Näitkö tämän Kurkimäen joukkotappelun?

Twitterissä

Olitko kenties siellä?

Kaupunki

Yksi sairaalaan kymmenien ihmisten joukkotappelusta Helsingin Kurkimäessä – poliisi takavarikoi osallistujilta golfmailoja ja vesureita.

Poliisi on ottanut kiinni viisi ihmistä epäiltynä törkeistä pahoinpitelyistä joukkotappelussa, johon osallistui jopa kymmeniä ihmisiä Helsingin Kurkimäessä.
Yksi ihminen joutui sairaalahoitoon tappelussa syntyneiden päävammojen takia.



Nyt toistetaan: Kymmenien ihmisten joukkotappelu Helsingissä .

Kaisa Hakkarainen, Saara Niskanen HS

Julkaistu: 6.10. 15:02 , Päivitetty: 6.10. 19:08

JOPA KYMMENIÄ ihmisiä osallistui perjantaina iltapäivällä joukkotappeluun Helsingin Kurkimäessä.

Yksi ihminen joutui sairaalahoitoon tappelussa syntyneiden päävammojen takia ja lisäksi joillekin muille saattoi aiheutua lievempiä vammoja, kerrotaan Helsingin poliisista.

Poliisi on ottanut kiinni viisi ihmistä, joita epäillään törkeistä pahoinpitelyistä tappelussa.

TAPPELU roihahti ulkotiloissa Sirrikujalla Kurkimäen yritysalueella.

Helsingin poliisin ylikomisario Jorma Makkosen mukaan paikalla oli arviolta kuutisenkymmentä ihmistä, kun poliisi saapui paikalle vähän kello 14 jälkeen. Kaikki eivät kuitenkaan ilmeisesti osallistuneet itse tappeluun.

Tappelupaikka on lähellä moskeijaa, mutta Makkosen mukaan poliisi ei osaa sanoa, liittyykö tappelu moskeijaan.



”Ihmisiltä on takavarikoitu golfmailoja ja käsivesureita. Jonkinlainen pidempiaikainen riita siellä on ollut taustalla ja tänään se kärjistyi tällaiseksi joukkotappeluksi”, Makkonen kertoo.

Makkosen mukaan poliisi sai purettua alueen eristyksen noin kello 18 maissa, kun tapahtumapaikalla tehtävät tutkimukset saatiin valmiiksi.

POLIISIN tilannejohtaja, ylikonstaapeli Pasi Hyyryläinen kertoi aiemmin perjantaina, että poliisi käytti tappelun rauhoittamisessa paprikasumutetta yhden kiinnioton yhteydessä.

5h
Helsingin poliisi ✔ @HelsinkiPoliisi
Sirrikujalla #Kontula'ssa alkoi kello 14.16 joukkotappelu. Paikalla on useita poliisipartioita ja tilanne on #poliisi'n hallinnassa.

2

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuka_tietää_

      kun puhutaan, että "moskeijan lähellä", niin onko Kurkimäessä siis Kontulassa moskeija?

    • Kun-puhutaan

      En muuten nähnyt. Mää oli kasan alimmaisena.
      Ja äkkiäkös tuon moskeijan tekee. Ei siihen tarvita kun matto ja matu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      123
      10812
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      259
      4682
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      178
      4033
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      179
      3529
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      89
      3371
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      48
      3267
    7. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      80
      3158
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2839
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      68
      1841
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      190
      1708
    Aihe