Sijaisuudet opettajien lapsille

Sijjainenminäkinolisin

Ottako huomanneet, että opettajien ja rehtoreiden lapsille löytyy kummasti opettajien sijjaisuuksia Nivalassa. Saavat sijjaisuuksia jo kirjoitusten aikana ja myöhemmin opiskelujen ohessa.
Tämä on minun havvainto, eikä mikään tutkimmukseen perustuva tieteellinen mittaus.

6

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghj700

      Eikö se ole ihan oikein? Kouluissa tunnetaan nämä nuoret ja he tietävät, miten ollaan opettaja. Omakin poikani teki sekä kotikaupungissa että naapurikunnissa jatkuvasti pitkiäkin sijaisuuksia heti ylioppilaskirjoitusten jälkeen armeijaan menoon asti sekä taas armeijan jälkeen opintojen alkamiseen saakka. Kesän hän oli muissa töissä. Myös silloisessa TKK:ssa opiskellessaan hän opetti sekä peruskouluissa että lukioissa opintojensa ohella. Hänet oli punnittu ja hyväksi havaittu.

      Sitä paitsi, kouluissa käytetään myös hyvin paljon sijaisia, jotka eivät ole opettajien lapsia. Sijaisia hakevan ihmisen on tarkoitus saada koulunpito sujumaan, sijaisuus ei ole mikään erityinen kunnianosoitus tai suosiolahja.

      • Äitikkkäinen

        Kyllä vaan. Kahdeksasluokkalainen tyttäreni on ollut tyytyväinen siihen, että ruotsinopettajan tytär on äitinsä sijaisena. Ei tosin Nivalassa eikä edes Pohjois-Pohjanmaalla.


    • HuonostihoidettuToni

      Ylä-asteella saksan sijaisena saman koulun open tytär. Ei osaa saksaa ollenkaan eikä opettaa mitään muutakaan mutta oli sopivasti töitä vailla kun sijaista tarvittiin.
      Moni valitsi saksan kielen valinnaiseksi koska halusi sitä oppia, nyt tämän kevään ylioppilas tyttö opena nostaa palkkaa siitä että lapset ei opi siellä mitään.
      Olisi pitänyt siirtää kielenopettajaksi saksaa osaava ope toisesta koulusta ja tämä syytön Fiia tyttö laittaa sijaistamaan jotakin elämäänsä kyllästynyttä lintsaavaa koulunkäynninavustajaa.

    • Anonyymi

      Nykypäivänä ei kuuluisi suhteilla päästä töihin vaan taidoilla. Olisi parempi, jos opettajaa sijaistaisi joku muu kuin heidän oma lapsensa, jotta tästä asiasta voidaan olla varmoja. Kouluja on muitakin, missä opettajien lapset voivat halutessaan toimia sijaisena. Toivon, että tähän epäkohtaan puututaan.

    • Anonyymi

      No jopahan on taas aihe keksitty, voi hyvää päivää!!

    • Anonyymi

      Kyllä. Nivalassa nepotismi kukkii monella saralla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      516
      8808
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      155
      6086
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      355
      5122
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4729
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4321
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4033
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3902
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1828
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1384
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      949
    Aihe