när språkaktiva så gärna postar inlägg om dem.
Dessutom finns det forum för YLE, här kritiseras deras tv- program alltid.Säkert finns det också spalter för både vanlig undervisning och språkundervisning för finskspråkiga där man kan diskutera.
Dessutom finns det forum för YLE, här kritiseras deras tv- program alltid.Säkert finns det också spalter för både vanlig undervisning och språkundervisning för finskspråkiga där man kan diskutera.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Om det nu är så skitviktigt vad man skriver om.
Det finns en RASISMIspalt också, vore kanske lockande den också för någon.
Det är visst svårt att hitta Ålandsforumet ?
Viljan fattas ?
Finns det ingen spalt för personer som har mindrevärdskomplex och lider av dåligt självförtroende ?
Fennorna borde ha en riktigt egen spalt där de kunde skriva dynga dygnet runt.
Alla skulle vara tacksamma.
De trodde att de hade en, men den var förstås avsedd för alla. Efter år av hets och hat gick "kielipolitiikkaa" i graven. Bra så.
Att förinta SFP spalten är inte en lösning. Lösningen är helt enkelt att blocka dessa störda människor från att skriva på spalten.
För fennorna är det tydligen viktigast att få förstöra.Aldeles som man inte kunde samsas som man gör i det verkliga livet.
Jag har då aldrig haft några språkstrider med finskspråkiga människor trots ett långt yrkes - och vardagsliv bland dem.
Undrar om fennorna i vardagen ( när de inte kan vara anonyma ) uppträder på samma sätt som här ?
Tänk+dig+en+representant+för+"ylivoimainen+valtaväestö"+i+en+helt+vanlig+butikskö+och+proklamera+samt+domdera+som+här.
Man+tycker+synd+om+de+andra+i+kön,+kassa+fröken+samt+vakten+som+till+sist+bär+ut+dem+av+blotta+tanken.+Gratis+skall+det+förstås+vara,+för+de+är+90+%.+Resten+får+nöja+sig+med+smulorna+från+deras+bord......
Kunde+vara+värt+och+se?
Här kritiseras alltid svenskspråkiga inlägg som inte exakt behandlar SFP: s politik, det gör inte inlägg om Åland och Sverige heller.
Om det nu bör vara så korrekt.
Jag anser att det är onödigt att hela tiden gnälla om vad man får skriva, hatprat och kränkande inlägg är förstås inte välkomna, men annars vettiga diskussioner om frågor som berör oss alla finländare ska väl gå att föra.
Även om nu inte partiets namn nämns i vartenda inlägg så finns ju alla våra riksdagspartier ändå där i bakgrunden när det gäller samhälleliga beslut.
I fall att inläggen inte berör SFP:s politik, utan politik i största allmänhet, står det klart och tydligt att sådant bör debatteras på "yleistä politiikasta".
Skrattretande har det dock blivit, när SFP:s arbetspolitik och andra SFP relaterade frågor ryker från spalten medan diverse skit hålls kvar. Algoritmen fungerar inte ännu.
Sannfinländarnas forum är väl lämpligt för dem som jobbar för enspråkigt finskt Finland.
De här gnällinläggen om censur kan man rikta direkt till Suomi24.
Just det, vad hjälper det att gråta här.Man vill bara leka martyr.
Det är så skönt att tycka synd om sig själv.
Synd att det inte finns någon spalt för de här språkaktiva fennorna.Det vore mycket bättre för alla normala debattörer.
De låtsas alltid att de inte VET.
Nu är här igen "Sverigenyheter ".
Oss svenskspråkiga anklagar de hela tiden för att diskutera fel ämnen.
Just det, man ser bara fel hos andra.
Igen Sverigenyheter, vem bryr sig.Man kan väl gå in på Aftonbladet och läsa dem på originalspråket om man är nyfiken.
Hei, pönttöfenno, miksi sekoilet palstalla kokoajan?
Oss vill de köra bort från forumet.
Varför ska här överhuvudtaget diskuteras Sveriges förhållanden ?