalo.
Maa on täynnä pikkuisia tuppukyliä, tyyliin Sysmä, Perähikiä, Syrjäntausta ja vastaavat. Näissä on keskustassa kirkko, ja kirkon vieressä sitten pari kasarmia. Joskus kassuja voi löytyä kauempaakin. Koetapa saada tällaisesta kerrostaloasunto myytyä. On meinaan vaikeaa, ellei peräti mahdotonta. Talo on usein huonokuntoinen ja yhtiö velkainen ja ostaminen riski kenelle tahansa yksityishenkilölle.
Mutta jos myynnissä on vastaava huonokuntoinen ok-talo, niin kyllä sen aina myytyä saa, varsinkin jos / kun on kunnon tontti siinä mukana. Tällöin ostaja voi remppailla taloa pikkuhiljaa tai jyrätä sen maan tasalle.
Etenkin syrjäseuduilla kummeksutaan, jos terveet nuoret ihmiset asuvat kerrostalossa. Siinä saa äkkiä epäilevän leiman otsaansa ja mietitään, onko kyseessä joku entinen linnakundi/neito vai missä on vika, kun pitää toisten nurkissa asustella. (Mitenkään nyt tässä arvostelematta linnakundeja, jostainhan se asuminen on aloitettava kun pääsee vapaalle). Ja kerrostaloasuminenhan on nimenomaan toisten nurkissa asumista, itse asiassa jokaisessa nurkassa voi olla joku toinen ihminen.
Pieni korjaus, ei pysy OKT arvo suinkaan niin hyvin kuin vastaavalla sijainnilla olevan kerrostalon. Suomen väestö vanhenee ja etenkin omakotitaloissa asuu paljon sellaisia ihmisiä jotka haluaisivat päästä eroon pihatöistä, kiinteistönhuollosta, lumien kolaamisesta, yms. Monet heistä muuttaisivat mielellään kerrostaloon jossa huoltoyhtiö hoitaa nuo hommat. Mutta ongelmana on se savimaalle rakennettu, putkiremonttia odottava vanha valesokkelitalo jossa on vieläpä joko vanha öljylämmitys tai suora sähkölämmitys: Sen arvo ei nouse enää millään matematiikalla ellei sijainti ole aivan brilliantti. Eikä se kovin monella ole. Vielä pahempi jos OK-talo sijaitsee merenrannalla suhteellisen matalalla, aika pienikin merenpinnan nousu yhdistettynä sopivaan syysmyrskyyn tekisi pahaa jälkeä.
Joku kysyy että mites sitten ne nuoret, eivätkö ole kiinnostuneita omakotitaloista? Juu, kyllähän osa olisi kiinnostunut mutta miten hakea asuntolainaa kun aika moni heistä on pätkätöissä. Ja hyvintoimeentulevat nuoret matkustelevat sen verran että he hakeutuvat mieluummin valmiin kiinteistönhuollon piirissä oleviin asunto-osakeyhtiöihin. Aika harva valesokkelitalon täyttää tämän kriteerin.
Itseasiassa hiemankin nenäänsä pidemmälle katsova olisi myynyt vanhan OK-talon tuossa hyvissä ajoin ennen 60-ikävuotta ja ostanut tilalle uuden tai juuri peruskorjatun asunto-osakkeen. Tai jos välttämättä haluaa asua OK-talossa ihan loppuun saakka, niin sitten myy vanhan asunnon ja ostaa suht uuden (alle 5 vuotta lopputarkastuksesta) OK-talon 60-ikävuoden hujakoilla toivoen ettei remonttitarpeita ennätä omana elinaikana tulla.
Jossain syrjäseudulla saattaa olla ihmettelyä kerrostaloasumista kohtaan mutta se ihmettely ei kerro kerrostaloasumisesta yhtään mitään. Sen sijaan se kertoo ihmettelijästä sitäkin enemmän mutta ei siitä sen enempää. Ja selvyyden vuoksi, itse asun omakotitalossa.
Käsityksesi "vanhoita ihmisistä" on keskiaikainen. Juttelin tuossa kraanakuskin kanssa, joka nostojen lomassa kehui lastenlastensa järjestäneen hänelle mahtavat 75 synttärit.
Toinen esimerkki: ostopalveluna hankittua työtä valvoi viisi vuotta virallisesti eläkkeellä ollut työnjohtaja. Elämä kesämökillä on kuulema pidemmän päälle tylsää, ja siksi hän on taas rakennuksilla.
Omat vanhempani rakennuttivat vielä yli 75 vuotiaina. Talot kuulema paranevat, kun vanhoja virheitä ei viitsi uudestaan tehdä.
Se ihan "loppuun asti" tarkoittaa 6-kymppiselle nykyään tuollaista 40 vuotta. Talojen tekninen käyttöikä on 50 (pois lukien omat yli 100 v horisonttiin tähtäävät). Hyvällä tuurilla ihminen ehtii kulutaaa 2 omakotitaloa tai kerrostaloasuntoa teknisesti loppuun.
Nick tietää mistä puhuu, toisin kuin edellinen kirjoittaja. Jotkut ne jaksavat luritella pitkiä juttuja siitä miten kuvittelevat asioiden ovan. Vaan luulo ei ole tiedon väärti.
Olen jo moneen kertaan todennut palstalla, että kusettajat yrittävät remonteillaan maksattaa mokujen asunnot toiseen kertaan. Asiaa on palsta välittäjien toimesta kiistelty toistuvasti mutta ikävä kyllä, JÄLLEEN KERRAN, olin oikeassa :
""Eläkkeellä olevien asukkaiden kodin arvo on välittäjien mukaan noin 100 000 euroa. Remonttien osuudeksi tulee noin 130 000 euroa. Jotta henkilökohtaisen lainan saisi remonttiin, osakkeen arvon pitäisi olla noin 200 000 euroa. Remontti nostaa asunnon hintaa arviolta vain 10–15 prosenttia.""
t. haans, se luotettava ja varma, ei kusettaja !!!!!!!!!!