Olenko käsittänyt väärin että yhden,kahden miehen firmassa voi olla tekijä myös Sähkötöiden johtaja ja ehkä tarvittaessa Käytön johtaja ja Sähkötöiden valvoja ja tosiaan tekijä??
Riittääkö Sähkötöiden johtajalle 11 pykälän mukainen osaaminen
Riittääkö Sähkötöiden johtajalle 11 pykälän mukainen osaaminen
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mikähän tuossa nyt ihmeellistä on?
En ymmärrä mihin viittaat 11 pykälällä? -Tuolla:
http://plus.edilex.fi/tukes/fi/lainsaadanto/20161135
-Sähkötöiden johtajaa koskevat jutut alkaa jostain 57 §:n paikkeilta
Eri laista on kyse, nyt korttikoulutukseen, kyse pätevyyksistä!
"Eri laista on kyse..." - ette kai nyt vaan viittaa lakiin joka kumoutunut ja jonka tuo linkkaamani "Sähköturvallisuuslaki 16.12.2016/1135" on korvannut?
Ei sähkötöiden johtaja tarvitse mitään koulutusta. Sähköpätevyys riittää.
Eli jos vielä ei kantasuomalais -taustainen ja tietää että "sähkö on sinistä ja sattuu" niin riittää pätevöitymiseksi.
Niin se taitaa siis olla? Mutta jos ykkösen pätevyydet halajaa niin pitää olla insinööri/teknikko ja kokemus yms tieto/taito ja tietty alla turvallisuustutkinto että saa minkäänlaista pätevyyttä????
Sähköpätevyyteen vaaditaan sähköturvallisuustutkinto. Muuksi pätevyyden osoitukseksi esimerkiksi S2:een riittää sähköasentajan ammattitutkinto. Siihen ei mitään koulutusta vaadita.
Tuoltahan ne koulutusvaatimukset voi lukea:
SP2= http://www.seti.fi/index.php?k=19012
SP1= http://www.seti.fi/index.php?k=19011
Heh, tuolla koulutuksesta höpötellään vain joitakin tutkintoja, mitkä pitää olla suoritettuna. Unohdettu kokonaan että ennen käytiin läpi 2-3 vuotinen ammattikoulu, eikä mitään hahavatun "tutkintoja".
Niin..... Jos ämpärillä jaetaan ja seulalla otetaan vastaan, niin tulos tässä...
Tämä "tutkinto" systeemi alkaa jo yläasteella, milloin on tietyt opintoviikot ja jo ensimmäiseltä yläluokalta jää peruskoulun päästötodistukseen numero (aineesta/aineista), minkä saat päästötodistukseen = "tutkinto"
Jos ja kun pääset tai jatkat koulutusta eteenpäin, niin jokaiselle opiskelemallesi asialle on olemassa tutkinto, ilmeisesti et ole terävin inkkari penaalissa, mutta jos olet amiksen läpi päässyt, niin olet ne tarvittavat tutkinnot suorittanut jo.... Toivon ettet sähkäriksi päädy liikaa sutta jo muutenkin radalla....
Ap:lle
SP2 riittä hyvinkin pitkälle, ja voi olla kaikkea tuota alle 63A laitteistolle
Ei SP2:lla ole mitään A-rajaa, volttiraja (1000V) kylläkin on