Alkoholismi on vajaaälyisten tauti

Hoitoala

Yksi elämä, yksi maksa, yksi haima ja yhdet aivot. Jokainen lyhyen elämän päivistä on ainutkertainen. Silti jotkut mieluummin ryyppäävät koko elämänsä aikaiseen lokaan ja hautaan aiheuttaen suunnatonta kärsimystä läheisilleen ja lapsilleen.
Lopulta vain sen takia, että alkoholi vie pois tärinät, ahdistuksen ja vieroitusoireet , että tuntevat olonsa normaaliksi hetken ajan, kuin aikaan ennen ensimmäistäkään ryyppyä.
Parasta hoitoa päihderiippuvaiselle olisi varhaisessa vaiheessa kaiken rahallisen ja muun tuen lopettaminen. Kodittomana ja rahattomana juoppona voisi järki palata ennen ensimmäistä kohtalokasta haimatulehdusta ja yhteiskunnalle kalliita sairaalahoitoja.
Mitä nopeammin juoppo kokisi totaalisen pohjakosketuksensa sitä nopeammin hän saattaisi tajuta raitistua. Kaikki päihdehoitoklinikat vain pitkittävät juopon uraa, mahdollistaen ryyppäämisen sisätautiosaston letkuihin saakka yhteiskunnalle mahdollisimman kalliilla tavalla. Vain juopon oma ymmärrys ja tilansa tajuaminen voi raitistaa. Kaikki muu on kuin kaivoon kannettua vettä.

11

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • p.apio

      Alkoholismi on synnynnäinen ja parantumaton sairaus.

      Siihen auttaa usko korkeimpaan voimaan, jumalaan. Sekä käynti kerholla toipumassa, koko loppuikänsä, päivä kerrallaan.

      Mikä parasta, kerholta onkin sitten erikiva lähteä kokouksen jälkeen virkistävälle ohrapirtelölle, esson paariin, samanhenkisessä kerholais-seurassa!

    • narskissanokorkki

      Ei alkoholismista voi parantua, turha edes yrittää. Issensä kiusaamista se on vain.
      Päivät kuluu hukkaan selvinpäin, ei ole mitään järkevää tekemistä.
      Miksi viinaa valmistetaan, siksi että saadaan elämään sisältöä.
      Raittiin elämä on pelkkää hammasten kiristelyä, jokainen juoppo sen tietää.

    • Alkoholistin elämä selvänä se on sitä hammasten kiristelyä, ellei korvaavaa toimintaa ja muuta ajateltavaa löydy.

      Mutta aivan selväähän se on, ettei alkoholisti lopeta juomistaan, ellei halua lopettaa. Aloittaja esittää tämän halun mahdollisesti syntyvän aikaisemmin, jos ilman yhteiskunnan tukea elämä alkaisi näyttämään alkoholismin nurjat puolet aikaisemmin.

      Lopetettaisiinko esimerkiksi katkaisuhoito? Eihän katkaisuhoito juomista lopeta ilman sairaan omaa tahtoa lopettaa, vaan kyseessä on ensiapu kriisissä, voisi sanoa alkoholismin "kohtauksessa" tapahtuvaa hengenpelastustointa.

      Annettaisiinko vaan kuolla? Olisiko se sitten humaania?

    • kova.sänkymies

      Jaahas, aloittaja on sen verran vihainen, että ilmeisesti alkoholisti on vienyt häneltä naisen. Alkoholistit ovat kovia naistenmiehiä. Naisen puuttuessa käy toki mieskin koska ei kerta homoksi tee ja 10 kerrasta "laskuri" nollaantuu.

    • Mätäluonne7

      Alkoholistin isä on yleensä heikkoluontoinen vässykkä.
      Pojasta tuli mätä omena.

    • ihansaatanankivaa

      Kiva olla heti aamusta ympäripäissään!

    • KokemusPuhuu

      Paskaan oloon auttaa kunnon humala! Iltapäivästä jo mieli kirkas.

    • Björneborgs_pilsner

      Mites sinä, avaaja, muuten olet näille hörneille eksynyt?

    • AlkoÄijä

      Mitä?Mää vai vajaa-älyinen ???
      Kyll se olet sää.

    • Hemingway

      Kaikki suuret ajattelijat ovat olleet vähintään hieman juoppoja.

    • Kemboi

      Joillakin ihmisillä on sellanen geeni että viina on hyvää ja pakko saada,luin joskus jonkun tiedejutun aiheesta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      91
      3942
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3307
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      125
      2617
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      207
      1938
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1774
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      80
      1675
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      95
      1668
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1529
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1291
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1192
    Aihe