no niin, nyt on läppäri, garmin 48,ja niiden välissä yhdistelmäkaapeli.asetukset on tsekattu kuuteen kertaan.
gepsi toimii kotikoneessa, näyttää heti paikan gps-seurannassa,paikan ja suunnan-vuoden 2003 uudella sinisellä cd-merikartalla.
mutta,kun saman setin laittaa läppäriin,jossa tosin on vuoden 2000 kartat ja gps-seuranta-kone ilmoittaa ikkunassa: ei gps-tietoa.asetukset on samat.
eikö läppärin com-portti futaa vai mikä ???
joutuu olla melko ymmällään.
jos joku keksii jonkun erikoisvinkin, olisin enemmän kuin kiitollinen!!
perjantaina messuille !!!
gepsi toimii kotikoneessa, näyttää heti paikan gps-seurannassa,paikan ja suunnan-vuoden 2003 uudella sinisellä cd-merikartalla.
mutta,kun saman setin laittaa läppäriin,jossa tosin on vuoden 2000 kartat ja gps-seuranta-kone ilmoittaa ikkunassa: ei gps-tietoa.asetukset on samat.
eikö läppärin com-portti futaa vai mikä ???
joutuu olla melko ymmällään.
jos joku keksii jonkun erikoisvinkin, olisin enemmän kuin kiitollinen!!
perjantaina messuille !!!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ensimmäisenä tulee mieleen datum (sinisten karttojen kanssa käytetään WGS84, vanhojen vihreiden kanssa kkj:tä eli Finland Hayworthia). Johtolankana sanasi "asetukset samat"...
Ristiriita datumeissa ei johda kysyjän kuvaamiin vaikeuksiin, joten vikaa on tässä tapauksessa haettava muualta.
Itse kartan (kartta-aineiston) ja karttaohjelman käyttämillä datumeille ei ole kovin paljon keskenään tekemistä. Samalle (paperi)kartalle voidaan merkitä usean eri datumin ruudukkoja (vrt. esim. Suomen peruskartat).
Kyllä esim. vanhoissakin MeriCD:ssä käytettävissä karttaaineistoissa, joiden paperiversioihin siis on koordinaattilukemat on merkitty KKJ eli Finland Hayford datumissa, voidaan sekä GPS:stä tulevien ja/tai ohjelmassa näytettävien koorinaattien datumeiksi valita KKJ tai WGS84. Kyse on ohjelmallisesti tehtävästä muunnoksesta. Vastaavasti GPS:n lähettämä koordinaattien datum on valittavissa.
Oleellista on se, että karttaohjelmassa on valittuna sama datum, joka on käytössä GPS:ssä (NMEA-sanomissa koordinaatit lähetetään siinä datumissa, joka gepsissä on valittuna). Tämä on hyvin yleinen ongelma GPS:n ja karttaohjelman käytössä ja johtaa parin sadan metrin virheeseen sijainnissa silloin, kun GPS:ssä on käytössä WGS84 (yleensä oletus) ja karttaohjelmassa KKJ tai päinvastoin.
...toimi.
datumit on samat gepsissä ja läppärissä.kokeilin kumpaakin, tuloksetta.
hiiriportissa oli tosin serial ballpoint,keltaisen pallon ja huutomerkin kera-poistin sen käytöstä.
ei kuitenkaan gps-tietoa.
en saa haettua tällä läppärillä netistä päivityksiä, koska siinä ei ole verkkokorttia.
luuletteko, että alkaisi toimia uusilla kartoilla??
saanko poltettua kartat kotikoneelta cd:lle, ja sitä kautta ajaa ne läppäriin ?
tai ostaa uudet päivitetyt siniset kartat.
tai vielä muita vaihtoehtoja ?? toinen läppäri ?
kiitoksia vastanneille!!
Katsoitko Hyper Terminalilla tuleeko sarjaporttiin dataa gps:ltä?
...täsmälleen samaa asiaa, johon sinäkin tuossa ymmärtääkseni viittaat: gepsin ja karttaohjelman asetusten pitää natsata eli molemmille pitää olla kerrottuna sama tieto käytettävästä datumista. Mutta kuten sanot, yleensä se ongelma tosiaankin aiheuttaa sijainnin näkymisen väärin, ei tiedonsiirron epäonnistumista.
Ei yleensä vaan ainostaan tuon sijaintivirheen!
GPS antaa pelkkiä numeroita ulos. Jos GPS on määritellyt numerot KKJ:n mukaisina, ne eivät vastaa WGS84 kartalla oikeata paikkaa. Muuten systeemi toimii kuin tyhjää vaan eivätkä koneet välitä mitään ongelmasta. Navikaattoria sitten kiusaa kun sijainti karttanäytöllä ei tunnu täsmäävän maaston kanssa. Avomerellä navigaattorikaan ei huomaa mitään.
Veikkasin hiiriongelmaa, käyttis kuvittelee sarjaporttiin kytketyn gps:n hiireksi, melko yleinen probleemi.
Kurkkaa ensin tätä linkkiä:
http://www.kolumbus.fi/ari.torpstrom/cf_faq.htm
Kokeile käynnistää gps vasta kun Windows on jo käynnissä.
Katso myös Ohjauspaneeli, Hiiri laiteasetuksia. Mun piti poistaa ensin käytöstä MS Serial BallPoint (voi olla myös jollain muulla nimellä).
Voit käyttää Windowsin Hyper Terminal ohjelmaa (hypertrm.exe) katsoaksesi tuleeko sarjaporttiin nmea dataa gps:ltä.
Moottorivenepalstalla oli sama ongelma äskettäin esillä, lue seuraava viestiketju:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=111&conference=668&posting=22000000006584795
Riippuen seikoista joita en aina ymmärrä (en ole ATK ekspertti) voi syntyä ongelmia tiedonsiirtoon myöskin GPS:n ja LapTop:in asetuksista johtuen. Mikäli GPS:n siirtonopeus on 9600 baudia voi olla että PC ei tätä ymmärrä. Kokeile esimerkiksi 4800 baudia.
Itse en käytä Meri CD:tä, vaan siitä OziExploreriin siirrettyjä karttoja. Ozi:ssa voi vaihtaa porttia sekä siirtonopeutta, mutta en muista käykö tämä päinsä MeriCD:ssä? Itselläni on sekä UBS että sarjaportti GPS, ja niille täytyy valita eri porttivaihtoehto toimiakseen. Hiiri voi lisäksi sotkea tilannetta.
nyt menee hermo !!
ei edes hyper terminal-neuvo auttanut!!!
eli ei tule soitettaessa COM1-porttiin mitään dataa.
com-porttia 2,3,4,5,6,7,8,9-ei voi avata.
asetukset:
sarjaportti 1,
bittiä sekunnissa 4800
databittejä 8
pariteetti none
stopbittejä 1
vuonohjaus:ei mitään
wgs 84
gepsissä:
nmea/nmea
nmea 0183 2.0 (kokeiltu myös 1.5)
4800 baud
wgs 84
gepsin antenni on ulkona, satelliitteja 5-7 kpl
arin kaapelitehtaan yhdistelmäkaapeli gepsistä läppäriin.
EI VAAN TULE GPS-TIETOA !!!
mutta kun kaapelin tökkää tähän kotikoneeseen, seurannassa näkyy heti paikkatieto ja muut.
toisinaan kylläkin ilmoittaa, että huonol.gps-tieto.
mitä vielä voisi kokeilla ???
kohta voisi alkaa tarjota rahaa ongelman ratkaisijalle...
Oli ihan sama ongelma. Läppäri ei toiminut Garmin etrex legendin kanssa mutta pöytäkoneessa heti ok. Mulla ongelma poistui kun liitän gepsin sarjaporttiin vasta kun molemmat koneet on käynnissa. Jos piuhat laittaa kiinni ennen koneiden käynnistystä niin koskaan ei koneet keskustele. Syitä käyttäytymiseen en sen paremmin ole selvittänyt. Joskus ilmoittaa huonosta/puuttuvasta signaalista myös kesken seurannan jolloin irrotan sarjaportin liittimen ja paan takaisin ja taas toimii.
Omassa kannettavassani portti on Nr.1 kun liitän GPS:in sarjaporttiin. USB GPS toimii portissa Nr 4.
Voiko olla että kannettavasi portti Nr 1 on jo varattu ja GPS joutuu johonkin muuhun porttiin? Kuulostaisi siltä. Onko sinulla hiiri kiinni koneessa? Tai jotakin muuta? Voi myös olla että portti on varattu jollekin muulle laitteelle jota joskus on kannetavassasi käytetty, ja se on jäänyt jonekin Config:iin.
Koeta selvittää miten pääsisit vaihtamaan porttia, ja kokeile ne kaikki kunnes signaali etenee toivotulla tavalla.
Jos toisessa koneessa yhteys toimii samalla kaapelilla ja samoilla gepsin asetuksilla, niin silloin ainakin yhteys sarjaportin liittimeen saakka on kunnossa eli kaapelivika ja GPS:n asetusvirheet voidaan sulkea pois. Kyseessä lienee ilmeisesti porttiongelma eli kyseinen COM-portti on jonkin toisen laitteen käytössä, koska Hyperterminal ei näytä mitään. Muita käyttäjiä/varaajia samalle porttinumerolle voivat olla esim. IRDA (infrapunasiirto) tai sisäinen modeemi. Kannattaa yrittää disabloida kaikki ylimääräiset, myös koneen BIOS setupia kannattaa vilkaista.
Tietysti aina on syytä muistaa, että myös sarjaportin elektroninen/mekaaninen vika on mahdollinen. Sarjaportin perustoiminnan voi testata Hyperteminalilla yhdistämällä D9-liittimen nastat 2 ja 3 (Rx ja Tx), jolloin viestissäsi mainutuilla asetuksilla kirjoitettujen merkkien pitäisi näkyä terminaali-ikkunassa. Tässä testissä on tärkeätä kytkeä pois päältä local echo eli merkkien kaiutus paikallisesti. Löytyy kohdasta File -> Properties -> Settings -> ASCII Setup -> Echo type characters locally (valinta pois). Suomenkielisestä Hyperterminalista en valitettaasti muista ulkoa noita termejä.
Tuolla kaapelitehtaan sivuilla näyttäisi olevan jotain XP:n COM-porttiongelmiin: http://www.kolumbus.fi/ari.torpstrom/cf_faq.htm#22
Jos konellasi on Nokian PC Suite niin siinä on syyllinen. Se varaa com 1:n itselleen eikä anna sitä muiden käyttöön vaikkei itse olisi käytössäkään.
infrapunaportin disablointi oli avain tähän pulmaan.
Yksi insinöörikaveri katsoi konetta ja kokeili gepsiä omallaan-se toimi siinä niinkuin mun kotikoneellakin.
sitten tarkastettiin asetukset, ja just toi disablointi, sit alkoi tulla dollaridataa hyperillä !!!
kyllä meni monta iltaa hukkaan, mutta kai se unohtuu...
suuret kiitokset kaikille neuvoneille !!!