Koska Suomalaiseen oikeuslaitokseen ei kukaan luota (lähde: transparency international)
kannattaisi oikeusministeri Koskinen erottaa. Oikeusministeriksi tulisi valita Keskustan edustaja.
Koskisesta voitaisiin tehdä vaikka kulttuuriministeri: poppia & rokkia.
Tämä järjestely toisi uuden mahdollisuuden myös ylivelkaantuneiden velkavastuu asiaan.
Ja nimenomaan sosialistinen oikeusministeri on mahdollistanut oikeistoon kohdistuneet polittiiset ajojahdit.
kannattaisi oikeusministeri Koskinen erottaa. Oikeusministeriksi tulisi valita Keskustan edustaja.
Koskisesta voitaisiin tehdä vaikka kulttuuriministeri: poppia & rokkia.
Tämä järjestely toisi uuden mahdollisuuden myös ylivelkaantuneiden velkavastuu asiaan.
Ja nimenomaan sosialistinen oikeusministeri on mahdollistanut oikeistoon kohdistuneet polittiiset ajojahdit.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tästä aloitamme. Ryhdytään rakentamaan ei-sosialistista Suomea. Se on oikeaa demokratiaa. Se on oikeaa politiikkaa.
:) Sosialismi on demokratiaa, kapitalismi on yhtiövaltaa.
Aivan. Nyt voimme tehdä sen rauhassa, kun Tapio Lapio nukkuu. Maalaiset mönkivät luolistaan ja vievät kaikki parhaat paikat. Kun Tapio Lapio herää, on kulunut 100 vuotta ja linna on lumen peitossa. Niin käy, jos nukkuu liian pitkään.
seuraan sinua ja sinun tyhmyytesi loistaa kuin kuu
valaisten öisen taivaani.
Et voi seurata minua, koska voitan sinut älykkyydessä koska tahansa. Älykkyysosamääräni hipoo huippua. Tiedätkö, mitä tarkoittaa älykkyysosamäärä?
Mikä on koulutuksesi? Osaatko tehdä jotakin oikeaa työtä? Mikä on ammattisi?
olla joskus muitakin ja eristyisesti Esko Ahon (kesk) ja oikeusvaltio horjui vakavasti. Ihmiset yli velkaantui.
ylivelkaantuneet ennen 1991 kun rahaa sai pankeista niinpaljon kun kehtasi pyytää ja
Louekoski laittoi valtionrahat menemään.
oli kyllä pankin ja velallisen välinen sopimus.
Siitä tyhmyydestä ei pidä syyttää ketään muita.
Molemmat tyhmät jättivät kaikenlisäksi maksamatta ja apuun tuli Esko Ahon (kesk) hallitus ja vedätti palkansaajilta rahat tyhmyyden markkinoille.
Samalla meni työpaikka yli 500 000 palkanssaajalta.
Ylivelkaantuminen johtui siitä, että pankki sai oikeuden rikkoa velallisen kanssa tekemänsä sopimuksen vaihtamalla yksipuolisesti korkoperustetta. Sopimuksen muuttamisesta asikas ei saanut kieltäytyä. Missä umpiossa olet elänyt kun et tätä ole tiennyt?
Lisäksi viivästyskorko 18 prosenttia ei ollut asiakkaan sovittavissa vaan oli vakioehtona velkasopimuspapereissa.
> "että pankki sai oikeuden rikkoa velallisen kanssa tekemänsä sopimuksen vaihtamalla yksipuolisesti korkoperustetta."
Ja tuon sai aikaiseksi Mauno Koivisto, joka koolle kutsumassaan talousseminaarissa (nk. Koiviston konklaavi) 6.5.1992 läksytti tuomioistuimet pankkeja suosiviksi.
Mitä muuta siellä "sovittiin", jää myöhemmin selvitettäväksi, kun Tarja Halonen määräsi sen asiakirjat "presidentti Koiviston pyynnöstä" salassapidettäviksi.
Se ainakin on varmistunut, että tuomioistuimet eivät tuomitse pankkeja perintärikoksista millään näytöllä. Kuiteilla on todistettu useita tapauksia, joissa jo maksettu velka on peritty uudelleen. On sentään yksi tapaus, jossa lautamiehet äänestivät pankinjohtajalle petostuomion, mutta hovi kiirehti kumoamaan sen.
Toisessa perittiin samaa velkaa viideltä takaajalta kultakin erikseen; korko vaatimattomat 5 x 16 % = 80 %; "ei petosta"!
Perittävyyden säilyttämiseksi pankki väärensi tositteisiin vuosiluvut; poliisilla oli yhtä aikaa sekä alkuperäinen että väärennetty edessää: "ei rikosta, ei syyteharkintaa". Tuomioistuimen kanta "ei rikosta, kantaja maksaa vastapuolen kulut".
Uuden tutkintavaatimuksen kuulustelussa pankin virkailija myönsi muuttaneensa vuosiluvut; sen tutkinta pysäytetiin niin pitkäksi aikaa, että annettiin ulos vasta viikko syyteoikeuden umpeutumisen jälkeen.
Nuo kaikki ovat olleet myös oikeusasiamiehen ja oikeuskanslerin tutkittavina: "ei ole syytä epäillä..."
Olisiko oikeusjärjestelmän tila mennyt samaksi ilman Koiviston konklaavia, on jotain mitä ei saada selville, mutta se on ainakin varmaa, että Koiviston konklaavista tuo mädännäisyys alkoi.
Ihmisoikeuksien puolesta keskustelu on vitsi, kato
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000427&posting=22000000006060611
tutkipa kerran oikein rauhassa Koiviston konklaavia ja jatka sitten, jos kehtaat.
Keskustan edustajaksi oikeus-, talous- ja hevosministerikisi on mimitettävä Kauko Juhantalo.
Olisi kerrankin kepuministeri, jolla olisi kokemusta omalta alaltaan. Oiken valtakunnanoikeudesta ja tuomion saanneena!
Enää ei voitaisi pilkata osaamattomuudesta ja täydellisestä tietämättömyydestä kulen Tanja Karpelaa ja Paula Lehimäkeä ja heidän valitsijaansa Anneli J:tä!
konklaavin rinnalla. Helppoa on ottaa joku tuollainen syntipukiksi, kun ei kehtaa myöntää, että hirvittäviä tekoja on tehty Koiviston aikana. Turha selitellä, kyllä kansa tietää.
Ongelmatuomiot pilaavat Suomen mainetta EU:ssa. Koivistopapereiden julkistaminen vapauttaisi oikeuslaitoksen ja ministerien maineen, kun nähtäisiin, mitä maan ylin valta oli määrännyt. Millään ei mee jakeluun, että mikä se on se korkea aate tai kansallinen etu, jonka puolesta koko oikeuslaitoksen ja niin entisten kuin nykyistenkin ministereiden maine vielä uhrataan.
pitäisi olla riippumaton itsenäinen laitos, ainakin länsimaisissa demokratioissa, ainakin noin teoreettisesti?
Miten oikeuslaitoksen riippumattomuus käsitetään Bernsteinsosialismissa?