Uusi Star Wars -kirja kertoo mitä ihmettä Darth Vader oikein tarkoitti.
Imperiumin vastaiskun eräässä maineikkaassa kohtauksessa Darth Vader on koonnut joukon palkkionmetsästäjiä, jotka hän laittaa Han Solon ja kumppaneiden perään. Kohtauksessa Vader muistuttaa Boba Fett -palkkionmetsästäjää siitä, ettei tämä tuhoa kohteitaan (”no disintegrations”).
Darth Vaderin kuuluisaa kommenttia on pohdiskeltu elokuvan ensi-illasta vuodesta 1980 saakka, ja nyt kysymykseen on vihdoinkin saatu vastaus. Erään teorian mukaan Vader viittasi siihen, että Boba Fett olisi ollut se taho, joka tuhosi Luke Skywalkerin sukulaisten maatilan Tatooinella. Star Wars: From A Certain Point of View -kirja selventää tilannetta.
Siinä kerrotaan Boba Fettin näkökulmasta, kuinka Darth Vader on aiemmin pestannut palkkionmetsästäjän kolmen kapinaliiton vakoojan perään. Aikeistaan huolimatta Fett ei saanut vangittua vakoojia, vaan oli pakotettu taisteluun. Sen seurauksena kapinaliittolaiset päätyivät tuhkakasoiksi ja Fett jäi ilman palkkiotaan.
Vaderin kommentti oli siis muistutus Boba Fetille siitä, että vangit on tarkoitus ottaa elävänä kiinni..
Vihdoin selitys
talkman
0
84
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt651290- 1071213
Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa146916Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv64883- 75858
- 58731
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel109722Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto103682- 43626
- 78611