Retkikirves Fiskars X5 Onko käyttöä?

hitsinpimpulat

7

2132

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoomoilasella

      Kätevä pieni kevyt kirves pikku töihin.

    • fiskarssi

      On pätevä kirves, itelläni kulkee reissuissa mukana joko vyöllä tai repussa. Kevyt ja näppärä, ajaa hyvin asiansa retkikirveenä ja taisi olla jossain vertailutestissäkin juuri, olisko ollut erä-lehti tms. kovasti kehuivat, suosittelen !

    • OmpaKirves

      Ja siitä kun vielä sahaa varren pois, niin on vieläkin kätevämpi tai jättää kokonaan pois reissusta, aina vain helpompaa, ei paina kirves, ei rasitu lumpiot. Tai jos jäisi laverille makailemaan, eikös silloin olisi kaikkein keveintä ja auvoisinta, toki joutuu sitä silloinkin ainakin hengittämään ja ehkä pieremäänkin, ellei sitten ole kuollut, mikä lienee kaikkein keveintä, kun ei tiettävästi tunne mitään. Kantajathan siinä sitten joutuu kitumaan ja jos joku saa perinnöksi tämän varrettoman kirveen, niin eipä ainakaan voi painavaksi haukkua.

    • kätevämpikirves

      Harmi kun menivät muuttamaan sen entisen keinokuituisen vyökotelon tuollaiseksi muoviseksi. Ei ole mukava vyöllä ja särkyy herkästi eikä myyöskään yhtä tyylikäs.
      Oma kokemukseni on tuosta kirveestä, että kun rankakokoisesta tuulenkaadosta paukuttelet illan tulistelu halot tuolla pikkukirvellä niin ranne on hellänä. Halonta tuolla ei oikein onnistu kuin toisella halolla terän selkään lyömällä. Sytykkeet nuotioon tulee yhtä hyvin puukolla.

      Itse ostaisin suoraan kokoa isomman mallin eli Fiskars X7n Terä on samaa kokoa mutta kahva puolet pidempi. Sillä saa jo jotenkin lyötyä halki nuotiopuita ja iskussa on huomattavasti enemmän voimaa. On kuitenkin kompakti ja kulkee vaikka vyöllä.
      X7 on myös näppärä veistokirves nikkarointiin, mitä nyt terä saisi olla kovempaa materiaalia kun joutuu yhtenään teroittamaan.

    • veistonmestariöönn

      Tämä kirves on näppärä ja pieni pieniin hommiin ja veistämiseen.

    • Fiskars7tai10

      x7 on monipuolisempi. Sillä pystyy jo pikkupuita halkomaan. Painaa vain sata g enemmän. Harvoin niin kiire tulee, että kirvestä on vyöllä pidettävä. Mutta onhan ehkä jonkun mielestä näyttävän näköinen siinä lankkukuksan vieressä roikkumassa.

    • pikkunallionmalli

      Itse tykkään tästä pikkumallista X5 koska sillä pysyy mukavasti veistelemään halosta lastuja joita sitten tungen risukeittimeen. Nyt sitten mielensäpahoittajat voivat avautua kuinka on typerää veistää lastuja. he..heee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      47
      3558
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2665
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2614
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1836
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1596
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1361
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1308
    8. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      126
      1275
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1269
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1186
    Aihe