Niklas Herlin

herlinfani

Niklas Herlin 53v on kuollut. Hänellä rahaa enemmän kuin Satakuntalaisilla yhteensä. Joku yli miljardin euron varallisuus. Jokainen työssäkayvä eurajokilainen voisi kunnioittaa lahjoittamalla osan palkastaan vaikka 100e hyväntekeväisyyteen, tai antamalla yritystukiin (kone, nokia jne)

17

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liputuspäivää

      Muistakaakin sitten kuntapäättäjät, että huomenna on oltava suruliputus kunnioittaen Herlinin muistoa. Kaikki oppilaitokset, vanhainkodit yms. Liput puolitankoon!

    • kaapeli12

      ei siinä miljuunat auta, raato laatikkoon ja monttuun mätänemään. tunnen aina valtavaa mielihyvää kun näen ahneen persereijän kuolinilmotuksen.

      • katteellissett

        Olet kateellinen pelle. Tavalliset ihmiset ovat kunnalla töissä duunareita tms. Vähän parempi lahjaiset ovat lääkäreitä juristeja, ja kaikista älykkäimmät näitä miljonäärejä yritysjohtajia. Näin se menee, mut tavikset aika surkeita suurin osa ja kateellista porukkaa.


    • fghgfhgfh

      Jokainen voi katsoa siten peiliin jos satulasepästä sitten noustiin alunperin miljonääreiksi.

      • Katse-kuvan-taakse

        VARsinkin jos on edellisen matuinvaasion aikana luikerrellut Suomeen, vaihtanut sukunimensä ja muuttunut suomalaiseksi, takanaan illuminaatin big money. No, oman kertomuksensa kukaan karmea lapsuus sadistisen isän seurassa vie veronsa.


    • nakkilasta

      Siin ei paljon vaadita että on rahaa ennemmän kuin eurajokilaisilla.

      • hienorikasmies

        Herlin oli hieno mies!


    • köyhästärikkauksiin

      Se merkillistä, kun Herlin keskustelu saa kummasti keskituloiset luuserit kuumenemaan. Herlin loi omaisuuden tyhjästä. Ei ollut kultalusikka suussa kasvanut.

    • johtoylös

      Kaikkien kannattaa muistaa, että Herlinit tarjoavat työpaikan tuhansille suomalaisille. Hissikorjaajat tienaa kohtuuttomasti 3500e/kk. Heidän palkkansa pudotetaan 2000e/kk tasolle ja johtajat saavat enempi, mikä on täysin oikeutettua. Ei huonolahjaisen amismiehen kuulu saada tollasta liksaa. Johtajien kuuluu saada enempi, koska he ovat älykkäitä

      • liikunnanopettaja

        Samaa mieltä. Itekin ammatiltani opettaja ja tienaan vain 3000e kuussa, vaikka yliopistotasoinen koulutus.


      • kaapeli12

        onneks siis onneks nämä "älykkäät" johtajat myös kokevat elokuun viimmeisen , raato monttuun ja pulinat pois, matoset pääsevät nauttimaan näiden "älykkäiden" aivolimasta. kyllä tekee höpöä kun anhe persereikä "älykkö" kipataan monttuun.


      • rikkaus

        Tuskinpa sinullakaan olisi töitä, ellei näitä älyköitä Ollilat, Wahlroos, yms Herlinit olisi.


      • eläköönherrat

        Tulevaisuudessa duunarit ( hoitajat, työmiehet yms.) joutuvat tinkimään palkoistaan ja paljon. Onneksi johtajat saavat aina vain enemmän, koska he ovat sen ansainneet Ammattiliitot on jo nyt laitettu kyykkyyn. Ansiopäivärahasta pois 100 pvä ja lomarahoja leikattu kunnallisella puolella. Se on ihan oikein!


      • tuntiope
        liikunnanopettaja kirjoitti:

        Samaa mieltä. Itekin ammatiltani opettaja ja tienaan vain 3000e kuussa, vaikka yliopistotasoinen koulutus.

        Minä saan 3660€ palkkaa kuukaudessa ja se on nuolemalla saatu.


    • todellisesti

      Tuo "tavallisten ammatti-ihmisten" hissikorjaajien ym. työnvaatimusten aliarviointi osoittaa,että ei ole tietoa, ymmärrystä siitä miten ihmiset jo synnynnäisesti ovat erilaisia ja valmiudet erilaiseen osaamiseen.
      Luulempa, että kaikilla johtajilla ei välttämättä olisi kykyjä tekniseen työhön käytännössä.Heillä on vain kykyä esim. hallinnolliseen osaamiseen. Työt jää tehtyä jos nämä osaavat duunarit eivät olisi hommissa ja myytävää tuotetta ei syntyisi.Tuotteen valmistaminen vaatii monenlaista osaamista enenkuin se on valmis markkinoille myytäväksi.

      Koen, että nykyinen yhteiskuntajärjestelmä tukee hallinnollisen osaamisen edustajia ja jos ei ole oikeudenmukainen ja tosiasiat tunnustava ihminen niin helposti luulee olevansa muita älykkäämpi ja käyttää tätä "hallinnollista" osaamistaan siten yhteiskunnassa hyväkseen, että hallinnoidaan toise tyhmiksi "työorjiksi" omaksi eduksi ja voitonmaksimoimiseksi ja perustellaan tämä tulojensiirtojärjestelmä siten, että toiset ovat tyhmempiä.
      Tosiasia kuitenkin on, että kaikkien osaamista yhteiskunnassa tarvitaan.

      • Gebujee

        No noista kommenteista paistoi läpi lähinnä se, että tarkoitukseni oli vain provosoida ja ärsyttää tahallaan. On niissä silti pieni totuuden siemen. Jonkun pitää luoda työpaikat, ennen kuin se duunari voi mennä sinne töihin. Tietysti hän voi itse luoda oman työpaikkansa, mutta silloin on yrittäjä. Se työnantaja kantaa suurimman riskin, joten on ihan luonnollista että hän saa enemmän palkkaa.

        Palkatut johtajat taas kantavat vastuun paljon suuremmista päätöksistä kuin rividuunari. Oikeastaan johtaja käytännössä kantaa vastuun myös duunareiden mokailuista ja ylipäätään siitä että homma toimii myös siellä suorittavassa portaassa. Jos joku johtaja muka vain pyörittelee peukaloitaan eikä osaa mitään, niin silloin hän on surkea johtaja. Vaikka johtajan työ ei olekaan yleensä yhtä fyysistä kuin duunarin, niin henkinen kuormitus on eri luokkaa. Yleensä duunarin päivä loppuu kun työaika loppuu, johtajat vievät työt myös kotiin ja ovat käytännössä aina tavoitettavissa. On täysin luonnollista että hän saa enemmän palkkaa kuin rividuunari, jolla vastuu ei ole kovinkaan suuri.

        On ihan totta että läheskään jokainen johtaja ei osaisi hyvin sen duunarin hommia vaikka harjoittelisi, mutta vielä harvemmasta duunarista tulisi oikeasti hyvä johtaja. Se on helppo työpaikkaruokalassa duunareiden kera kirota kuinka huono johtaja on ja kuinka itse tekisi paljon parempia päätöksiä, mutta harvoin se oikeasti niin menisi.


    • eeeeeeeee

      Suurin osa johtajista täysin kyvtyttömiä hommiinsa. Ovat päässeet niihin hyvävelijärjestelyin. Monilla työpaikoilla on monta todella kyvykästä työntekijää, jotka kuitenkaan eivät koskaan pääse huippuvirkaan, vaikka koulutusta ja osaamista olisi. Suomalaiset eivät osaa myydä tuotteitaan ja ne ovat liian kalliita, johtuen mm. ahneudesta. Esim joku saksalainen suklaa yli puolet halvempaa kuin kotimainen, vaikka Saksassa palkat paremmat kuin Suomessa. Suomi vain nostaa alvia, niin hetken päästä täällä ei myydä mitään muita kuin ulkomailla valmistettuja lidlin, X-tran, Rainbowin tai euroshopper elintarvikkeita, jotka paljon halvempia kuin suomalaiset ylikalliit merkit.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      221
      4086
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2583
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2295
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1400
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      903
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      881
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      876
    Aihe