Uusi implantti antaa yli-inhimillisen näkökyvyn

Tutkivat ovat kehittäneet uuden linssin jolla voidaan korvata silmässä jo oleva ja kiinnittää se samoihin lihaksiin. Verrattuna normaaliin se on venyvämpi ja vaatii vähemmän energiaa joten mikäli projekti onnistuu, sillä voi saada paremman ja tarkemman näkökyvyn lähelle ja kauas kuin mitä normaalisti ihmisillä on :)

https://sciencr.com/researchers-are-testing-bionic-lens-that-could-give-you-superhuman-abilities/
62330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Website unavailable. Ihan mielenkiintoista kyllä, jätän teknologiat muille pääsääntöisesti mutta tosi hyvä jos ihmiset löytää ittensä sitäkin kautta.

Äänestä
  • Aloittaja

  • Tarkoitatko, että transhumanistit eivät usko olevansa olemassa, elleivät he ole tehneet näköhavaintoon pohjautuen peilin edessä otsatäplätestiä, jonka avulla he vasta voivat osoittaa itselleen olevansa itsetietoisia? Hyvä niin, hehän näkevät täplän paremmin paremmalla linssillä, jolloin transhumanistin mahdollisuudet itsetietoisuuteen paranevat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tarkoitatko, että transhumanistit eivät usko olevansa olemassa, elleivät he ole tehneet näköhavaintoon pohjautuen peilin edessä otsatäplätestiä, jonka avulla he vasta voivat osoittaa itselleen olevansa itsetietoisia? Hyvä niin, hehän näkevät täplän paremmin paremmalla linssillä, jolloin transhumanistin mahdollisuudet itsetietoisuuteen paranevat.

    Ajatuskulkusi kertoo enemmän itsestäsi kuin transhumanisteista.

    1Äänestä

Implantti ei anna yli-inhimillisiä kykyjä, vaan teknologia-avusteisesti parantaa normaalia näkökykyä. Eihän idea sinänsä eroa mitenkään esim. kiikarista tai kaukoputkesta.

1Äänestä

Haukka näkee saalin aika kaukaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oudoksuva kirjoitti:

Tutkivat ovat kehittäneet uuden linssin jolla voidaan korvata silmässä jo oleva ja kiinnittää se samoihin lihaksiin. Verrattuna normaaliin se on venyvämpi ja vaatii vähemmän energiaa joten mikäli projekti onnistuu, sillä voi saada paremman ja tarkemman näkökyvyn lähelle ja kauas kuin mitä normaalisti ihmisillä on :)

https://sciencr.com/researchers-are-testing-bionic-lens-that-could-give-you-superhuman-abilities/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu