1,6 fsi octavian ääni

Eli kylmänä kun kaasua painaa niin koneesta kuuluu kohtuullisen kova nakutus/tikitys. Tyhjäkäynnillä sitä ei kuulu ja koneen lämmetessä se vaimenee.
Epäilin venttiilin nostimia, mutta olisiko kellään käsitystä mistä tuo johtuu?
131109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

jaa-a

Äänestä

Sen siitä saa, kun ostaa nyky VAG auton. Olisit ostanut sen felician 1.6 moottorilla jos välttämättä skodalla haluu ajella.

1Äänestä
  • Skoda Octavia on nykyään Suomen suosituin.

    Äänestä

  • HOLISTI74.91 kirjoitti:

    Skoda Octavia on nykyään Suomen suosituin.

    juu olkoot vaan. Ei meidät taloon ainakan tule skodaa tai mitään VAG tuotetta. Eipä se auto kyllä talon sisälle mahtuiskaan 🚂

    1Äänestä

  • Olittepas hyödyllisiä. Nytkö voi hyvällä omallatunnolla ottaa kaljaa?

    1Äänestä

  • huoh123 kirjoitti:

    Olittepas hyödyllisiä. Nytkö voi hyvällä omallatunnolla ottaa kaljaa?

    Tarttee vielä käynnistää japanilaisvalmisteinen auto ja ajaa sitä. Sen jälkeen sihahtaa kylmässä oleva karhu iv

    1Äänestä

hyvin todennäköisesti kansi halki, on muuten tyyppivika vw konsernin ajoneuvoissa jo vähillä kilometreillä.

1Äänestä
  • mikä niis rikkoo sen kannen? Ihan uteliaisuuttani kyselen. Toki löytyy se tieto muilta foorumeilta

    Äänestä

  • materiaali ja suunnitteluvirhe.

    1Äänestä

  • Hmmm...holistissa on jotain tuttua...

    Äänestä

kyllä se ääni on ihan puhtaasti "terve" ääni sille moottorille. Muissa autoissa, joissakin, on samaa ominaisuutta, etenkin dieseleissä, nokivasaroissa.

1Äänestä
  • Mistä tuo "normaali" ääni mahtaa olla peräisin?

    Äänestä

  • as23sadf kirjoitti:

    Mistä tuo "normaali" ääni mahtaa olla peräisin?

    se on peräisin ajoparametreistä jotka on kylmälle moottorille laadittuja. Sytytysennakko on erilainen, polttoainetta syotetään enemmän, tulee karhea kovantuntuinen ääni joka kuuluu nakutuksenkaltaisena. Ilman parametrimuutoksia moottori voisi sammua kun lähdetään liikkeelle kun ei ole vääntöä riittävästi. Lisänsä antavat kylmän moottorin mekaaniset välyksistä tai tiukkuuksista aiheutuvat melut. Myös nokka-akseli jos sellainen on, voi tuottaa oman kilkatuksensa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nakuttavaocu kirjoitti:

Eli kylmänä kun kaasua painaa niin koneesta kuuluu kohtuullisen kova nakutus/tikitys. Tyhjäkäynnillä sitä ei kuulu ja koneen lämmetessä se vaimenee.
Epäilin venttiilin nostimia, mutta olisiko kellään käsitystä mistä tuo johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu