Ehkä yllättäväkin uutinen:
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/232222-sauli-niinisto-ja-jenni-haukio-odottavat-lasta-odotettu-ja-toivottu-monia
Hienoa! Se varmistaa Saulin jälleenvalinnan ensimmäisellä kierroksella.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/232222-sauli-niinisto-ja-jenni-haukio-odottavat-lasta-odotettu-ja-toivottu-monia
Hienoa! Se varmistaa Saulin jälleenvalinnan ensimmäisellä kierroksella.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Halpamainen temppu! No, onneksi muutkin ehdokkaat vielä ehtivät vauvauutiskisaan mukaan. Saapa nähdä, onko kenelläkään kanttia jättäytyä siitä pois.
Miksi katkeroit? Kepukin voi nyt hetkeksi saada presidentin. Nimittäin pääministeristä presidentin isyysloman tuuraajana. Jos Sipilä vielä silloin on pääministeri.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/232238-kuka-tuuraa-jos-presidentti-niinisto-jaa-isyysvapaalle-vastaus-loytyy-perustuslaista
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/226395-matti-vanhaselle-sattui-paha-moka-lehdet-200-odotti-turhaan-pahin-painajainen
Pitäisikö olla huolissaan...et kai ihan kuvittele, että Vanhanen yltäisi tälläkään kertaa presidentiksi. Koti, uskonto ja isänmaa sekä perhe; niillä nyt mennään.
En kuvittele, mutta ehdokkaiden välinen taistelu uhkaa näivettyä täysin, mikäli media voi keskittyä vain yhden ehdokkaan perheen raskauden seuraamiseen. Mutta kuten sanottua, muutkin ehdokkaat voivat tehdä asialle jotakin.
Väärä palsta. Kuuluisi kokoomuspalstalle.
Ei kepu saa presidentin tuuraajaakaan Niinistön isyyslomalle. Pääministeri silloin on kokoomuksen Orpo.
Mitä ihmettä, onko Jenny tiineenä vuoden??
Saapa nähdä, ottaako Sauli pitkät, ja sanoo että kehrätkää niin ohutta lankaa kuin haluatte, ja jää pois peräti presidentti kisasta.? Lapsen tulo on monille niin iso asia, että voittaa kaiken muun.
Juuri sai kannatusta 160 000 äänen edestä, vai oliko enemmänkin.
Entä sitten ?
-että kuitenkin Vanhanen ja Huhtasaari on toisella kieroksella ?
Autoradiossa toimittajat pui asiaa, ja sanoi, ettei koskaan suomen presidentit ole vauvaa saaneet, varmaan käsitetään ettei miehet saakkaan..... Kaikki Suomen 11 presidenttiä olleet tuhkamunia virassaan. Kyllä se toimittajakin Ylellä vähän pysähtyi kuin miettimään, sulatteleen, että mitä sanoisi. Varmaankin kun 70 v isäksi.
Olisko Jenny käynyt keinosiementäjällä ??
Onhan siinä adjutanttia ym...
Virossa oli jotain kun presidentti erosi vaimostaan ?
Norjan kuninkaalla sanottu olevan samoja ongelmia, ettei ole tahdottu saada alulle.
Ollut hoidossa jossain äitinsä, ja huhu kiertänyt, että lääkärin poika olisi isänsä.
Tietenkin virallisesti isä on silloinen kuningas.
Kuulehan juoru-akka mieti ennenkuin painat lähetä nappia, jos vielä miettimisen jälkeen viestisi tuntuu kuuluvan keskustan palstalle niin et ymmärrä politiikasta hevon peetä.
Mutta hyvä toveri, toveri kait lienet--et veli ?
Eihän täällä nyt muuta olekkaan kuin juoruja.
Jos ei olisi, ei olisi palstaakaan.
Tuskin seiskaakaan olisi ilman juoruja.
Tasavallan presidentin kanslia kertoi tänään, että presidenttipari odottaa perheenlisäystä. Laskettu aika osuu helmikuulle, jolloin käydään presidentinvaalien toinen kierros.
Varsinainen vaalipäivä on 28.1.2018 ja mahdollinen toinen kierros 11.2.2018.
On varsin mahdollista, että tasavallan presidentti Sauli Niinistö on virassa, kun hänen vaimonsa Jenni Haukio on synnyttänyt heidän yhteisen lapsensa.
Kysymys kuuluu, kuka presidentin tehtävää hoitaa, jos istuva presidentti haluaa pitää isyysvapaata tai vanhempainvapaata? Vastaus löytyy perustuslaista.
-Siellä sanotaan muun muassa seuraavasti: ”Tasavallan presidentin ollessa estyneenä hänen tehtäviään hoitaa pääministeri tai tämänkin ollessa estyneenä pääministerin sijaisena toimiva ministeri”.
Eipä ole tullut katsottua kellä puolueella on eniten presidentti vuorokausia.?
Kaarlo Juho Ståhlberg1865—1952 1. presidentti 1919—1925
-tästä se alkoi, ja taisi olla nuorsuomalainen, joka lienee ollut keskustaan lukeutuva puolue.
Jos vielä muistelisi> Pelastakaa lapset -järjestö on tekosiaan, tai toisen rouvansa.
Patsas ihan siinä eduskuntatalon edessä, ja kukapa muu kuin Aaltonen sen tehnyt, sanovat että " veistänyt". Wäinö Aaltonen oli sen ajan kuuluisimpia "veistäjiämme". Ja sopiikin presidentille, lakikirja oikeassa kädessä, muistaakseni ? -voihan olla vasenkätinenkin ?
Graniittia ja pronssia, kestää ikuisuuden.
Moi Huuskon Markku! Luulisi, että sulla on siellä Uuden Suomen blogissasi tarpeeksi lukijoita, ettei tarvitse sitä enää tänne copy pastata.
Kyllä vanha-matti joutaa nyt naulaamaan linnunpönttöjä. Vielä kovempi homma on homo-pekalla saada vaimoaan tiineeksi. Pressanvaaleissa ei tarvita kuin yksi kierros. Näin on näreet???
Pekan pitää vaihtaa vaimoa.
Sellainen joka naisena homogoonattu mieheksi.
Se tirahtaa paksuksi, kuten juttua jo oli tapauksesta.
Voi lapsiparkaa, vanha on Niinistö isäksi. Ei noin vanhojen ukkojen pitäisi enää lisääntyä.
Ihanaa! Paljon onnea ja siunausta presidenttiparille. Jenni on varmasti ihana äiti ja parista tulee ihanat vanhemmat.
Koko Suomi odottaa lapsen syntymää .
se taitaa olla pois jos toiset saavat perheenlisää.
Onko Laura raskaana
Neuvotellu Saulin kans..
Uutinen että mies raskaana Suomessa?
siis kuka odottaa?
Pekka paksuna,etkö ole kuullut.
Olikin Antonia laittanut siunattuun tilaan.
https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/157926-al-ensimmaeinen-kerta-suomessa-mies-synnyttaeae-lapsen
Kysyt kuka odottaa !
Varmaan myös Halosen Tarja taas yksityissuihkaria, kun pääsi haaskaaman taas.
Pena tuskin saa Tarjaansa siunattuun tilaan, kunhan talutetaan suihkariin. Sinne nukahtaa.
Se on ihan varmasti mennyttä tuo kepulaisesta pressasta haaveileminen. Kekkonen hoitanut sen puolen niin, että kukaan ei anna koskaan kepulaiselle pressaehdokkaalle mahdollisuutta.
On se vähän kumma kun et sitten saa siunattuun tilaan edes sopankeittäjää saatika selvään tilaan itseäs. Aina ämpäri juovuksissa vai oliko se ympäri No ihan sama, sulla ei ole maailman menoon mitään merkitystä ja sekopäistä on kirjoittelu.
Halonen on pakkomielle, suihkarit ja muut...joopa joo...siinä ei edes prosenttiin äänistä pääse Matti.
Halonen pakkomielle ?
Olihan 12 vuotta presidenttinä, ei pakkomielteitä tarvita, kun senkin kesti.
Edes saanut itseään verolle.
Nekin rahat onnettomien sapuskaan, olisi ljhoneet.
Kyllä se on sinuun vahvat jäljet jättänyt, ja sen nimi on pakkomielle.
Onnea vaan kummitytölle ja kummisedälle toivoopi
Kes kustan vastaveto?
Tuo+eilinen+maanantai+oli+tosi+hyvä+uutispäivä.+Ensinnäkin+se+varmisti+sen+että+meidän+mainio+Sauli+Niinistö+jatkaa+seuraavankin+pressa+kauden.+Tosin+olihan+se+jo+99%+varmaa+jo+aienminkin,+mutta+noidn+vasureiden+takia+on+hyvä+että+nyt+näyttää+100%.+
Toinen+riemun+uutinen+on+se+että,+meidän+rakkaasta+Pääministeri+Sipilästämme.+Saattaa+tulla+vuoden+alusta+myös+Presidentti.+Kun+hän+joutuu+tuuraamaan+presidentin+isyyslomia.+Siis+onko+riemulla+rajaa,+kun+suomen+paras+Pääministeri+Sipilä,+on+samana+vuonna+myös+suomen+Presidentti.+Kyllä+viimeistään+ensivuonna+Suomi+lähtee+sellaiseen+nousuun,+ettei+sosialistit+ole+koskaan+nähneet.+Kun+meidän+rakas+Pääministerimme,+saa+myös+Presidentin+valtuudet.+
Kun+Presidenttipari+saa+lapsen,+niin+siinä+on+jotain+erikoistakin.+Sillä+kuinka+moni+täälläkin+kirjoittajista+on+jo+syntyessään+ollut+setä+tai+täti,+ei+varmasti+monikaan.+
Mutta+pressan+lapsi+on,+riippuen+sukupuolesta,+joko+setä+tai+täti,+noille+Saulin+edellisille+lapsille.
Korjaus edelliseen: Tarkoitin siis Saulin edellisille lasten lapsille.
Ensimmäinen kerta Suomen historiassa, kun pääministeri tuuraa preidenttiä, joka saanut lapsen.
On se tuo Sipilä vain eri epeli, kukaan toinen ei ole siihen pystynyt.
Täälläkin saa Känä ym Jytilä, ym punaisen oven avaajat alkaa opettelleen,
" HERRA PÄÄMINISTERI -PRESIDENTTI".
Se on kova titteli, ainutkertaista Suomen historiassa.
Kun sitten helmikuussa tänne kirjoitatte, kun selviö lienee Saulin jatko, että tosiaan käytätte titteliä kun kirjoittatte." Herra pääministeri-presidentti kirjoitan teistä, en suinkaan ensikertaa" ..jne..
Siinä Tarja ja Pena kalpenee, vaikka Penaa yritetty syötää mediaan frofessorina, kun sitä ei oikeasti ole.
Kyllä Niinistö on kova poika, kun lähes seitsemänkymppisenä, pystyy ruiskuttaa nesteet.
Rakkaalle Jennilleen, joka myöskin on jo kohtuu ikäinen ensikertalaiseksi. Tässäkin näkee mihinkä pystytään, kun ei olla vasureita, vielä vanhenpanakin.
Hyvinkin mahdollista että toinen kierros tulee.Saulihan siellä on satavarmasti mutta toinen on Pate Väyrynen.Lautakasalla ei jakoa kuten ei Haavistolla tai Hirvisäärelläkään.Toisella kierroksella kepulaiset sitten äänestävät keskustan kunniapuheejohtaja Väyrysen sijasta Niinistöä.Kepu petti taas,Kepun voi lakkauttaa sillä onhan heillä kokoomus,
Onko Antonio raskaana Pekalle. Vielä ehtii vaalivauvan väsätä. Nyt mieskin voi olla raskaana.
Vanhasella on myös lisääntymiskykyinen uusi tyttöystävä. Monesko ole jo mennyt laskuissa sekaisian. Nyt pitåå åånestää Niinistö Suomen kuninkaaksi ja Jenni kunigattareksi. Kruununperijäkin on jo tulossa.
Jos se on toisinpäin.
Sille nauraisi Viron sudetkin
"Suomen mies presidentti ehdokas odottaa vauvelia."
Jotenkin on tullut suurusreiästä raskaaksi. Kaikki
ymmällään raskaudesta.
.
Tässä puhuttelevia lainakommenntteja muilta tämän aiheen palstoilta. Olkaa hyvä!
Kannataa miettiä hiljaa itse kukin tykönänsa olisiko ajattelutavoissa ja sen myötä käytöksessä yhtään fiilattavaa. Kokeilkaa ihan kurillanne,, josko vaikka elämässä pilkahtaisi valonsäde.
.
.
10.10.2017 23:53
UUSI
On kanssaihmisilläni yllättävän paha olo,
Kateus on kavalalin tauti, se vammauttaa ihmisen kokonaan.
Itse yli 30v, muita työllistäneenä, nyt 70 vuotiaana sairaana eläkeläisenä (800e) taistelen toimeentulon kanssa joka ikinen päivä. Työllä ja tuskalla hankittu kotikin pakkohuutokaupattiin pankille lamojen ja pankkifuusioiden rytäkässä, eikä niitä hartaati toivottuja omia lapsiakaan koskaan siunaantunut. Monenmoisia muitakin iskuja elämä on tarjonnut, tästä huolimatta iloitsen suuresti heidän onnestaan ja toivon sydämestäni koko perheelle siunausta ja kaikkea hyvää..
11.10.2017 9:48
UUSI
Pahansuopuus ja ilkeys välittyy kommenteista. Ikävää, että olette noin kateellisia ja se paha olo välittyy kaikille. Tehkää asialle jotai: Hakekaa apua lääkäriltä, kirjoittaa terapia lähetteen. Tai hankkikaa päiviinne sisältöä harrastusten, liikunnan, ulkoilun tms kautta. Muutaman lapsen hankkiminen järkkää niin runsaasti iloa elämään, että ilkeys ja kateus ei edes tule ajatuksiin! Lääkityskin korjaa jotain.
Luoja on luonut naisen synnyttämään. Valtaosa naisista haluaa lapsia. Jos lasta ei jostain syystä saa, Luoja on viisaudessaan tarkoittanut sen asian niin, että lapsettomalle naiselle on tarkoitettu jokin muu tehtävä elämässään. Synnyttäkää naiset!
Olen oikein ilahtunut presidenttiparin vauvauutisesta. Toivon, että saavat vielä monta lasta, sisaruus on elämässä erittäin suuri rikkaus.
.
.